Rutubet Kokusu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Rutubet Kokusu

İleti Halikarnasos » 25 Eyl 2006, 13:54

Arkadaşlar merhaba hepinize.
Bende 2006 model Skoda Octavia var. Klimasını çalıştırdığımda içeriye rutubet kokusu doluyor.Daha servise bu konuyu iletmedim ama sizce neden olabilir? Filtre ıslanmışmıdır acaba diye aklıma geliyor ama?..

Halikarnasos
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 25 Eyl 2006, 14:47

Kabin (polen) filtresindeki mikroorganizmalar rutubet varlığında üreyip kötü koku yayıyorlar. Rutubet ise klima tertibatının bizzat kendisi tarafından da oluşturuluyor. Temizlemek ya da parfüm sıkmak çözüm olmayabilir, yenisini takmak yerinde olur.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti gbasara » 25 Eyl 2006, 15:14

halikarnasos
şimdi sen koku deyince, benim de aynı sorunum var. hava kanallarından öyle pis bir koku geliyor ki, anlatamam. polen filtresini değiştirdim gitmedi.

geçen forumdan bir skoda servisi evoporatörden olabileceğini söyledi. eğer doğruysa bu yaklaşık 500 YTL'ye malolur bize. gerçi bir yolunu bulursan kaskodan yaptırabilirsin. şu an başka bir çözüm bulamadım.,

servistekiler de öyle parça satma hevesinde. kafadan şu parça deyip değiştiriyor. abuk subuk nedenler öne sürüyorlar. hemen ikna olunmuş görünme servis anlatırken. şüpheci ol ve soru sor. erken ikna olursan vay haline...
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 25 Eyl 2006, 15:33

Leş gibi bir kokunun kaynağını da geçen gün komşunun aracında bulduk. Motor kısmında ölmüş ve çürümüş bir sıçan, kokusu içeri kadar geliyordu.

Küçük bir ihtimal ama bakmak lazım, kedi vs. motora çok giriyor. Ama gbasara'nın yazdığı gibi evaporatörden ise aracınız zaten garanti kapsamında, ayıplı mal konusunda yetkili servis bu sorunu ücretsiz  çözmeye mecburdur!

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti skodacı » 17 Ekm 2006, 22:20

evaparatörün görevi ne peki?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutkubat » 17 Şub 2007, 00:08

bende aracı ilk çalıştırdığımda eğer klima daha önceden açık kalmış ise,içeri yoğun bir nem kokusu verip,camlar buğulanıyor ama kısa sürede eski haline dönüyor.Halikarnasos kardeşim bu bana önemli bir şey gibi gelmedi.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti skodacı » 18 Şub 2007, 20:05

buhalastirici.GIF%20%2834201%20bytes%29

BUHARLAŞTIRICI (EVAPARATÖR)

Buharlaştırıcı ısı değiştiricisidir. Buharlaştırıcı üzerinden geçirilen sıcak hava , sıcaklığını burada bırakarak , araç içine gönderilir. Böylece araç içi soğutulmuş olur.: Buharlaştırıcı içinde alçak basınçlı soğutucunun dolaştığı bir çeşit radyatördür. Buharlaştırıcı girişinde soğutucunun tamamı buharlaşmamıştır. Tamamen buharlaşma ancak buharlaştırıcıdan geçtikten sonra olur.

Buharlaştırıcı üzerinden geçen sıcak hava ısısını burada bırakır. Böylece sıcaklığı yükselen soğutucu tamamen buharlaşır. Buharlaştırıcı üzerinden geçirilen sıcak hava bünyesindeki su buharı , burada yoğunlaşarak su tahliye borusundan dışarı atılır. Bu nedenle kliması çalışan aracın altından su damlaması normaldir. Damlayan su miktarı havadaki nem oranına bağlı olarak az veya çok olabilir. Buharlaştırıcının araç üzerindeki yeri , araca göre değişebilir.
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir