Octavia mpi 102 bg motor sesi.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Octavia mpi 102 bg motor sesi.

İleti ayhani » 15 Haz 2008, 21:03

Arkadaşlar.  2008 model 6 aylık octavia mpi 102 bg arabam rölantide ve 1.2 viteslerde dizelmiş gibi sesli çalışıyor. Camlar kapalı olduğunda ses duyulmuyor ama yaz gelince bazen cam açık bindiğimde bu ses beni rahatsız ediyor. Mpi motoların biraz gürültülü diye duymuştum bu ne derece doğrudur?

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti loveskoda » 15 Haz 2008, 21:53

Otomobil üreticilerine düşen, camlar kapalıyken içeriye en az ses alacak şekilde yalıtım yapmalarıdır. Siz de zaten cam kapalıyken ses olmadığını söylüyorsunuz. Ama cam açıkken muhakkak motor sesi olur... Bu motor çok gürültülü değildir ama sesini duyurmayı da sever

loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elegance » 15 Haz 2008, 22:41

hocam sen hiç dizel europaya bindinmi o zaman gör sesi
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti umutkubat » 15 Haz 2008, 23:59

[quote="ayhani"]

Arkadaşlar.  2008 model 6 aylık octavia mpi 102 bg arabam rölantide ve 1.2 viteslerde dizelmiş gibi sesli çalışıyor. Camlar kapalı olduğunda ses duyulmuyor ama yaz gelince bazen cam açık bindiğimde bu ses beni rahatsız ediyor. Mpi motoların biraz gürültülü diye duymuştum bu ne derece doğrudur?

[/QUOTE]

Dediğiniz doğru camlar açıkken tiz bir ses geliyor ama benim hoşuma gidiyor bu sesSmile, arabayı yeni aldığımızda servise sormuştum onlarda MPI motorlarda normal demişlerdi.
umutkubat
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 2014 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG

İleti isnilgiz » 16 Haz 2008, 02:14

Bir yanlışlık olmasın bendeki araç da MPI ama sesssizliği çok güzel özellikle aracın dışındaysanız ve de motor çalışırken çalıştığı pek anlaşılmıyor gibi geliyor bana. Tabii aracın bulunduğu yer de önemli örneğin cadde üzerindeyseniz hiç duyulmuyor.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti OKTAVİACI » 16 Haz 2008, 02:18

benim arabada mpı ama daha rölantide motor sesi duymak nasip olmadı ancak gaza basarsan kızıp sesini yükseltiyor

OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

İleti ayhani » 16 Haz 2008, 02:22

Cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Sanırım ses normal.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti lazianke » 16 Haz 2008, 03:09

cam açıkken tdi kamyon gibi çalışıyor zannedersin...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti hakanerdogan » 16 Haz 2008, 11:32

[quote="lazianke"]cam açıkken tdi kamyon gibi çalışıyor zannedersin... [/QUOTE]

ben hayatta klima açmam hep camı açarım, sonra basarım marşa, hep olur bu, kendimi bizim çiftlikteki 295 lik  Masseyin başında sanarım.

ama TDI da cam kapalıyken basınca boğuk gelen o ses, özellikle 4000 devirlerde performans egzostlu yüksek devir çevirren arabaları aratmıyor, çok methediyor beni.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti BlueVRS » 16 Haz 2008, 12:38

Ses olayı göreceli biraz sanırım,kullanıcının beklentilerine ve duyarlılığına göre değişiyor..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 16 Haz 2008, 17:03

[quote="ayhani"]Cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Sanırım ses normal. [/QUOTE]

LOLTabiiki normal...

Hiç 2007 Passat 2.0 TDI a binen oldu mu? Motorun sesi camlar kapalı da olsa içeride çok duyuluyorConfused
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bagci35 » 16 Haz 2008, 17:16

Benimkide MPI hiç ses yok.
bagci35
CLASSIC
CLASSIC

İleti fmaka » 16 Haz 2008, 18:29

bende bazen ışıklarda dururken motor stop emiş sanıp devir saatine bakıyorum...
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti akar1976 » 17 Haz 2008, 00:09

arkadaşım herşey normalse birde susturucularını kontrol ettir ..
akar1976
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti murtymul » 17 Haz 2008, 16:47

valla benimde mpi bende rölantide hiç ses duymuyorum gaza dokununca dizeli andırır bi ses çıkartıyo ama çok değil
murtymul
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SEAHAWK » 25 Haz 2008, 16:33

[quote="hakanerdogan"] [quote="lazianke"]cam açıkken tdi kamyon gibi çalışıyor zannedersin... [/QUOTE]

ben hayatta klima açmam hep camı açarım, sonra basarım marşa, hep olur bu, kendimi bizim çiftlikteki 295 lik  Masseyin başında sanarım.

ama TDI da cam kapalıyken basınca boğuk gelen o ses, özellikle 4000 devirlerde performans egzostlu yüksek devir çevirren arabaları aratmıyor, çok methediyor beni.
[/QUOTE]

Aynen arkadaşım... Hele o test editörlerinin eleştrip durduğu "sarsıntı" olayı daha da bir güç hissi veriyor insana. Neymiş efendim, araç çalıştırılırken karoserin geçirdiği şiddetli sarsıntı kafalarda soru işareti bırakıyormuş; TDI her devirde gürültülü ve titreşimliymiş. Onların kafasında soru işareti bırakan o sarsıntı, benim keyif aracım. Aracı babam kullanacak olsa bile, arabanın yanına ondan önce inip, aracı ben çalıştırırım; hem ben o güçlü sarsıntıyla önümdeki 195 NM'lik tork şelalesinin selamını alırım, hem de turbo yağlanır babam koltuğa oturana kadar...

Hem Common rail'ler "daha sessiz" de ne oluyor ? Gaza bastığında balon yutmuş gibi uyduruk ses vereceğine, TDI'daki gibi Aslan misali kükresin. Hele motorun özellikle de yokuş yukarı hızlanırken verdiği o ses... 2050 bar'ın gümbür gümbür sesidir kardeşim o duyduğun.

Yani kısacası; ses olarak (dizeller arasında) TDI'dan başka bir motor istemem. Bir tek şu 1.4 TDI'lardaki turbo sesini biraz daha "ıslık sesi" formuna sokmak lazım. Olmuyor öyle siren sesi gibi.LOL Bir de insanda fazladan bir beklenti yaratıyor TDI'ın sesi. Arada sırada Chip Tuning düşünüyorsam, sebebi de "bu motora bu sese rampada 3. viteste gaza yüklendiğinde patinaja düşmek yakışır" deyişim.Big%20smile

=============================================================

Kusura bakmayın; Hakan arkadaşım kaç aylık bir yaramıza değinince asıl konuyu "azıcık" kenara ittik. Biraz da MPI motora değinelim.

Arkadaşlar, gürültü izafidir. Bana göre yeryüzündeki en büyük gürültü, "Metal müzik" denilen zıngırtıdır. Ama gelin görünki, birileri gelip VW MPI'ye, TDI'ye, Opel'in ECOTEC'e gürültülü deyip; Metal'i de müzik olarak tanımlıyor. (Metal sever arkadaşlar alınmasınBig%20smile Maksat göreceliliği vurgulamak)

Ben de, belki de Ankara'nın kalabalık caddelerinde karşılaştığım için, MPI motorlu araçlarda sözünü ettiğiniz dizel sesini duymadım hiç. Tabii bazı emektar taksiler hariç. Malum, çok kilometre yapıp çok görmüş geçirmiş taksilerden bazı acayip sesler yükselebiliyor rölantide bile.

MPI'deki tarif ettiğiniz o ses, bana derhal LPG uygulamasını; ya da biraz eski ve yıpranmış bir aracı hatırlattı. Ama aracınızın daha 6 aylık olduğunu belirtmişsiniz. Burada hakikaten çaresiz kaldım.

Ancak gene de şunu bir denemenizde fayda var. Sizinkine benzer bir "tıkırtı sesi" şikayeti olan bir okuruna, Onno Usta şöyle bir test yapmasını önermişti: Aracınız rölantideyken (yani tık tık tık tık tık sesleri gelirken gaza basın ve sesi dinleyin. Eğer sesin frekansı ve gücü motor devrinin arttışıyla artıyor ise gergi kayışı mı, triger mi kayışı ne öyle bir şeyin gevşediği anlaşılıyormuş.

MPI motorunun gürültülü olmasına gelince: Asıl MPI kullanıcısı arkadaşlar belirtmiş, rölantide yeterince sessiz bir motor zaten. Ancak aynı motorun bazı dergi testlerinde şikayet edilen yüksek devirlerdeki "gürültüsü", bir çok arkadaşımca "harika bir motor sesi" olarak tanımlanıyor. Yani MPI motorunu direkt olar
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elegance » 25 Haz 2008, 19:46

[quote="SEAHAWK"][quote="hakanerdogan"] [quote="lazianke"]cam açıkken tdi kamyon gibi çalışıyor zannedersin... [/QUOTE]

[/QUOTE]

Aynen arkadaşım... Hele o test editörlerinin eleştrip durduğu "sarsıntı" olayı daha da bir güç hissi veriyor insana. Neymiş efendim, araç çalıştırılırken karoserin geçirdiği şiddetli sarsıntı kafalarda soru işareti bırakıyormuş; TDI her devirde gürültülü ve titreşimliymiş. Onların kafasında soru işareti bırakan o sarsıntı, benim keyif aracım. Aracı babam kullanacak olsa bile, arabanın yanına ondan önce inip, aracı ben çalıştırırım; hem ben o güçlü sarsıntıyla önümdeki 195 NM'lik tork şelalesinin selamını alırım, hem de turbo yağlanır babam koltuğa oturana kadar...

Hem Common rail'ler "daha sessiz" de ne oluyor ? Gaza bastığında balon yutmuş gibi uyduruk ses vereceğine, TDI'daki gibi Aslan misali kükresin. Hele motorun özellikle de yokuş yukarı hızlanırken verdiği o ses... 2050 bar'ın gümbür gümbür sesidir kardeşim o duyduğun.

Hakan Kardeşim Massey demiş, daha önceden bildiği bir araca benzeterek; ben de diyorum ki, gazın dibine basılarak hızlanan bir TDI'ın sesi, AN-2 uçağının pistte kalkış yaparken çıkardığı sesin aynısı... (Ha bu arada; AN-2 de, Türk Hava Kurumu'nun paraşüt eğitiminde kullandığı, dünyanın en büyük çift kanatlı tek pervaneli uçağı) Hatta ben o uçağa 2007'nin Temmuz ayının sonlarında binmiştim; daha sonra Ekim ayında bizim Cordoba'yı alıp, rodajı bitirdikten sonra ilk kez motoru tam kapasite kullanıp, gaz pedalını dibine vurarak hızlandığımızda, kulaklarıma inanamamıştım. Allah'ım, bu kadar mı benzer bir uçakla bir otomobilin sesi ? (Tabii uçağınki daha bir güçlü ve yoğun.Big%20smile)

Yani kısacası; ses olarak (dizeller arasında) TDI'dan başka bir motor istemem. Bir tek şu 1.4 TDI'lardaki turbo sesini biraz daha "ıslık sesi" formuna sokmak lazım. Olmuyor öyle siren sesi gibi.LOL Bir de insanda fazladan bir beklenti yaratıyor TDI'ın sesi. Arada sırada Chip Tuning düşünüyorsam, sebebi de "bu motora bu sese rampada 3. viteste gaza yüklendiğinde patinaja düşmek yakışır" deyişim.Big%20smile

=============================================================

Kusura bakmayın; Hakan arkadaşım kaç aylık bir yaramıza değinince asıl konuyu "azıcık" kenara ittik. Biraz da MPI motora değinelim.

Arkadaşlar, gürültü izafidir. Bana göre yeryüzündeki en büyük gürültü, "Metal müzik" denilen zıngırtıdır. Ama gelin görünki, birileri gelip VW MPI'ye, TDI'ye, Opel'in ECOTEC'e gürültülü deyip; Metal'i de müzik olarak tanımlıyor. (Metal sever arkadaşlar alınmasınBig%20smile Maksat göreceliliği vurgulamak)

Ben de, belki de Ankara'nın kalabalık caddelerinde karşılaştığım için, MPI motorlu araçlarda sözünü ettiğiniz dizel sesini duymadım hiç. Tabii bazı emektar taksiler hariç. Malum, çok kilometre yapıp çok görmüş geçirmiş taksilerden bazı acayip sesler yükselebiliyor rölantide bile.

MPI'deki tarif ettiğiniz o ses, bana derhal LPG uygulamasını; ya da biraz eski ve yıpranmış bir aracı hatırlattı. Ama aracınızın daha 6 aylık olduğunu be
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir