FIRÇA İLE ARAÇ YIKAMA

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FIRÇA İLE ARAÇ YIKAMA

İleti OKTAVİACI » 30 Oca 2008, 02:52

ben genelde petroldeki döner rulolu yıkamalara yıkatıyom ilk başlarda kıyamıyodum ama sonbahar gelince bi pasta-cila çizikler off napalım büyükşehirde yaşamak fedakarlık ister

OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 30 Oca 2008, 10:06

Ben hep sünger ve oto şampuanı ile yıkatırdım, onu da bıraktım, artık ilaçla yıkatıyorum.

Eğer çok çamurluysa araç, ilaçtan önce de basınçlı su tutmalarını rica ediyorum.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti BlueVRS » 30 Oca 2008, 11:50

araba yıkama fiyatlarındaki farklılığa bak adanalı arkadaş 5 ytl,izmir 12-15 ytl,istanbul 10 lira diyor ben 8 liraya iç-dış yıkatıyorum,ilaç ile iç dış 10 lira..

izmir ile adana arası fiyat 3 katı farklı..ilginç adana da büyük ve zengin bir şehir aslında..neyse duymasın adanalı yıkamacılar..LOL,LOL
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demir_01 » 30 Oca 2008, 12:42

[quote="98Pickup"]araba yıkama fiyatlarındaki farklılığa bak adanalı arkadaş 5 ytl,izmir 12-15 ytl,istanbul 10 lira diyor ben 8 liraya iç-dış yıkatıyorum,ilaç ile iç dış 10 lira..

izmir ile adana arası fiyat 3 katı farklı..ilginç adana da büyük ve zengin bir şehir aslında..neyse duymasın adanalı yıkamacılar..LOL,LOL
[/QUOTE]

e kardesım bosuna demıyolar adana ucuz memleket dıe bosuna herzaman türkiyenin en cok göç alan sehri demiyolar demi ama
demir_01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar89 » 30 Oca 2008, 12:54

yaa arkadaşlar 1.hayatda yıkamacıda fırca sürdürmem Genelde suyu yeni değiştiriyorlar ama tipi toprak:) sünger de olmaz süngerinde gözeneklerine taş kaçtımı oda cizer onun için 99 ytl koç taş tan Basınclı su tabancası aldım :) kendim onla yıkıyorum hava soğuksa ilaç la yıkatırım:)  Uzun yola gidenler bilir (istanbul-İzmir) ulusoy varan gibi firmalarda araç yıkarlar:) ama sakın yıkatmayın yüzlerce aracı aynı fırca aynı su ile yıkıyorlar  ben para veriyorum ki yıkamasın diye:))
serdar89
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 30 Oca 2008, 13:07

Uzun yol molasında şöyle bir tehlike var.

Arabanın diskleri sıcaksa tuttukları su yüzünden diskler deforme olabiliyor. Sonra işin yoksa taşlat ya da yenisini al.

Araba yıkatacağınız ya da yıkayacağınız zaman soğumasını beklemete fayda var.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar89 » 30 Oca 2008, 13:18

[quote="irfant"]Uzun yol molasında şöyle bir tehlike var.

Arabanın diskleri sıcaksa tuttukları su yüzünden diskler deforme olabiliyor. Sonra işin yoksa taşlat ya da yenisini al.

[/QUOTE]

deforme dediğiniz şey pas gibi oluyor disk yüzeyinde??? Dead
serdar89
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 30 Oca 2008, 13:20

İlaç olayı nasıl oluyor,nasıl bir ilaç nasıl yıkıyor?
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 30 Oca 2008, 13:22

[quote="serdar89"][quote="irfant"]Uzun yol molasında şöyle bir tehlike var.

[/QUOTE]

deforme dediğiniz şey pas gibi oluyor disk yüzeyinde??? Dead
[/QUOTE]

Pas normal, o önemli değil. Sıcak diske soğuk su temas edince yamulmalar olabiliyor. Frenajı etkiliyor, gürültü yapıyor, titreşim yapıyor vs.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 30 Oca 2008, 13:25

[quote="umt_d"]İlaç olayı nasıl oluyor,nasıl bir ilaç nasıl yıkıyor?[/QUOTE]

Beyazımsı bir ilaç sıkıyorlar, sonra basınçlı su ile yıkayıp kuruluyorlar. Fırçasız, süngersiz.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti serdar89 » 30 Oca 2008, 13:36

[quote="irfant"][quote="umt_d"]İlaç olayı nasıl oluyor,nasıl bir ilaç nasıl yıkıyor?[/QUOTE]

Beyazımsı bir ilaç sıkıyorlar, sonra basınçlı su ile yıkayıp kuruluyorlar. Fırçasız, süngersiz.

[/QUOTE]

O ilaç su gibi nasıl sıkıyorlar dersen hani bahce ilaçlamada kullanırlar cok sert değil yumuşak atar onu aracın her yerine sıkar ve biraz bekler zaten kirlerin aktıını görüyorsun sonra basınclı su sıkıp kuruluyor istanbulda artık bütün yıkamacılarda yazıyor Fırçasız Yıkama diye.
serdar89
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 30 Oca 2008, 13:48

Ben adını bilmiyormuşum o zaman =) Bizim yıkamacı bi ilginç o köpüğü sıktıktan sonra fırçalıyor bir de sonra basınçlı su =) Bir de fırçasız süngersiz yıkama diyor =)

umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 30 Oca 2008, 14:27

[quote="umt_d"]

Ben adını bilmiyormuşum o zaman =) Bizim yıkamacı bi ilginç o köpüğü sıktıktan sonra fırçalıyor bir de sonra basınçlı su =) Bir de fırçasız süngersiz yıkama diyor =)

[/QUOTE]

Fırçalatma...

Boyanın üstünde "clear coat" denen parlak tabakayı mahvediyor fırça!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 30 Oca 2008, 14:30

[quote="umt_d"]

[/QUOTE]

Fırçalama yapmaması lazım,birde bu ilaçların bazıları tuzruhu içeriyormuş benim bir önceki aracım gümüş gri idi ve birkaç ilaçlı yıkamadan sonra renk donuklaşmaya başlamıştı, şimdi ma-fra ürünleri kullanan bir yıkamacıda yıkatıyorum cilalı ilaçla, araba kirleniyor sonra durduğu yerde yağmur kar yağıyor üzerine tertemiz oluyor..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 30 Oca 2008, 14:45

Bir de sonax var orası 15 YTL'ye yıkıyor acaba orada mı yıkatsam? tüm lüx arabaları görüyorum orada kurulanırken pırıl pırıl oluyor.Bir de 25 YTL'ye vip yıkama yapıyorlar iç dış yıkama + cila atıyorlar 1 kat bir kere deneyecegim bakalım nasıl olacak..
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 30 Oca 2008, 14:53

Cilanı al kendin at, ben öyle yapıyorum, daha hesaplı oluyor. Ayda bir Sonax Speed wax sıkıyorum araba kurulanırken. Yılda 2 kere de Turtle Wax katı cila sürüyorum. Araba 15 aylık oldu, hala "yeni mi aldın" diyor yıkamacılar. Önceki arabam Fabia'mı 2.5 yıl kullandım. Satarken ilk günkü gibiydi.

Her yere tuz attılar kar yağışları nedeniyle, altını da yıkatın bu aralar.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 30 Oca 2008, 15:12

yıkamacılar süngerle yıkamanın aracın kaportasını çizmesi açısından tehkikeli buluyorlar. üzerinde kalan ince kum taneleri süngerle gezerek tüm kaportayı çizebiliyormuş. bizim yıkamacılar tecihimizi sorup sonra uyarıyorlar.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti irfant » 30 Oca 2008, 15:19

[quote="lazianke"]yıkamacılar süngerle yıkamanın aracın kaportasını çizmesi açısından tehkikeli buluyorlar. üzerinde kalan ince kum taneleri süngerle gezerek tüm kaportayı çizebiliyormuş. bizim yıkamacılar tecihimizi sorup sonra uyarıyorlar.[/QUOTE]

İlaçla yıkatma işinden önce kendi süngerimi bagajda taşırdım. Zira adamlar o süngerle jant da temizliyor, çamur da...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir