Aracımda Motor Arıza Işığı Yanıyor!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aracımda Motor Arıza Işığı Yanıyor!!!

İleti Clyde1 » 05 Kas 2010, 14:31

Merhaba arabmada şu musluğe benzeyen sarı motor arızza ışığı 5 gün kadar önce yandı. Bunun üzerine sanayide bir ustaya götürdüm. Bilgisayardan bağlanıp baktı, "Egzoz Gazı Döndürme Sistemi Ayar Sınırı Üstünde..." yazıyordu. Arızayı silip 10-15dk bekledik, tekrar yanmadı ve yanarsa tekrar gelin dediler. Aynı gün akşam bir daha yanınca EGR' yi bir temizleyip takalım ondandır dediler. Bunun üzerine EGR' yi söküp başka bir yerde sıcak su ile temizlediler. Yine arızayı silip bekledik ancak 2-3 saat sonra tekrar lamba yandı.

Forumda bu şikeyetlerden oldukça var. Kimileri EGR' yi kimileri de Lamda sensörünü işaret etmiş. Benim için sıkıntılı durum gidip gelmek ve her çözüm için ayrı para ödemek. Yani sorun tam olarak anlaşılmazsa ben para öder dururum. Sorularım şöyle:

1) Yukarıdaki arıza mesajı direk EGR arızasını mı işaret eder yoksa Lamda sensöründe de problem olabilir mi?
2) EGR değiştiğinde de problem devam ederse ne önerirsiniz?
Şimdiden teşkkür ederim, iyi günler...

Clyde1
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ferah Erdoğan
Nereden: İzmir
Arabanız: Skoda Fabia Special 1.4TDi

İleti Clyde1 » 05 Kas 2010, 14:33

Bu arada aracım Skoda Fabi Special 1.4Tdi 2005 model.
Bir de bu arıza EGR arızalı değilde sadece şu an için yakıt aldığım yerden kaynaklanıyor ve geçici bir durum olabilir mi?
Clyde1
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti grey_wolf » 05 Kas 2010, 14:39

eğer yakıt aldığınız yerden kaynaklanıyor diye içinizde şüphe varsa hemen değiştirin başka yerden alın. deneyin. ama genel itibari ile lamda sensörü arızasına benziyor. site söküp temizleyenler vardı. bir deneyin isterseniz.

2006 Fabia Sedan 1.4 16V Ambiante + landirenzo omegas
Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: EROL YÜKSEL
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2006 FABİA AMBIANTE SEDAN 1.4 16V

İleti Clyde1 » 05 Kas 2010, 15:18

Öncelikle sağolun, Lamda sensörü olabilir demişsiniz ama herşeyin sensörünün olduğu ve bilgisayarla arıza tanımı yapılan bir sistemde arıza mesajı bu belirttiğiniz sensörü işaret etmez miydi? Gelen arıza mesajı "Egzoz Gazı Döndürme Sistemi " Exhaust Gases Circulation Return=EGR tanımına uygun geliyor. Ama tabii siz derseniz ki "Lamda sensörü arızasına da aynı uyar geliyor" diye, o zaman Skoda' nın arıza mesajları konusundaki teknolojik ayıbını sorgulamak gerekir diye düşünüyorum.
Clyde1
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti grey_wolf » 05 Kas 2010, 15:31

eğer oksijen oranı düzgün değilse egr sistemi hata verebilir. bir diğer sorun ise maf sensörü denilen potansiyometredir. oda rölanti ayarını yapar oradada sorun olabilir.
bizimkiler sadece tahmin kesin olarak şudur diyemeyiz.

ha bu hata kodları konusunda geçen hafta benim fren müşürü arızalandı arabanın vermedeği hata kalmadı epc-motor-abs hepsi yandı. bunlar elektronik aletler ısıdan yada herhangi bir dış etkenden dolayı hata verebilir. %100 hata mesajı doğru çıkacak diye bir şey yoktur. bu yüzden egr arızası uyarı olupta başka bir yerden de çıkabilir.

aracınızı yetkili servise götürün ve garantili tamir talebinde bulunun. bu sayede her işlem için para ödemezsiniz.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Clyde1 » 05 Kas 2010, 15:58

Sayın Grey-Wolf şimdi demek istediklerinizi anlıyorum. Ben de bakım mühendisiyim, bizim 1000TL olan cihazlarımız da 1.000.000TL olan cihazımız da cihaz ile bağlanıldığında hata kodlarını veren ve bunu doğru veren cihazlardır. VW teknolojisi bu konuda beni şaşırttı. Anlaşılan önce EGR' yi olmadı sonrasında da Lamda sensörünü değiştirip göreceğiz. Ama bir arıza için bir sürü arıza mesajı vermesi sonrasında da refere ettiği parçayı değiştirmenize rağmen arızanın devam etmesi rezalet.
Peki acaba serrvislerin kullandıkları programlarda gösterilen arıza mesajları farklılık gösterebiliyor mu? Yani bir de bu varsa yandık o zaman.
Clyde1
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti quickcan » 05 Kas 2010, 17:07

bizimde yanıyor.. lambda sensöründe sorun varmış.. şuan indirimvar sanırım babam yaptırcak..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti C@GL@R » 05 Kas 2010, 17:37

benim arabadada motor arızası yanıyordu ön oksijen sensörünü söyluyordu aynı zamanda egr arızasıda gösteriyordu eksoz arızasıda gösteriyordu ama sorun sensördeydi ve yakıtla alakalı olduğu için diğerlerinide tetikledi. sonuç olarak en doğru çözümü yetkili servis söyler abuk sabul ustalara götürmeyin ben arızanın oksijen sensöründen olduğunu bile bile yinede emin olmadığım için ustalara götürdüm yok biri eksoz doludur biri sensör kolay kolay arıza vermez biri hararet müşüründendir vs..vs..en sonunda özel servise gittim oksijen sensörü dedi 400 lira dedi. tabiki oraya yaptırmadım kendim sensörü aldım taktım 220 liraya hallettim. sizin arabadada sensördendir demiyorum ama hata kodları arasında PO130-P0135 varsa sorun sensörden olabilir. özel servise gidin sorunu öğrenin yoksa benim gibi 1 yıl oydu buydu uğraşırsınız.
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti Clyde1 » 06 Kas 2010, 10:03

Hata mesajını almıştım ama altındaki kodu okuyamamıştım. Başka bier yerden mazot alacağım sonra da arıza lambasını söndürtürken kodu okumaya çalışırım. Tamirciyle şu şekilde anlaştık: Usta benim arabaya, tamirhaneye gelip 4-5 gün kalacak arabadan ya da çıkma parçacıdan EGR' yi bulup takacak ben de 2-3 gün kullanacağım. Eğer arıza ışığı tekrar yanmazsa yeni bir EGR alıp takacağız. Eğer arıza ışığı yanarsa o zaman ne olacağına henüz karar vermedik :)
Clyde1
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 34SCU59 » 06 Kas 2010, 10:07

grey_wolf yazdı:eğer oksijen oranı düzgün değilse egr sistemi hata verebilir. bir diğer sorun ise maf sensörü denilen potansiyometredir. oda rölanti ayarını yapar oradada sorun olabilir.

ha bu hata kodları konusunda geçen hafta benim fren müşürü arızalandı arabanın vermedeği hata kalmadı epc-motor-abs hepsi yandı. bunlar elektronik aletler ısıdan yada herhangi bir dış etkenden dolayı hata verebilir. %100 hata mesajı doğru çıkacak diye bir şey yoktur. bu yüzden egr arızası uyarı olupta başka bir yerden de çıkabilir.

aracınızı yetkili servise götürün ve garantili tamir talebinde bulunun. bu sayede her işlem için para ödemezsiniz.

abi bendede hiçbir lamba yanmadan rolantı kafasına gore 300-500-800-900 arasında gidiyor geliyor bazennn...
ama gaz verince 4000-5000 yapınca bir müddet kesinyor..
acaba benimde maf sensorumu acaba
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FELİCİA 1.3 GLX-İ MAGİC ABS SRS

İleti grey_wolf » 06 Kas 2010, 11:02

34 UY 1616 yazdı:
grey_wolf yazdı:eğer oksijen oranı düzgün değilse egr sistemi hata verebilir. bir diğer sorun ise maf sensörü denilen potansiyometredir. oda rölanti ayarını yapar oradada sorun olabilir.

abi bendede hiçbir lamba yanmadan rolantı kafasına gore 300-500-800-900 arasında gidiyor geliyor bazennn...
ama gaz verince 4000-5000 yapınca bir müddet kesinyor..
acaba benimde maf sensorumu acaba

senin bu arıza genel olarak boğaz kelebeğini işaret etsene tabiki maf sensöründen de olabilir. eğer daha boğaz kelebeği temizliği ve adaptasyonu yaptıysan maf sensörünede baktırabilirsin. manifoldu ile hava filtresi arasında olmasılazım. eğer sorun varsa genelde temizleyerek tamirini yapanlar varmış.

bu arada aracın lpg li olduğu için lpg filtresi yada ayarında bozuk olabilir.

Kullanıcı avatarı
grey_wolf
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erdal70 » 22 Kas 2019, 16:42

lamda sensörünü deüişmeme rağmen yine yandı....bu sefer sistem 1 çok zayıf diyor.
erdal70
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: eros can
Nereden: Hatay
Arabanız: fabia

Fabia I (Mk1 / 6Y)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir