Skoda Octavia A4 1.6 TEST(1999)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda Octavia A4 1.6 TEST(1999)

İleti loveskoda » 25 Mar 2008, 02:31Octavia GLX 1.6 (1999)
Genel Bilgiler
Skoda'nın yıllar sonra orta sınıfa yeniden adım attığı modeli Octavia, Avrupa ülkelerinde 1996 yılında satışa sunuldu. Ülkemize 1998 sonunda ithal edilmeye başlanan Octavia'da 1.6 litre 100 HP ve l.8 litre 125 HP'lik motor seçenekleri bulunuyor.

Karoser, iç mekan
Octavia, sadece liftback ve stati on wagon karoserle üretilen nadir otomobillerden biri. VW teknolojisiyle dördüncü jenerasyon GoIf platformu üzerine geliştirilen Octavia altyapısı, motoru ve kokpitinde de VW imzası taşıyor. Golf'ten yaklaşık 361 mm daha uzun olan Skoda Octavia (4511 mm); Opel Vectra, Renault Laguna, Ford Mondeo gibi orta sınıf otomobillerle hemen hemen aynı boyutlarda. Otomobilin karoser ve kokpitinde VW'den alınma parçalar kullanan Skoda, kokpit tasarımını da Passat ve Golf'e benzetmiş. Golf ve Passat'ın gösterge dizilişi aynen alınırken göstergelerdeki karakter ve çizgiler farklılaştırılmış; ancak şık göründüğünü söylemek zor. Yeterince geniş bir iç mekan sunan Octaıvia'da eğimli tavan nedeniyle arka koltuk baş mesafesi biraz kısıtlı. Yüksek ve küçük arka cam nedeniyle otomobilin bittiği yer görülemediği için arka görüş kısıtlı. Orta sınıftaki Octavi'nın iş çilik kalitesi ortalamaları tuttururken kokpitteki plastik kalitesi rakiplerinden geridle kaılıyor. Sınıfındaki en büyük hacimlerden birine sahip olan Octavia'nın 528 litrelik bagajı arka koltukların iki parça halinde yatırılmasıyla 1328 litreye kadar kadrmeli oarak genişletilebiliyor. Bagaj kapağının arka camla birlikte açılması yükleme ve boşaltmayı kolaylaştırıyor.
Motor, performans
Skoda Octavia l.6'da VW Polo Classic ve Golf'te de kullanılan 1596 cc hacimli, üstten tek egsantrikli, 8 supaplı, değişken geometrili emme manifoldlu ve çok nokta- dan enjeksiyonlu motor kullanılıyor.5600 d/d'de 101 HP güç üreten motorun maksimum torku da 3800 d/d'de 145 Nm. VW ve Seat'ta da kullanılan bu motor 8 supaplı olmasına rağmen l6 supaplı rakipleriyle aynı performansı sunuyor. Kolay devirlenen motor ağır kasayı taşımakta fazla zorlanmıyor; ancak hızlanmalarda biraz fazla gürültü lü. 0'dan l00 km/s hıza 11.5 sn'de ulaşan Octavia'nın bu hızlanma süresi 1.6 litre motorlu bir ait otomobili için yeterli. Otomobilin test şartlarında 100 km mesafede yakıt tüketimiyse 9.0 litre.
Yürüyen aksam, kullanım
Çok iyi çalışan hidrolik dieksiyon sistemi istenilen tepkileri gecikmeden ve net olarak veriyor; yoldaki bozuklukları da filtre ederek sürücüye hissettiriyor. Konfor ağırlıklı bir süspansiyon sistemiyle donatılan Octavia'da yolcular zemin bozukluklarını kolay kolay hissetmiyor. Virajlarda bu nedenle yana yatan Octavia çok zorlanma dan izinden çıkmıyor. Octavia'nın ABS'siz frenleri 100 km/s hızda yapılan frenlerde otomobili 46 metrede durduruyor.

Test ve teknik verileri için tıklayın 
 
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 05 Şub 2007, 16:42

OctaviaKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

cron