buji yakıtı etkiler mi?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

buji yakıtı etkiler mi?

İleti fmaka » 19 May 2008, 20:27

arkadaşlar benim aklımda bir soru var.
araç octi mpı 1.6 bunun bujilerini değiştirdim.üzeirnden çıkanla benm taktırdığım tip olarak farklı neden olabilir bu? 

araca takılan bujiler yakıt sarfiyatını etkilermi yanıt evetse neden?

orjinal olupta farklı tipte bujiler mevcutmu octavia a5 mpı motor için. mesela performans bujileri yada değişik tip benim bilmediğim sizlerin bildikleri...

teşekkürler.

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti mxengine » 19 May 2008, 20:28

Aracın bujileri değiştimi yakıt sarfiyatı eskiye göre azalmalı.
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozzgurr » 20 May 2008, 00:25

Benzinli motorun hayatı parcalarından biri bujidir. Silindirlerin icinde sıkıstırılan yakıt hava karışımının bir kıvılcımla yakılmasını sağlayan bujilerdeki en kücük ayar bozuklugu ya da ariza, basta yakit tüketimi olmak üzere motorun performansini olumsuz etkiler. Bujiden kaynaklanan problemleri önlemenin en iyi yolu, üretici firmalarin tavsiyelerini yerine getirmektir.

Ilk kez 1902 yilinda daimler Benz firmasinin Bosch’a verdigi siparis üzerine üretilen buji,otomobilin benzinli motorunda vazgeçilmeyecek parçalardan biridir. Genel olarak motorlarda silindir başına bir buji bulunurken Alfa Romeo gibi bazi üreticiler silindir basina çift buji kullanıyor. Bujilerden en az birinin devre dişi kalması ya da tam performansla calışmaması bile motorun performansını olumsuz yönde etkiler. Buji üreticileri günümüzde otomobilden daha fazla verim alabilmek amaciyla 4 tırnaklı bujileri geliştirerek piyasaya sürdü. Daha verimli yanma meydana getiren bu bujiler, motorun daha az yakıtla daha çok iş yapmasına yardimci oluyor. Benzinli motorlarda kullanılan tek tırnaklı bujilerin ardından yapılan çalışmalar sonucunda 2, 3 ve 4 tırnaklı bujiler üretildi. Çok tırnaklı bujilerde kullanılan “kayan kıvılcım” sistemine göre, normal koşullarda elektrotta oluşan kıvılcımın yanı sıra izolatörün üzerinden de bir kıvılcım geliyor. Bu şekilde 2 tırnaklı bir bujide 4; 3 tırnaklı bujide 6; 4 tırnaklı bujide 8 patlama olanağı oluşuyor. Bu sistemle çalişan bujiler daha büyük patlama yaratarak daha fazla performans alınmasını sağlarken birinin devredesi kalması durumunda otomobilde güç kaybı olusmasını önlüyor.

Alıntıdır....
ozzgurr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 20 May 2008, 00:44

üsteki alıntıda kim  yazdıysa   yanlış yazılmış.

çok tırnaklı bujiler tek seferde birden fazla kıvılcım atmaz  hepsi  1  tane  kıvılcım atar   oda  normal bir  kıvılcımdır..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti yexplorer » 20 May 2008, 01:26

geçen hafta lpg dönüşüm yapılırken değişti bujiler çıkan vw di yerine bosch taktıldı. lpgden sonra araba daha atak hale geldi gibi. ama marifet bujilerde. yakıt  + çekişte faydası var
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti kadir_ » 20 May 2008, 10:32

[quote="yexplorer"]geçen hafta lpg dönüşüm yapılırken değişti bujiler çıkan vw di yerine bosch taktıldı. lpgden sonra araba daha atak hale geldi gibi. ama marifet bujilerde. yakıt  + çekişte faydası var [/QUOTE]

LPG de özellikle değiştiriyorlar yoksa lpg yanarken patlama yapıyor bu arada benim bildiğimorjinal bujileride bosch üretiyor vw grubunun
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti BlueVRS » 20 May 2008, 10:57

Bosch buji aracımda kullanmak isteyeceğim son bujidir,champion,ngk,denso ve özellikle skoda marka araçlar için Brisk ten vazgeçmeyin..Bosch tan uzak durun buji bosch un işi değil bence.

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mxengine » 20 May 2008, 11:30

Arkadaşlar gittigidiyorda birisi ultrasonic buji satıyor.Ben bir önceki aracım getz e almıştım.Ara hızlanmalar ve gazın tepkisi baya değişmişti. Benzin sarfiyatımda düşmüştü bir depoda 20km flan daha fazla gidiyordu benim octi 30.000olsun octiyede alacam

mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fmaka » 20 May 2008, 19:31

ilk denememde bujiler ilk çalıştırma ve normal ısınan motorda hareket halinde daha yüksek  yakıt değerleri gösteriyo.
filtreler yeni değişti.ne yapmalıyım peki?
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti ufuk05 » 20 May 2008, 20:12

gürkan bende ultrasonic bujilere heves saldım forumlarda iyi bahsediyorlar ama birinin açıklaması beni soğuttu.Anlatan kişi motoru modifiye eden firmalardan birinden.Modifiye ettiği araçlarda bu byjilerden kullanıyorlarmış zamanla silindirlerin üstünde oyuklar oluşmaya başlamış sende bu tarz bişi veya bujileri ne kadar süre kullandın bi sakıncasını gördünmü
ufuk05
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mxengine » 20 May 2008, 20:18

[quote="ufuk05"]gürkan bende ultrasonic bujilere heves saldım forumlarda iyi bahsediyorlar ama birinin açıklaması beni soğuttu.Anlatan kişi motoru modifiye eden firmalardan birinden.Modifiye ettiği araçlarda bu byjilerden kullanıyorlarmış zamanla silindirlerin üstünde oyuklar oluşmaya başlamış sende bu tarz bişi veya bujileri ne kadar süre kullandın bi sakıncasını gördünmü[/QUOTE]

5000-6000km kullanmıştım.Uzun dönem kullanmamıştır.Aracımı satmamdan dolayı.Ama gaz pedalının tepkisi gerçekten çok değişmişti.
mxengine
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti turgut10 » 27 May 2008, 16:46

hocam favonun orijinal buji markası ve modelini bana yazabilirmisiniz
turgut10
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 27 May 2008, 16:51

[quote="98Pickup"]

Bosch buji aracımda kullanmak isteyeceğim son bujidir,champion,ngk,denso ve özellikle skoda marka araçlar için Brisk ten vazgeçmeyin..Bosch tan uzak durun buji bosch un işi değil bence.

[/QUOTE] 

Dostum bujiler orjinal taktırdım kutusundan çıkarıp taktılar üzerinde bosch yazıyor demekki bosch ürettiriyor buji yi skoda zaten icat eden bunu bosch diye biliyorum
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti BlueVRS » 27 May 2008, 17:26

[quote="turgut10"]hocam favonun orijinal buji markası ve modelini bana yazabilirmisiniz[/QUOTE]

Bujin budur.

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 27 May 2008, 17:46

[quote="kadir_"][quote="98Pickup"]

[/QUOTE] 

Dostum bujiler orjinal taktırdım kutusundan çıkarıp taktılar üzerinde bosch yazıyor demekki bosch ürettiriyor buji yi skoda zaten icat eden bunu bosch diye biliyorum
[/QUOTE]

Doğrudur ben tavsiye niteliğinde yazdım,her orjinal mal kesinlikle iyidir diye birşey yoktur..Bosch bujinin kalitesizliği ile ilgili kesin emin olduğum sorunlar yaşadım ve gördüm geçmişte..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviacı » 27 May 2008, 22:25

octavia a4 kasa 1.6 2001 lerin orjinal buji markası nedir kac ytl dir bwnim octide kac tane buji var
octaviacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kadir_ » 27 May 2008, 23:01

[quote="octaviacı"]octavia a4 kasa 1.6 2001 lerin orjinal buji markası nedir kac ytl dir bwnim octide kac tane buji var[/QUOTE]

Kç silindirli araban senin :) 4 tene tabiki:)
kadir_
CLASSIC
CLASSIC

İleti BaTeRRiiSStt » 27 May 2008, 23:17

ben de yaklasık 1,5ay once değiştirdim bujileri üzerinden cıkanlar orjinal değildi ve uygun olmayan bujilerdi.Orjinalini takınca hem yakıtta hemde çekişte olumlu etkisi olur demişti servis.
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir