arka koltuk için klima çıkışı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

arka koltuk için klima çıkışı

İleti spider » 21 Şub 2008, 16:51

Selamlar,

İnternette gezinirken forumunuzla tanıştım. Öncelikle kendim hakkında bilgi vermek istiyorum. Ankara'da ikamet ediyorum. 2002 model octavia elegance sahibiyim. Üç yıl önce aldım. 37.000 km de. Otamatik vites.

Arabamdan genel olarak çok memnunum. Ama küçük kızım biraz şikayetçi. Malumunuz klima ve havalandırma çıkışları ön kolsolda olduğu için yazın sıcağına, kışın ise soğuğa maruz kalıyor (yaşı küçük olduğu için arka koltuğa yükseltme koltuğuyla oturtuyoruz).

Sırf bu nedenle arabamı değiştirip biraz da büyültmek(SUV) istedim doğrusu. Ama istediğim araçlar oldukça pahalı geldi, yutkunup yerime oturdum.

Sorum şudur: Ön konsoldaki hava kanallarından arkaya hava taşınabilir mi? Hazır kit mevcut mu? Uygun aksesuarlar (çıkış ızgaraları, hava kanalları) var mıdır?

İlk günden umarım kimseyi sıkmamışımdır :)

Saygılarımla.

Allah'ım değiştirebileceğim şeyler için CESARET, değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, ikisi arasındaki farkı fark edecek BİLGELİK ve BASİRET ver. Amin.
Kullanıcı avatarı
spider
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ya
Nereden: Ankara
Arabanız: octavia elegance 2002 ov

İleti irfant » 21 Şub 2008, 16:53

Hoşgeldin!

Ön koltukların altında, arka hava üfleyen kanallar var. Onlar iş görmez mi? Oradan hava vermesi için üfleme konumu ayaklar ya da ayaklar + buz çözme düğmelerinde olması yeterli.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti yonetici » 21 Şub 2008, 16:57

Böyle bir işlem ciddi bir el işçiliği gerektirir www.ertexoto.com gibi firmalar yapabilirler. Fakat asıl sorun klimanın havasının arkaya ulaşmaması değil camdan ışıkla gelen ısının teninize vurmasıdır. Aslında klima çalışırken ortam sıcaklığı gayet yeterli seviyede düşer fakat güneş teninize deyince bunaltır. Aracınızın arka camlarına kaliteli UV filtreli bir cam filmi çektirirseniz daha ekonomik ve kolay bir çözüm olur.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi

İleti spider » 21 Şub 2008, 17:30

maalesef benim aracımda böyle bir çıkış mevcut değil.

Allah'ım değiştirebileceğim şeyler için CESARET, değiştiremeyeceğim şeyler için SABIR, ikisi arasındaki farkı fark edecek BİLGELİK ve BASİRET ver. Amin.
Kullanıcı avatarı
spider
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 21 Şub 2008, 17:38

Eski model araçlarda bile var, şöför koltuğunun altına arka kapıyı açıp eğilip bakın göreceksiniz.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti spider » 21 Şub 2008, 17:53

akşam bir bakayım. yarın sizlerle paylaşırım. bu sorunu aklıma taktım. yaza kadar ya çözeceğim yada arabayı değiştireceğim. kısmet bakalım :)
Kullanıcı avatarı
spider
CLASSIC
CLASSIC

İleti spider » 22 Şub 2008, 09:43

Herkese günaydın,

DÜn akşam kontrol ettim. Maalesef ön koltukların altında hava çıkışı mevcut değil. Yaza bir güzellik yapalım derken yeni passat cc 'yi gördüm ve dağıldım. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Kullanıcı avatarı
spider
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 22 Şub 2008, 10:04

[quote="spider"]Herkese günaydın,

DÜn akşam kontrol ettim. Maalesef ön koltukların altında hava çıkışı mevcut değil.

[/QUOTE]

Çok yazık, 2001 Fabia'da hatta bizim 1980 model Opel Kadett'de bile vardı.

Genelde paspasla önü kapanabiliyor ama resimlerdeki gibi siyah plastik ağızları olan çıkışlar oluyor ve arka tarafı ısıtma-soğutmada çok işe yarıyor.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 22 Şub 2008, 12:20

Favorit' te bile var, sizin aracınızda olmaması ilginç.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti mygokhan » 22 Şub 2008, 12:24

mutlaka olması lazım benimde bildiğim.zira ufak bir ayrıntı...benim manuelde bile var :D
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti spider » 22 Şub 2008, 12:49

Allah Allah... Herkes var diyor, ben bulamıyorum. Yarın gündüz gözüyle tekrar bakayım. Koltukları çıkartmak pahasına arayacağıma söz veriyorum :)

Kullanıcı avatarı
spider
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 22 Şub 2008, 12:51

[quote="spider"]

Allah Allah... Herkes var diyor, ben bulamıyorum. Yarın gündüz gözüyle tekrar bakayım. Koltukları çıkartmak pahasına arayacağıma söz veriyorum :)

[/QUOTE]

Smile

Paspaslar üstünü örtmüş olabilir, el feneri yardımıyla kolayca görünür sanırım.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 22 Şub 2008, 12:53

[quote="spider"]

[/QUOTE]

zaten dikdörtgen küçük bir hava çıkışı..fotolarda da belli oluyor..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti mehmetunal48 » 24 Şub 2008, 16:09

arkadaşlar yok diye biliyordum hatta bakmıştım ama gündüz gözüyle şimdi gittim yina baktım bu defa önkoltukları iyice ön tarafa doğru sürdümbir tane sol bir tanede sağ tarafta orta konsülün yanında varmış ama bana çok küçük gibi geldi,tempranınkıler bile bundan daha belirgindi.Neyse bunada şükür.

mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 24 Şub 2008, 16:46

nasıl yok ya, çok enteresan... benimkinde var. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 25 Şub 2008, 10:16

Demek ki o yıllardaki Octi'lerde yok...

Bu Roomi'nin ki

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti spider » 25 Şub 2008, 11:20

Herkese günaydın,

Söylediğiniz gibi benim arabamdada ön koltuk altlarında hava çıkışları mevcutmuş. Ama oldukça küçük ve benim papasların altında maalesef hiç fonksiyonel değillermiş. Herkese yorumları ve yönlendirmeleri için çok teşekkür ederim. Bu çıkışları nasıl olurda biraz daha yukarı çıkartabilirim üzerine çalışmaya başladım. Bir sonuç alırsam sizlerle paylaşırım.

Bu arada ben de sizlere özendim ve arabamın fatağraflarını çektim az sonra sizlerle paylaşacağım (Arabanın üzerinde hiç oynama yapmadım. Olduğu gibi muhafaza ediyorum).

Kullanıcı avatarı
spider
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir