Sanırım Skodanın yaptığı küçük bir hile

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sanırım Skodanın yaptığı küçük bir hile

İleti isnilgiz » 16 Tem 2008, 18:16

A5 kasa Elegancelarda cam suyu bitti uyarısı alan arkadaş var mı arkadaşlar. Yurt dışında elegance olan araçlarda bu özelliğin standart olduğunu öğrendim. Ancak bizim araçlarda bu özelliği vag com cihazıyla aktif hale getirmeme rağmen bu özelliğin sağlıklı çalışmadığı sonucuna ulaştım. Yani Türkiye'ye gelen elegancelarda bu özellik olmayabilir. Eğer bize böyle bir muamele çekildiyse burada bir hile olduğunu düşünüyorum.
Elegance araç sahibi olup da bu özelliğin çalıştığına şahit olan arkadaşlar var mı?   

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti maniak » 16 Tem 2008, 18:20

buna hile demek ne derece doğru düşünülür bence....her ülkeye göre standart donanım değişir bu tür değişiklik olur sizin octavianızda bulunup yurt dışında aynı donanımdaki octaviada olmayan özelliklerde mevcuttur....
maniak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 16 Tem 2008, 18:26

Far camı yıkama sistemi var mı?

Genelde uyarı ışığı o modellerde yanıyor, dğerlerinde olmuyor, en azından Roomi için böyle...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti isnilgiz » 16 Tem 2008, 18:28

Ben zaten bu elegance ın ne olduğunu anlayamadım. Adam dışarda fsı altında araç satmıyor ve bizim mpi lerden daha ucuza ve de özellikleri tam olarak koyuyor. Bizim arabaya koymuyorsan buna ne denir. Elegance ne anlamda kullanılıyor. O yok bu yok. Bu arabanın emsallerine nazaran artı ne gibi bir özelliği var.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 16 Tem 2008, 18:29

Far camı için iki literlik su tankının ayrıca bulunduğunu öğrenmiş durumdayım. Bu tankda sensörün oluduğunu da tabii.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozzgurr » 16 Tem 2008, 18:30

navigasyonlar gibi ....  yurt dısında nerdeyse navigasyon olmayan arac kalmadı biz hala türkce menülüsünü zor buluyoz

ozzgurr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti maniak » 16 Tem 2008, 18:31

[quote="isnilgiz"]Ben zaten bu elegance ın ne olduğunu anlayamadım. Adam dışarda fsı altında araç satmıyor ve bizim mpi lerden daha ucuza ve de özellikleri tam olarak koyuyor. Bizim arabaya koymuyorsan buna ne denir. Elegance ne anlamda kullanılıyor. O yok bu yok. Bu arabanın emsallerine nazaran artı ne gibi bir özelliği var. [/QUOTE]

nereyi kastettiğinizi bilemicem ama yurt dışında yeni kasa octaviaların 1.4 75 hp lik modelide mevcut.ayrıca fiyat konusundada skodanın suçu yok ülkemizdeki alınan vergilerden dolayı böyle bir fiyat çıkıyor....elegance konfor ağırlıklı bir donanıma sahiptir ama bu demek değildir herşey olacak diye öyle olsaydı sunroofta koyması gerekirdi bazı şeyler ihtiyaca göre seçilmesi gerekiyor ayrıca aracınızdaki sensör olup olmadığına yada sensörün arızalı olup olmadığına baktınızmı????
maniak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 16 Tem 2008, 18:37

ozzgurr kardeş
navigasyon benim bildiğim octide standart olarak sunulmuyor. E ve üstü segmentler hariç tabi.

Zaten avrupada orjinal ölçülerde her araç için ayrı MP3-GPS-NAVİ_BLOOTOOHT özellikli cihaz piyasası çok gelişmiş ve yine bizden daha ucuza. Öreneğin octiye birebir uyan soketleriyle tak kullan böyle bir cihaz dünyanın en pahalı ülkelerinden olan ingilterede bile Türkiyeden 3 te 1 daha ucuz. Yani bu da ayrı bir konu.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti isnilgiz » 16 Tem 2008, 18:44

Maniak kardeş bakmama gerek yok aracın vagcom default ayarlarında böyle bir özellik araca hiç eklenmemiş zaten. Program üzerinde bu özelliği aktif yaptım ama sensörün araızlı olup olmadığını araştırmadan önce bu özellikten haberdar olan ya da bunun çalıştığına bizzat şahit olan arakadaş var mı onu öğrenmek istedim. Çıkarsa ne ala. Çıkmazsa sensör var mı yok mu ona bakacağım zaten.

Ayrıca konunun başlığı olarak emin olmadığımı ifade etmek için "Sanırım" ifadesini de kullandım.

Ve yine dedim ki Avrupa da (örnek ülke de İngiltere) elegancelarda bu özelliği standart olduğunu öğrendim.

İnşallah bu özelliğin aracında çalıştığı bir arkadaşımız çıkar da ben de sensör incelemesine girerim. Müjde verecek arakadaş bekliyorum. Sensör bozuksa değiştirmek kolay ama bu özellik konulmamışsa elin ingilizine karşı burukluk çekeceğim Smile açıkçası.
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti maniak » 16 Tem 2008, 18:47

bnm bildiğim ilk gelen fabialarda dediğiniz şey mevcuttu sonradan kaldırıldı ve hatta sensörleride yoktu sonradan gelenlerde.kullanan bi arkadaş varsa zaten size bilgi verecektir umarım vardır :)

maniak
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 16 Tem 2008, 18:49

UmarımDisapprove
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti BaTeRRiiSStt » 16 Tem 2008, 19:01

Benim fabiada bile var bu özellik Oktavyada olmaması ilginç...
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti fmaka » 16 Tem 2008, 19:42

isnigiz bunu denemekten baska anlamaını yolu yoksanırım

kullanım klavuzunda yazıyrmu peki?ben ılk fırsatta bakayım.arabayı ılk aldıgımda heyecandan dıkkat etmedım ancak daha sonra ozel servıstekıler anladıalr cam suyunun bos oldugunu ve yol bılgısayarı hıc uyarı vermeıstı.verse gostergelerden bırı ısık verır yada sesle uyarırdı degılmı?

ama dedıgım gıbı ıcının bıtıp bı bakılması lazım.servıse gıdıncede ılk bakılan yerlerden bırısı ve hemen dolduruyorlar...

fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti fmaka » 16 Tem 2008, 19:44

donanım olarakta araclar ulkeden ulkeye farklılık gosterebılır.bu sponsor fırmanın elınde(yüceoto).sonucta donanımı onlar belırlıyor ve arac ona gore gelıyor.
benm en cok kızdıgım nokta elegance modelınde mercekli xenon olmamasıAngry
fmaka
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti SEAHAWK » 16 Tem 2008, 19:46

[quote="BaTeRRiiSStt"]Benim fabiada bile var bu özellik Oktavyada olmaması ilginç...[/QUOTE]

O birazda Fabia'nın sıradışılığı bence. İnanılmaz bazı donanımları var hakikaten. "Elektronik kayma kontrollü kilitli diferansiyel"Stern%20SmileConfused

Bu donanımı bulunduran başka bir küçük sınıf araç bilmiyorum. Hatta bu donanımı duyduğum tek araç Alfa 147 idi.
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 16 Tem 2008, 21:45

anlamadığım nokta vag com cihazının bazılarınca sihirli bir değnek gibi anlaşılması...

neyse,aracın silecek su deposunda silecek su seviye şalteri yok ise bilinki gösterge panelinizde silecek suyu azaldı şeklinde resim çıkmaz...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti isnilgiz » 17 Tem 2008, 03:07

Skodacı kardeş bence bir bilgi eksikliği var. VAG COM cihazını kimse sihirli değnek gibi algılamıyor. Bu cihaz hiç bir zaman bir aracı mercedese çevirmez. Aracın o anki mevcut sensörlerle sınırlı olmak kaydıyla bir snapshot ını verir. Nasıl bir işletim ya da ugyulama programının kaynak kodlarını değiştiremezsiniz ama o programın arayüzünde bir takım ayarlar yaparak programı kişiselleştirebilirsiniz ki, aynı işi vag com la aracın yazılımı üzerinde yaparsınız. Yani cihaz, programın kaynak kodlarına müdahale yapmaden size  sunulan parametrelerde değişiklik yapma hakkını size verir. İlgili örnekleri bu forumda bir kaç kez verdik. Örneğin alarma ses vermek isteseniz bu cihaz olmaksızın bunu tornavidayla yapamazsınız yapılırsa da amelelik olur. Çünkü bunu cihaz tek tıkla zaten yapıyor.
Ayrıca Silecek sensörü veya şalteri yoksa silecek suyu azaldı şeklinde yazı çıkmaz demeyin çıkıyor. Aracın ECU su standart program ise ki durum onu gösteriyor aracın bu özelliğine ilişkin yazılım bölümü araçta yüklü olup da sensörü olmadığı durumlarda pekala çalışablir. Bizim elegancelarda olduğu gibi.

Ha bu arada elegance larda bu silecek sensörünün bulunmadığını kesin olarak öğrenmiş bulunuyorum. Octavia cı arkadaşlara biraz kötü haberim oldu ama ben de aynı mağduriyete uğruyorum nihayetinde.

Ayrıca bunun gibi fabiacı arkadaşlara da octavia da olmayıp da fabia da olan küçük bir özelliği belirteyim. Hani sinyallerden sağ veya sola dokununca üçkere yanıp sönen özellik varya işte bu fabia da 5 e çıkarılabiliyor ama octavia elagance da kurcalanacak parametre olarak sunulmamış bilginize...   

Daha bunun gibi haberler küçük görülse bile siz skodacı arkadaşlara bildirilecektir selamlarımla....
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 17 Tem 2008, 09:51

İşte o meşhur sensör...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

Sonraki

Octavia