yolbilgisayarı yakıt ölçümü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yolbilgisayarı yakıt ölçümü

İleti gbasara » 09 Şub 2008, 14:43

yaz veya kış aylarında farketmez, ilk çalıştırmada gaz vermeyin. çalıştırınca hemen hareket edin, rölantide beklemeyin çünkü zaten çalıştırdığınızda pistonlar-krank mili harekete geçiyor. tek fark aktarma bağlantısı olmuyor. ayrıca motorun ısınması hareket halindeyken verimli olur. sadece yüksek devirlere çıkmayın ve ani hızlanmayın.

yol bilgisayarı son 300 metredeki tüketim değerlerini alır. o anki sürüş karakterinin devam edeceğini hesaplayarak kalan tüketimi verir. siz bu karakteri değiştirdiğinizde de ona göre değerleri yeniler.

bir iki dakika yüksek devirde seyredin kalan km menzilini düşürür ama daha ılımlı bir sürüşe geçtiğinizde bu menzilin arttığını görebilirsiniz. serviste sıfırlanan yol bilgisayarı ilk 300 metreye kadar hiçbir şey göstermez ta ki siz bu yolu katettiğinizde veriler ekrana gelmeye başlar.

görüşmek üzere

gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 09 Şub 2008, 14:46

Ulaşım menzilinin hesaplanması son 50 km'deki yakıt tüketimine dayanır.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti gbasara » 09 Şub 2008, 15:05

öyle olsaydı 50km boyunca gösterilen değerler hiç değişmezdi. 5km boyunca yüksek devirlerde zorlayarak kullandığında da değişmezdi.

önemli olan kısa aralıklı ölçümlerle doğruya yakın veriler vermek. o anki sürüş karakterine göre bir değerleme yapmak. bu da ancak küçük sürüş aralıklarında yapılan ölçümlerle olur.

bir rampayı çıktığında ya da indiğinde değişen anlık tüketim, kalan menzil, ortalama tüketim vb değerlerin farklılık göstermesi bundandır.

uzun yoldan geldin 300km ve park ettin. son ortalama tüketim değerin 8.9 lt.  sabah tekrar yola çıktın ve sadece 5km yol yaptın. senin deyişinde ortalama tüketimin yine 8.9 olurdu. oysa şehir içindesin ve motor soğuk, dur-kalk yapıyorsun. işte bu sürüşte ortalama tüketimin yükselmesi gerekiyor.

bu nedenle tüm yol bilgisayarı ölçümleri katedilen son 300 metreye göre yapılır.
gbasara
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 09 Şub 2008, 16:42

kalan menzili şehir içinde napacaz ki, adım başı istasyon. yakıt bitip yolda kalmayız. önemli olan şehirlerarası yollarda bu değerin ne olduğudur ki şehirler arası yollardada yanıltmaz. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 09 Şub 2008, 17:43

[quote="gbasara"]öyle olsaydı 50km boyunca gösterilen değerler hiç değişmezdi. 5km boyunca yüksek devirlerde zorlayarak kullandığında da değişmezdi.

önemli olan kısa aralıklı ölçümlerle doğruya yakın veriler vermek. o anki sürüş karakterine göre bir değerleme yapmak. bu da ancak küçük sürüş aralıklarında yapılan ölçümlerle olur.

bir rampayı çıktığında ya da indiğinde değişen anlık tüketim, kalan menzil, ortalama tüketim vb değerlerin farklılık göstermesi bundandır.

uzun yoldan geldin 300km ve park ettin. son ortalama tüketim değerin 8.9 lt.  sabah tekrar yola çıktın ve sadece 5km yol yaptın. senin deyişinde ortalama tüketimin yine 8.9 olurdu. oysa şehir içindesin ve motor soğuk, dur-kalk yapıyorsun. işte bu sürüşte ortalama tüketimin yükselmesi gerekiyor.

bu nedenle tüm yol bilgisayarı ölçümleri katedilen son 300 metreye göre yapılır.
[/QUOTE]

Kitapçık yanlış yazıyor o zaman. O sayfayı aynen aktarıyorum. Ulaşım menzili kısmında... 

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti erdinc » 09 Şub 2008, 18:57

bende verilerin güvenilir ve dogru olduğuna inanıyorum,her hafta sonu yaylaya gidiyoruz yol 30 km antalya-korkuteli-denizli istikameti giderken tırmanıyoruz gttigimde ortalama 5,0 lt gösterdi,gelirken yokuş aşağı cut off la geldim şehire girene kadar ortalamam 2,0 lt'di,ama 5 km lik bi şehir içinde durduğumda ortalama 3,0 gösterdi,yani gidiş dönüş ortalamam 4,0 gibi bi rakam,bu arada 20 ocakta 50 ytl lik shell w-power dizel almıştım gidilen 350 km yol var gidilecek max da 200km gösterio,sanırım bu sefer fazla sehir içi kullanım oldu ve ortalama düştü
erdinc
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 09 Şub 2008, 19:00

bizim arablar iyi yine boşver abi. 1.6 benzinli kullananlara göre çok ucuza biniyoruz. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti erdinc » 09 Şub 2008, 19:04

aynen öle millet artık benzin yakacak diye arabaya binemio,umarım dizel fiyatları daha fazla artmaz yoksa bi farkımız kalmıcak benzinlilerden...
erdinc
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 09 Şub 2008, 19:07

litre olarak çok iyi ama zamanında milletin dudak büktüğü kötü mazot gelmiş benzin parasına...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Önceki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir