arka paspaslar ıslak

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

arka paspaslar ıslak

İleti marjinaliter » 31 Arl 2012, 11:04

dün aracımın içiin temizlerken arka paspasların ıslak oldugunu farkettim aracımda da sürekli buğulanma oluyor sebebi bu sanırım peki paspasların ıslak olmasının nedeni nedir arkadaşlar bilgi olan varsa sevinirim

marjinaliter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Çorum
Arabanız: fabia 1,4 elegance

İleti Mustafabh » 31 Arl 2012, 11:22

Merhaba,
daha önce forumda bazı arkadaşlardan okumuştum.
arka kapılardan içeriye su alma durumu vardır.
bir araştırın forumu isterseniz.
silikon tarzı uygulama ile çözümü vardı yanlış hatırlamıyorsam.
Mustafabh
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MBH
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia 1.4 HB Ambiente '05

İleti ambiantem_06 » 31 Arl 2012, 17:37

yüksek sulardan gectınızmı gecmedıysenızde alttan plastık tapa gıbı bırseyer olması lazım onlardanda alabılıyor.
ambiantem_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: can
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia ambiante tdi

İleti marjinaliter » 31 Arl 2012, 17:40

biraz önce arka kapıların altına baktım tıpa gibi şeyler var onları kontrol ettim herhangi bir ıslaklık yoktu cıkaramadım zaten onları ama paspasların altına baktım sırılsıklam olmuş ön tarafta hiçbir sorun yok sadece arka iki paspasın altında ıslaklık var kapıların kenarlarına baktım ordada herhangi bir su sızıntısı göremedim canım sıkıldı nerden bu ıslaklık geldi şimdi :(
marjinaliter
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Çorum
Arabanız: fabia 1,4 elegance

İleti srkn4159 » 31 Arl 2012, 18:09

kronik bir sorun benim önceki fabiada da vardı bu sorun. ciddi manada arka kapıların iç kısımları da ıslanıyordu her yıkadığımda yada şiddetli yağmur yağdığında kaportacıya kapıları yaptırdık içindeki contalar yıpranmış silikonlamış galiba ama paspas ların ıslaklığı devam ediyordu. Forumda vardı bu konu arkadaşında dediği gibi bir araştır.
Fabia Combi Scout 1.6 CR TDI (2012) Şeker Beyazı
Kullanıcı avatarı
srkn4159
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serkan
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Fabia Combi Scout 1.6 TDI

İleti ihsan » 31 Arl 2012, 18:54

merhaba arkadasım bende bu konuda baslık acmayı dusunuıyordum. bende arabayı yenı aldım sayılır yazın yıkattıgımda sol arka paspasda ıslaklık vardı dedımkı basınlı sudan olmustur dıye sallamadım ama gecenlerde arabayı yıkkamıstım içini temizlerken paspasa bi baktım üzeri mavimsi alla alla dedim neyse halıfılekse bi baktım ıslak megerse o mavimsilik antifirizli cam suyundan gelıyor . ilk baslarda antifirizli kullanmadıgımdan islaklık su gibi duruyordu.
simdi benim anlamadıgım arka camdakı su nasıl olurda arka koltugun paspasına gelıyor mantık kuramadım yada sol arka paspasın altından arka silecege giden hortum varda o mu delik. bence hortum var gibi cunku arka silecek suyuna bastıgımda hemen su gelmıyor sankı suyu bitmiste su deposundan su cekıyor gıbı. bide cok cabuk silecek suyu bitiriyor ya. arkadaslar sızce neyden kaynaklanıyordur. servis bulabilirmi aceba
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti AhmetH » 01 Oca 2013, 18:16

Cam suyu küçük bir boru ile motordan ta arka bagaj kapağına kadar taşınır.
bu muhtemelen kapı eşiklerinin altından ilerler arka tarafta C sütünu denilen yerin kaplamasının altından bagaj kapağı körüğünün içinden camdaki püskürme pimine ilerler.

bu yoluda tek parça ilerlemesi mümkün değil ekleri vardır.
muhtemelen bu eklerden biri çıkmıştır.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti isnilgiz » 01 Oca 2013, 20:14

Octavia icin konusayim. Belki fikir verebilir. Camin hemen ustundeki puskurtme nozulun kemdisi sert plastiktir. bunun hemen arkasindaki ve buna baglanan boru ise yumusak plastiktir. Bu yumusak boru ise taa cam suyu haznesinden bahsedilen nozula kadar gelen borudur. Bu yumusak plastik boru ile camin hemen uzerindeki sert plastik nozulla eklendigi yer bazen cikar. Bunun sebebi nozulun hemen ucunun buz tutmasi, icerdeki yumusak plastik borunun icindeki donmamis suya cam suyu motorunun basinc uygulamasi nedeniyle bu eklem yerini zorlayarak yerinden cikarmasidir ve bunun sonucunda arka bagajda antifrizli suyun birikmasine yol acar. Fabia araclar hatchback oldugu icin, bu eklem yeri yercekimi kuraliyla C sutunu icerisinden akabilir mi, bilemem cunku gorsel olarak suyun biriktigi yer ile bu nozul ekleme yeri arasindaki ham yatay hem dikey uzunlugu iyi gormek gerekir. Skoda Çek fabrika merkezinden butun distributorlere gonderilen bir yazida bu nozul yerinin cikmasi durumunda, eger musteri yetkili servisin cam suyunu kullaniyorsa ucretsiz degistirilmesi, kullanmiyorsa ucret talep edilmesi isteniyordu da bu internette bulunuyordu ama simdi nerede oldugunu hatirlamiyorum. Bunu ben skoda And da bu skoda urunlerinin kronik bir sorun gibi gorundugunu soylemistim, Onlar da o zaman bana zaten bunu ucretsiz yerine taktiklarini soylemisti.
Octavia icin devam edeyim. Bahsedilen yumusak plastik boru bir de sol arka tekerlegin uzerinde bir ekleme sahipti. Ben bu eklemin ayrildigini gormemekle birlikte bahsettiigim nozuldaki ekleme yerini daha once ciktigi icin hem o nozul yerindeki eklem yerini hem de arka tekerlek ustundeki eklem yerini telle sıkı bir sekilde sabitlemistim.
Simdi hicbir kış kosulunda nozulda donma olsa bile cam suyu motor basinci bu yerleri zorlayamiyor. Ama ben de donma nedeniyle arkada su fışkırmıyorsa zorlamaya devam etmiyorum.
Kalin saglicakla..
isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti haydew » 01 Oca 2013, 21:56

Kapı döşemeleri içindeki fitiller çürüyünce su alıyor araba yıkanınca belli olur suyun nereden aldığı. Benim arka kapıdan alıyordu döşemeyi söktük orada oluk gibi fitil yerlerine bastık silikonu 2. senedir canavar gibi oldu. forumda resimleri var konuyu ararsanız..
Kullanıcı avatarı
haydew
CLASSIC
CLASSIC

İleti oktay74 » 02 Oca 2013, 17:57

serviste 50 papele yaptırdım 1 senedir tık yok..
oktay74
CLASSIC
CLASSIC

İleti serkannak » 09 Oca 2013, 15:15

dostum şöför tarafının yanında arka koltuğun oraya kapı eşiğinden arka cam suyu hortumu gidir eklerinden çıkmıştır.benimde aracımda oldu ben hallettim arka koltukla bagaj arası bi su hortumu var su ordan akıyor biri arka cama su sıksın sen kontrol et bulursun nerden aktığını
serkannak
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Serkan
Nereden: Şanlıurfa
Arabanız: fabia 1

İleti akurtal » 05 Şub 2013, 14:43

bende de aynı sorun var. ustalar arka kapı camlardan suyun aşagıya akması gerektıgını fakat alt fitillerden içeri gırdıgını soyledıler şu an ona bakıyorlar.bakalım sonuç ne olacak.yalnız bu konunun antifiriz yada silecek suyundan oldugunu sanmıyorum.otomat yıkmada arac felaket su alıyor. sankı dısını degılde ıcını yıkatıyoruz gıbı.
birde yagmur yagdıgında kapı dosemelerı ıslak oluyor. byuyuk ıhtımalle kapı iç akarlarında sorun var.
akurtal
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FABİA 1.4 MPİ 2001

İleti Ahmet BALKANCI » 05 Şub 2013, 16:34

MUHTEMELEN KAPI LASTİKLERİNDENDİR. AYNI OLAYI BEN YAŞADIM. KAPI LASTİKLERİNİ DEĞİŞTİRDİM. SORUN BİTTİ.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti eforoto » 05 Şub 2013, 17:09

fabiaların çoğunda vardır bu problem.kapı fitili veya cam fitilinden almaz suyu.servisimize çok araba geldi bu sorundan.hepsinin sorunu aynıydı.sorunun çözümü şudur;cam mekanizmasının sac olan kısmı var o sacın etrafında sünger gibi olan bi conta var o conta çürüdüğü için suyu kapı döşemesinin dibinden basamağa ve ordanda kolyuk altına veriyor.yapıcağınız işlem döşemeleri söküp sünger contayı temizleyip komple etrafına kaliteli bi silikon sıkmak.
EFOR OTO SKODA ÖZEL SERVİS

ÜMRANİYE-İSTANBUL

0216 523 93 26
eforoto
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ramazan topuz
Arabanız: fabia

İleti Muhammed52 » 29 Arl 2018, 21:55

Hocam hala sorunu cözemediyseniz EFOR OTO Istanbul ici bu sorunun cozumudur. Ayni sorundan sıkıntıdaydım hallettik Allaha Sükür
Umraniye Efor Oto
0216 523 93 26
Muhammed52
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Muhammed Semizoglu
Arabanız: Skoda Fabia 2007 1.4TDI

İleti oktaygs » 30 Arl 2018, 23:05

ön camın altından giriyor ben ordan yaptırdım arkadaşım
oktaygs
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: fabia

İleti ozgursbs » 19 Şub 2019, 16:30

https://youtu.be/X7a-5uFQoYY

sorun bundan ibaret,farklı bir şey değil. önden de arkadan da bu sebeple su alır. kronik sorun
Kullanıcı avatarı
ozgursbs
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: fabia choice (101)

Fabia I (Mk1 / 6Y)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir