Fabia arızası geç çalışıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fabia arızası geç çalışıyor

İleti felicia042 » 08 Tem 2014, 20:41

bazen arabam çalışmıyor, yakıt da yüksek , rolantide de çok dalgalanma var ne yapabilirim. böle bişey başına gelen oldumu? fabia 1.4 16V 101 HP motor AUB krank devir sensöründen şüpheleniyorum. bir çok usta farklı görüş bildirdi. boğaz kelebeği, yakıt pompası diyenler var.......

Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti erginbkr » 08 Tem 2014, 21:29

araçta lpg var mı? varsa öncelikle lpg ayarlarınızı kontrol ettirin. muhtemelen boğaz kelebeğinden yapıyordur, boğaz kelebeği hiç temizlendimi? temizlenmediyse güzelce temizletip bilgisyarda adaptasyon yaptırın? arabanın bazen çalışmamasından söz etmişsiniz ilk çalıştırmada bu sorunu yaşıyorsunuz yada motor sıcakkenmi? biraz daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışılacaktır...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti felicia042 » 08 Tem 2014, 21:40

araçta lpg var boğaz kelebeği 2-3 kez temizlendi, adaptasyon yapıldı, ama nafile. lpg ayarları yapıldı benzinde daha az dalgalanma var ama benzin veya lpg de fark ettiğini düşünmüyorum. ne zaman yapacağı belli olmuyor sıcak veya soğuk motor fark etmiyor.. soğukken yaptığı zaman çalışması bazen zaman alıyor. çok ilginç arıza kayıtlarında evap ve enjektörler var oksijen sensörü de var ama ilk çalıştırmaya bunlar mani değil. kontağı çevirdiğimde benzin pompasının sesini duyarsam kesin çalışıyor duymassam nafile. ama arıza kaıdnda pompa yok sigortalar tamam.... klimayı açtığım zaman devir 2000 lere çıkıyor. cihazda emme manifolt basıncı -7 lerde çıkıyor
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erginbkr » 08 Tem 2014, 23:14

benzin pompasında yada hararet müşüründe sorun var gibi gözüküyor, benzin pompasının orjinali ''siemens'' markadır, hem bunu hem hararet müşürünü değiştirin, lambda sensörü lpgli araçlarda arızalı gibi görünsede onu değiştirmeyin, ayrıca devir sensörünüde değiştirmeniz gerekebilir...bu söylediklerim kişisel tecrübelerimden yola çıkarak söylediğim sözlerdir, en başta yapacağınız şey skodanın dilinden işinin ehli bir ustaya gitmeniz yoksa sizi çok uğraştırırlar ve arabanızdan soğursunuz... unutmadan şunuda söyliyim lpg ayarlarınızı araç hareket halinde iken yaptırın, belkide düzgün yapılmamıştır ayarlar, temizlettiğiniz boğaz kelebeği belkide ayar tutmuyordur, dediğim gibi çok bilinmeyenli bir durum iyi bir usta bulun... ;) geçmiş olsun...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti felicia042 » 09 Tem 2014, 00:47

hararet müşürünü değiştirdim. onda sorun yok gibi 90 da duruyor hep sıkıntılar motor yaptırmamdan sonra başladı diyebilirim. çalışmama arızasını çok nadir yapıyordu daha önceden . dalgalanma yoktu o sonradan çıktı. neredeyse usta oldum bende :) belkide arıza 2 tane bilemiyorum. krank keçesi denen bir parça var onu takarlarken düzgün ortalanmamışsa (montaş sırasında aparatı varmış ortalamak için) devir sensörü iyi okumayabilir. bilmiyorum artık sorun nereden çıkacak belkide sensör arızası
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti simurg66 » 09 Tem 2014, 13:13

Çok benzer sorun bende de var. Özellikle son 3-4 gündür 15-20dk çalıştırmaya uğraşıyorum aracı, çalışırkende araba bayağı sarsılarak çalışıyor, çamaşırmakinesi sıkma yapıp durmaya yakın makineyi sarsması gibi. Bir de ne kokusu olduğunu bilmediğim koku yayılıyor. Ahhh fabia ömrümü yedin. Arabaya aldıktan sonra 3000 tl harcamamış olsam 1 dakka durmaz satardım. :(
simurg66
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bozoklu
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

İleti SkodamFabiam » 09 Tem 2014, 22:32

Bende de benzer bir sorun oldu. Bazen ilk basışta almıyor, ilk çalıştırma denememde gazı ne kadar pompalamış olduğuma bağlı olarak ikinci kez çalışma süresi değişiyor(Bariz boğuluyor). Sıcak soğuk fark etmiyor. Aracımda BRC lpg var, BRC de baktılar büyük ihtimalle yakıt filtresindedir problem dediler(yaklaşık 80000 km dir değiştirmediğimi düşünürsek mantıklı geldi bana da). Çalıştırmadan önce bir kaç kez kontağı açıp kapat benzin pompası çalışsın dediler. Şimdilik böyle idare ediyorum. bayramdan önce yaptırmayı düşünüyorum. Çözüm bulursam buradan paylaşırım bulan olursa da çözümünü duymak isterim.
Kullanıcı avatarı
SkodamFabiam
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia 1.2 TSI

İleti kiktu » 10 Tem 2014, 10:24

Bende de aynı dert var araba soguk havada sabahlari ilk marsta almiyor kontak ac kapa yapıyorum 3 veya 4. Marsta ancak alıyor havalar sicak diye şu anda idare ediyoruz da bakalim ne çıkacak bilmiyorum
kiktu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: kadir iktu
Nereden: Mersin
Arabanız: 2005 fabia 1,2 classic

İleti felicia042 » 10 Tem 2014, 22:01

Çalışmama hala devam ediyor ama sanki arıza %50 gitti gibi nasıl iş anlamadım. devir dalgalanması artık fazla değil yakıt ortalaması düştü. (100km de) 7 lere indi. daha önceden 8-9 idi. çekiş arttı. bu arabada elektrik arızası var gibi ama nasıl çözülecek bilmiyorum. cihaza bağlandığı zaman; fan rölesi, düşük voltaj ve evap hatası veriyor. bu aksamların hepsi sağlam akü 1 yıllık bi yerlerde elektrikle ilgili bi sorun var.....
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia042 » 16 Tem 2014, 16:14

Çalışmama sorunu çözüldü direksiyonun altında bi röle var heralde benzin pompası rölesi onu takılan yerleri oksitlenmiş o kadar. :) 10 liraya bitti boş yere 1 ayda 6 motor tamircisi gezdim
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bahane » 18 Tem 2014, 08:12

Merhaba arkadaşlar,
bende de skoda fabia 1,2 64 hp classic sedan araç var. aynı sorun bende de zaman zaman yapıyor bosch servisinde aracı bilgisayar bağlayıp bakıyorlar 2.bobinde arıza vermişti değiştirdiler düzeldi. aracım 146.000 km 3 kez 2.bobin değiştirdim. şuan yine yapmakta en son değiştireli 7-8 ay oldu c.tesi yine gideceğim bosch servisine büyük ihtimalle yine benim bobin gitti enson 90-tl vermiştim gitti benim yine 100-tl civarı

tam olarak neden kaynaklı olduğunu ne servis çözebildi ne ben çözebildim. aracımda lpg var 21.000 km de taktırmıştım. yakıtlarımı hep petrol ofsinden Pogaz alıyorum benzinde aynı yerden alıyorum nedendir bilinmez
bahane
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sami
Nereden: Zonguldak
Arabanız: 2007 Skoda Fabia 1,2 Classic Plus Sedan-Benz+Lpg

İleti simurg66 » 18 Tem 2014, 08:32

İki gün önce benim de hararet müşürü değişti, şimdilik sorun yok bakalım...
simurg66
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bozoklu
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

İleti hetepe » 18 Tem 2014, 11:33

LPG li fabialarda ateşleme bobini arızasının sık olduğu söylenir, benim araba da geçenlerde teklemeye başladı (1.2 HTP, benzinli 105 000 de) 1. bobin arızası tespit ettiler ve şaşırdılar bu km ye kadar dayanmasını...diğer 2. ve 3. yü de ben değiştireyim diyorum, onlar da aynı km de sonuçta...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/06fabiaHTP/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,2

İleti bahane » 18 Tem 2014, 16:50

Merhaba benim araba hep 2.bobinde arıza verdi bende sadece 2.bobini değiştirdim yarın bosch servisine gidince 3 tanesini birden değiştirmeyi düşünüyorum bakalım. inşaallah fazla pahallı değildir.
bahane
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sami
Nereden: Zonguldak
Arabanız: 2007 Skoda Fabia 1,2 Classic Plus Sedan-Benz+Lpg

İleti Sanuk023 » 01 Tem 2018, 12:36

Arkadaslar fabia role gurubu hani bu direksiyon altinda olan ne ise yaradigini bilen varmi bide bu gec calisma sorununu cozenler varmi
Sanuk023
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Sandikli
Nereden: Elazığ
Arabanız: Fabia 1.2 2004

Fabia I (Mk1 / 6Y)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir