Klimadan gelen Pis kokunun sebebi!!!!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Klimadan gelen Pis kokunun sebebi!!!!!

İleti OKTAVİACI » 28 Eyl 2011, 16:06

Arkadaşlar bir süredir benim arabanın havalandırmasından çok pis koku geliyordu; tıpkı pastırma kukusu, baharat kokusu gibi pis bir koku. Bütün arabayı iç dış temizlik yaptırdım koku giderilmedi.havalandırma kanalları komple temizlendi olmadı polen filtresi değişti yine olmadı en son bu kokunun kronik bir arıza olabileceğini söylediler son çare olarak ustamla birlikte gözümüzü kararttık klima radyatörünü kontrol etmeye karar verdik ve ön konsol komple söküldükten sonra kokunun sebebi karşımıza çıktı meğer kokunun sebebi klima radyatöründeki ufak bir çatlakmış klima radyatörünü değiştirdik ve şu anda yapılan bütün dezenfekte işlemlerininde etkisiyle arabanın içerisinde bahar havası esiyor.

Böyle bir problemle karşılaşan arkadaşları bilgilendirmek amacıyla yazdım.İnşallah başınıza gelmez ama gelirse de ustanız iyi değilse çözümü bulması imkansız. O yüzden siz ona arızayı direk söyleyin ki benim gibi ekstra maliyetlerle karşı karşıya kalmayın...

OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

İleti bekocan » 28 Eyl 2011, 20:03

bilgi için teşekkürler
kılimalardan gelen koku genelde direnaj suyundan kaynaklanır yani atık su
drenaj suyu yeterince atılmassa brikirse veya bu sudan herhangi bir yere kaçak olursa, geri deperse ;
biriken yerde mırık yapar ve koku çıkarır.
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti zurna1788 » 29 Eyl 2011, 10:08

güzel paylaşım. tşkler. umarım başka problemlerle karşılaşmazsınız.
Var olduğun için değil,hayallerin ve hedeflerin için yaşa...
Kullanıcı avatarı
zurna1788
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Em-Ka
Nereden: Adana
Arabanız: Skoda Fabia 2001 68 hp ( SATILDI )

İleti AhmetH » 29 Eyl 2011, 10:33

Aracı yakın zamanda aldıysanız memleketin muhtelif yerlerinde sele maruz kalmış ve satılmış arabalardan biri olabilr.

biraz sökmeden sele maruz kaldığı anlaşılmaz
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti paranoia » 29 Eyl 2011, 18:07

Ocak 2011 de aracı aldım ve bütün yaz klima çalıştıktan sonra aynı koku gelmeye başladı. Klima açıkken sorun yok ama havallandırmaya geçince o garip koku geliyor. 9 ayda radyatör çatlar mı ya ? Klima ve havalandırma sıstemı temızlıgı düşünüyorum ama bu aNlattıgınız gibi suyun geri tepmesi yada bir yerde birikmesı söz konusuysa buna fayda etmeyecek. Nasıl anlicaz bu durumu illa sökülecek mi?
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Style 2016

İleti bekocan » 29 Eyl 2011, 20:55

zannediyorum sökülüp atık su ve evaparatör (buzluk) altı su kanalları temizlenecek bende bu araçları tam bilmiyorum ama koku biriken mırık laşan sudan yapar diye biliyorum.
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Arabanız: 93 favorit

İleti AhmetH » 29 Eyl 2011, 21:04

çok basit bir önlem var esasında...

klimayı durmadan 1-2 dakika önce kapatın havalandırmada çalışmaya devam etsin. Böylece evoporatör ve direnaj yolları kuruyacaktır.

varsa ECO düğmesine falan basın ve ayaklara üfürtün. Tabi bütün bunlar düzgün çalışan koku yapmayan bir klimayı kullanırken oluyor.

koku başladıysa küflenme gibi olaylar başlamıştır.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti DEEPMURAT » 29 Eyl 2011, 23:23

OKTAVİACI yazdı:

Arkadaşlar bir süredir benim arabanın havalandırmasından çok pis koku geliyordu; tıpkı pastırma kukusu, baharat kokusu gibi pis bir koku. Bütün arabayı iç dış temizlik yaptırdım koku giderilmedi.havalandırma kanalları komple temizlendi olmadı polen filtresi değişti yine olmadı en son bu kokunun kronik bir arıza olabileceğini söylediler son çare olarak ustamla birlikte gözümüzü kararttık klima radyatörünü kontrol etmeye karar verdik ve ön konsol komple söküldükten sonra kokunun sebebi karşımıza çıktı meğer kokunun sebebi klima radyatöründeki ufak bir çatlakmış klima radyatörünü değiştirdik ve şu anda yapılan bütün dezenfekte işlemlerininde etkisiyle arabanın içerisinde bahar havası esiyor.

Böyle bir problemle karşılaşan arkadaşları bilgilendirmek amacıyla yazdım.İnşallah başınıza gelmez ama gelirse de ustanız iyi değilse çözümü bulması imkansız. O yüzden siz ona arızayı direk söyleyin ki benim gibi ekstra maliyetlerle karşı karşıya kalmayın...

kaça mal oldu? bende de aynı sorun olabilir baktırmak istiyorun.nerede yaptırdın?

FABIA 1.4 TDI AMBIENTE
2007 - 80 HP - BLACK

Kullanıcı avatarı
DEEPMURAT
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: FABIA 1.4 TDI Ambiente

İleti OKTAVİACI » 30 Eyl 2011, 10:14

Maliyeti
-210 TL Radyatör (çin malı olanlar var onlar 50 TL civarındaymış fakat ben tercih etmedim)
-250 TL işçilik (ön konsol komple söküldü bu yüzden maliyet biraz yüksek ayrıca önüne gelen birine söktürmek istemedim sonra ses sorunuda başlayacaktı bu yüzden işini bilen skoda ustasına yaptırdım fakat piyasada 100 tl ye söken ustalarda var tercih sizin)
Bana toplam maliyeti 450 TL oldu.
Ama dediğim işleri çin malı ve sıradan bir usta yapacak olursa 150 Tl civarında bir maliyeti olur.
OKTAVİACI
CLASSIC
CLASSIC

İleti Anonymous2 » 30 Eyl 2011, 13:59

VALLA BİZİM ARABADANDA Bİ HAFTA GİBİ SÜREDE KOKU GELMİŞTİ SONRA BİRDEN BİRE KOKU KESİLDİ. HİÇ NEDENİ ARAŞTIRMADIM. :?:
Octavia Elegance 1.4 TSI DSG A5 2011

Kullanıcı avatarı
Anonymous2
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Balıkesir
Arabanız: Oº°‘¨2011 SKODA OCTAVİA 1.4 TSI DSG ELEGANCE¨‘°ºO

İleti octavia2007elegans » 05 Arl 2011, 01:37

arkadaşların söylediklerine ek olarak polen filtrelerini değiştirmek bir çözüm olabilir arkadaşım. yanı sıra bütün klimalı araçlarda kullanma kılavuzlarında da yazar kışın dahi ayda en az 1 kez klimayı soğukta açık camları açıp bi 5 dakika çalışmasını sağlamak bunun oluşmasını engellemekte iyi bir yoldur. kazasız belasız günler ark.lar.
octavia2007elegans
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: turgay sönmez
Nereden: Antalya
Arabanız: FSI OCTAVİA 2007 ELEGANS

İleti paranoia » 05 Arl 2011, 22:52

Bu konu ile ilgili Metrodan aldıgım bır klıma temızleyıcısını kendım tarıfıne bakarak denedım. 1 haftadan berı koku falan kalmadı. Ama sankı bellı bır zamandan sonra tekrar etmek gerekıcek gıbı geldı. Enteresamn olan su . Hafta sonu servıse sordugumda aynı ıslemı aynı sprayle 70 tl ye yaptıklarını beyan ettılıer. Nasıl ama fıyat ? Bakalım ne kadar ıdare edecek.
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Style 2016

İleti nolies » 06 Arl 2011, 09:45

paranoia yazdı:Bu konu ile ilgili Metrodan aldıgım bır klıma temızleyıcısını kendım tarıfıne bakarak denedım. 1 haftadan berı koku falan kalmadı. Ama sankı bellı bır zamandan sonra tekrar etmek gerekıcek gıbı geldı. Enteresamn olan su . Hafta sonu servıse sordugumda aynı ıslemı aynı sprayle 70 tl ye yaptıklarını beyan ettılıer. Nasıl ama fıyat ? Bakalım ne kadar ıdare edecek.

bahsettiğiniz spreyden ben de kullanıyorum. gerçekten 2 ay kadar işe yarıyor sonra tekrar etmek gerekiyor.

serviste 70 tl ye yaptıkları biraz daha ayrıntılı ve uzun süre rahat ettiren bir çözüm bildiğim kadarıyla. fan motorunu söküp evaporatöre direkt sprey sıkıp bakterileri öldürüyorlar. birde alttan drenajlara aynı işlemi yapıyorlar. 1 sene idare ediyor.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKODA2014 » 21 Haz 2019, 15:27

2014 aracimdada kabin icersinde koku oluyor ayni sorunlari yasiyorum.drenaj boru temizligi cozum oldum acaba ogrenmek istedim.servis birde maliyetlimi.aracin bu sunu halletme suresi ne kadar.
SKODA2014
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ekrem erdoğan
Nereden: Antalya
Arabanız: Skoda octavia elegance 2014

Octavia II (A5)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir