2005 Octavia Elegance 1.6 Fiyat Araştırması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2005 Octavia Elegance 1.6 Fiyat Araştırması

İleti SEAHAWK » 18 Tem 2008, 15:34

[quote="kadir_"][quote="hakanerdogan"]arkadaşlar FSI normal benzinli motordan daha az yakar...

ama LPG dönüşümü falan problemli biliyorsunuz.
[/QUOTE]

Tamam böyledirde bu sana bağlı şehir içi o kadar az yakmaz dur kalkta FSI yani ayağına bağlı az yakma sorunu yani şu an piyasada FSI motor yok sıfır araçlarda vw kaldırdı üretimden o motoru demek sorunlu motor aklıma bu geliyor mesela MPI kaç senedir var ve hala üretiliyor motoru bilende çok bu da önemli

Bu benim düşüncem sadece bi öneridir sonra kötü anlayanlar olabiliyor aman diyorum
[/QUOTE]

Bunun sebebi FSI'nin sorunlu olması değil, 1.4 TSI'nin çok büyük başarılara ulaşması. Yani 1.6 FSI, 1.4 TSI'ye kurban gitti. Ayrıca bildiğim kadarıyla 0 km satılan FSI'ler var. Yalnız bazı modellerde kısıtlandı satışı. Mesela Passat 1.6 FSI yerine 1.4 TSI getirildi. 1.6 FSI 'de sadece otomatik vites ile satılıyor şu an.

Aslında FSI'ye gerçekten yazık olduğunu düşünüyorum. Tabii o da gerçekten bahsedildiği gibi yerini 1.4 TSI'ye bırakacaksa. İyi bir motor, test ve karşılaştırmalarda da gerçekten az yaktığını kanıtlıyor. Hatta aynı araçta kullanılan 1.6 MPI ile FSI arasında test tüketimi olarak 0.5 litre fark oluyor en azından. Ancak 1.4 TSI 122 hp, FSI'den de 1 litre az yakıyor neredeyse.Confused

Bu durumda VW grubunun 1.6 MPI - 1.4 TSI ile çalışmaya devam etmesi daha olası görünüyor.

Bana göre FSI konusunda düşünülmesi gereken en önemli şey, gelecekte var olup olmayacağıdır. Yani lojistik sıkıntı vb. yaratır mı diye düşünmek lazım.

Örneğin bir aralar kullanılan 1.6 16V'lik bir motor vardı VW grupta; Golf, Leon vb.'de kullanıldı. Ancak bu motorun piyasa ömrü kısa oldu. Şu an yok. Ayrıca bazı parçalarının da sıkıntılı teminine dair şeyler duydum forumlarda.

===================================

Hepsi bir yana; ben hala Fabia, Roomster ve yurtdışındaki Cordoba'larda kullanılan 105 HP 153 NM'lik 1.6 16V motoru istiyorum. Bu motor neden yaygınlaştırılmıyor anlamadım. 1.4 85 HP ile birlikte çok iyi işler başabilecek bir motor; en azından kağıt üzerinde.Smile Octavia, Leon gibi araçlarda da kullanılabilir.

Sonuçta herkesin 1.4 TSI'ye ulaşacak parası çıkmayabilir. Maliyet olarak daha uygun olacak bir 1.6 16V daima asli tercihim olacaktır. Açıkçası turbo denilen alet, zaman zaman korkutuyor, insanın özgürlüğünü kısıtlıyor. Ayrıca alım maliyeti de daha yüksek.

SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 18 Tem 2008, 15:38

velhasıl, FSI devri açıldı yaşandı bitti. popülaritesini yitirdi. zaten o motordan bi efsane çıkmazdı. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti munci » 01 Ağu 2008, 19:54

[quote="kadir_"][quote="hakanerdogan"]arkadaşlar FSI normal benzinli motordan daha az yakar...

ama LPG dönüşümü falan problemli biliyorsunuz.
[/QUOTE]

Tamam böyledirde bu sana bağlı şehir içi o kadar az yakmaz dur kalkta FSI yani ayağına bağlı az yakma sorunu yani şu an piyasada FSI motor yok sıfır araçlarda vw kaldırdı üretimden o motoru demek sorunlu motor aklıma bu geliyor mesela MPI kaç senedir var ve hala üretiliyor motoru bilende çok bu da önemli

Bu benim düşüncem sadece bi öneridir sonra kötü anlayanlar olabiliyor aman diyorum
[/QUOTE]

Merhaba yukarıda arkadas FSI motor üretimden kaldırıldı sorunlu galiba diyor bende
http://www.vw.com.tr/models/binek/genel ... yenipassat su linke bir bakmasını tavsiye ediyorum.FSI hala satısta.ve üretimden kalktıgı yok.hatta FSI mantıgının bir adım ötesi konumunda TSI motorları üretmeye basladı.MPI dedigin motoru elbette yıllarca üretecek cunki standart motor odur.FSI ve TSI iste vw grubuna has özel motorlardır.ve VW teknolojisini o motorlarda konusturmak egilimindedir.ise ticari bakmanın ötesinde bi durum yeni teknolojilerin ve standartların üzerine cıkma cabasının bir göstergesidir.Begenirsin begenmezsin fakat ortada ölcülebilir kanıtlanabilir veriler mevcut.Bu verileri karsılastırdıgında hangi motorun iyi oldugunu anlamak cok güc degil.
munci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elegance » 01 Ağu 2008, 21:51

fsi kaldırıldı ama stokları tüketiyolar su an almanyada üretim yok
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

Önceki