Yeniyim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeniyim

İleti Naboula01 » 18 Mar 2019, 17:41

Merhaba arkadaşlar,

İsmim Abdullah Ankaradan yazıyorum. Evli ve iki cocuk sahibi olacağım için bir araba almam sart oldu. İleri geri dusun taşın derken Lada Samara ile Skoda Favorit arasında kaldım. Butcem 8500-9000₺ her ikisine bakıyorum ama gönlüm Skoda için atıyor bı kere daha güzel bir görüş var biraz daha küçük ve genel olarak bir tık iyi.

Gelgelelim fasulyenin faydalarına. Piyasaya baktım 6000 TL'den baslayip14000tlye kadar Skoda var.
Genel olarak neler bakmak gerektigini Favoritlerin genel durumlari ile ilgilgili bu forum baya yardimci oldu. Sorucam soru aslinda şöyle 7000tlye az çok düzgün bir Skoda al toplarsin mi tavsiye edersiniz yoksa 9000a zorla düzgün olanı al mi dersiniz. Şunuda belirtmek isterim bütçem gerçekten kisitli elimde olsa daha fazla vermek isterim ama sinirim 9000₺. Ayrıca daha önce araba tamiri sokup takmatakmasi ile ilgili deneyimim oldu, Fiat 126 bis almistik proje için zamanında ama parasızlıktan bitirememidtik. Yani döven oradan bir araba tamir etme deneyimim var.

Konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Not : beklentilerim yüksek değil ayağımı yerden kesin bana kimseye muhtaç etmesin yeter.

Not 2 : birtane lx gördüm motoru yeni yapılmış büyük ihtimalle conta yakmış fakat contanın orda siyah contada sürmüşler tavsiye edermisiniz?

Naboula01
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Abdullah ATALAN
Nereden: Ankara

İleti Ensar56 » 18 Mar 2019, 20:21

H.g. kardesim skoda gercekten iyi ve saglam tavsiyem sudur. Malzemen varsa sok iyi bi jonta al tak sokmesi zor degil toplam sana en cok 100 tl mal olacak ama tamiciye goturursen 300 ile 400 arasi senden alirlar ust kapak soktugun zaman iyice zimparayla temizle jontayi yerlestir ve iyice sik ve toparla ben kendim her seyimi yapiyorum ve daha kaliteli sende yapabilirsin
Ensar56
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İshak altinisik
Nereden: Siirt
Arabanız: Favorit

İleti Ensar56 » 18 Mar 2019, 20:22

Ama ust kapak soktugun zaman supap ayari vermen lazim onuda sana yazarim
Ensar56
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İshak altinisik
Nereden: Siirt
Arabanız: Favorit

İleti Naboula01 » 19 Mar 2019, 07:27

Hoşbuldum,

Birtek tork anahtarim yok onuda alırım diye düşünüyorum.

Benim asil korku kısa mesafede hararet Edip yolda birakmasi (20km). Esim su anda hamile oldugu için baya zor durumda kalırım...
Naboula01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cemokan » 19 Mar 2019, 13:39

favoritte 3 cü yılındayım. Bende ilk lada samara bakmaktaydım. Nasip bu oldu. Şimdi tecrübelerimi anlatim favoların motor 1.289 cc yani düz 1.3 hız beklentin yoksa seni tatmin eder. Aşırı dik rampalı bi yere gideceksen benzinle çıkıp inmeni tavsiye ederim bunun yanında fazla zorlama bu şekilde bide bakımı tam olursa hararet hayatta yapmaz. Ben temmuzun sıcağında çürük contayla 2 defa bizim sakar (internette arat görürsün )yokuşunu indim çıktım hararet yapmadı. Elinden bişiler geliyosa yağını suyunu falan kendin değiştirirsin, Evet aracın ustası ilk başta sen olman gerekmekte. Mekanik aksamı kolay bi araba ben kendim yapmaktayım. Yağı genel 20w50 kullanılmakta. Bende öyle kullanmaktaydım şimdi 15w40 kullanıyorum. Tercih biraz yaşadığın yerle (mevsim nasıl geçtiği ) birlikte sana ayit. Parça ucuz int. falan bol miktarda bulursun. Ha ben bi cam fitil bulamadım ha uğraşmadım da herkez cam fitili kopuk şekilde kullanmakta. Araç hor kullanımda dağılan türden değil sıra ben köy yollarında kullanmaktayım. Bu 'na keza araç bakımlı ise ( karb. temizliği, avans ayarı, subap ayarı vs.) Yakıt istasyonuna gitmeyi unutursun inanılmaz az yakıyor. km 25 krş falan. Ve bana soracak olursan az daha ver toplu bi araç al. Sonradan toplamaya kalkarsan sinirleri bozacak durumlar olabilir. Ben malesef toplancak bi araba aldım( ama motor temizdi kaporta olarak topladım ) Ve en son maddi durumuna binayen lada samaralarda güzel bi seçenek. Hangisi temiz bulursan onu al ladanin en büyük artısı 1.5 cc olması. ilerde ladaya geçme düşümcem var hayırlısı olsun cümlemize.
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cem K
Nereden: Muğla
Arabanız: Skoda Favorit 136 L

İleti Naboula01 » 19 Mar 2019, 17:56

Cemokan verdiğin tecrübe cok ise yarar şekilde teşekkür ederim. Bizim burada pek yokus yok doğrusu ve dediğim gibi ben bu arabayla pek uzun yol yapmayi düşünmüyorum (olursa da gelecekte arabayı güvendiğim zaman olu).

Şimdi asıl korkum şöyle birşey, bu arabanın temizini hiç kullanmadım ve görmeye gittiğim satıcıların bazıları yok şu normal bu normal deyip gecistiriyorlar ve emin olamiyorum (orn:egzozdan çok hafif bir duman çıkması, kışın ağızdan çıkan buhar gibi, var ile yok arasında). Var mı dikkat etmem gereken bir nokta özellikle. Çok genel bir soru olduğunu biliyorum ama yinede sorayım dedim.

Birde bebek koltuğu takan var mı hiç Skodaya?

Benim görüşümde Skodanin direksiyonu daha rahat ve etraf daha geniş goruluyor. Bunlarda bira önemli çünkü arabayı eşimde kullanacak ve acemi kendisi ( hatta gelecekte ona kolaylık olsun diye üstüne hidrolik direksiyon takilabiliyorsa onu bile takmayı düşünebilirim).
Lada direksiyon çok daha sert ve basık geldi doğrusu.
Naboula01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cemokan » 19 Mar 2019, 19:23

Bebek koltuğu takılır sorun olmaz. Arkada zaten emniyet kemerleri mevcut ve koltuk yatabilmekte yani aradan kemerle bile bağlanır. Kışın egsozdan su atar bunun sebebi egsoz soğuktur ve motordan gelen sıcak duman egsozda şu oluşur. Bu yazın görülmez. Ekspere götür dicem ama bizim arabaların yaşı belli sıfır muamelesi yapmak yanlış olur. Ama en sağlam motorun durumunu kompresyon testi denen sıkıştırma testi var buji sökülüp yapılıyor. Onu bulunduğun yerde araştır onu yaptırırsın motor bitikmi değilmi gösterir kafan rahat olur. Bi de usulden kaportacıya gösterirsin tmm. Uzun bi süre önce lada kullanma şansım oldu direksiyon sertliği aynı diyebilirim. Hidrolik taktırmayı boşver daha taktıran duymadığım gibi maliyetinin harcı masrafını kurtarmaz Ama direksiyon bakımı alttanım bakımı tam ise hidroliği aratmaz gönlün rahat olsun. iç mekan işi biraz zevk meselesi ama favo biraz daha yukarda duruyo oturunca banada öyle gelmekte iddalaşamam ama bana direksiyon koltuğunda daha bi hakimiyet hissi skodanınkinden daha fazla veri diyebilirim. vites topuzuda daha yukarda favonun her ikisinide bayanlarda rahat kullanabilir ama küçül olan favo daha makul diye düşünüyorum bu konuda da gönlün rahat olsun. Hayırlısı olsun.
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

İleti tamirci yasar » 20 Mar 2019, 06:41

Öncelikle selamın aleyküm. Gecen yıl iflas ettik ama çok şükür eş dost akraba sayesinde tekrardan başlıyacak gücü kendimizde gördük elhamdülillah malzeme iş yeri derken geldik en önemli kısma araba lazım açık kasa yada Doblo tarzı bişey olursa super olur fakat hiç bütçem yok sağ olsun kaynım bana 10000 koltuk çıkacak yani bütçe dobloya uygun değil o kadar baktım dedilerki Skoda pick-up al bakıyorum.

Şimdi pick-up alacağım fakat dizel alma pompası arıza veriyor dediler
Benzinlisi ise bir çok motor secenese var ve ben çok anlamıyorum diyorlar ki enjeksiyon lu olanı da alma 1.3i alma
Mpi yazan bişeyler var sizden ricam bana hangi modeli tercih etmeliyim yakıt durumları nedir yedek parça sıkıntısı olmayan sizin tavsiye edebileceğiniz araba.com olur sahibinden.com olur örnek girip linkini ekleyen bilirsiniz eşinizden dostunuzda temiz bişey olabilir.
tamirci yasar
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Şanlıurfa
Arabanız: Fiat Doblo Maxi plus

İleti Naboula01 » 20 Mar 2019, 07:16

Cemokan sağol, peki şu buji testi nasıl yapılıyor? Bı anlatir misin lütfen ?
Naboula01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cemokan » 20 Mar 2019, 09:13

Pikuplar hakkında pek bi bilgim yok sizi yanlış yönlendirmek istemem. Dilerseniz bi konu açın tecrübesi olan arkadaşlar yorum yazacaktır. Kompresyon testine gelince Bi alet var kompresyon test aleti diye arat çıkar karşına, Göstergeli bi alet Bujiler sökülüp içinne aletin sensörlü ucu salınıyor araba çalıştırılıyor. Çikan sonuç sıkıştırma testini veriyor bu da fabrikasyon yada karşılaştırmalı araba motor sıkıştırmasıyla karşılatırır farka göre durum çıkar ortaya. Bulunduğunuz yerde sanayide araştırın mutlaka elinde olan vardır.
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

İleti tamirci yasar » 20 Mar 2019, 10:47

konuyu nerden açacağımı bulamadığım için buraya cevap olarak yazdım
tamirci yasar
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Şanlıurfa
Arabanız: Fiat Doblo Maxi plus

İleti Naboula01 » 20 Mar 2019, 11:13

Tamirci Yaşar, bı onceki sayfada bir dugme var ona basarsan oradan açabilirsin.

Cemokan, renkte birsey fark eder mi satışta ? Ben şahsen kırmızı hoşuma gidiyor, yakışıyor yani?
Naboula01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cemokan » 20 Mar 2019, 13:54

ladalarda en çok tutulan vişne çürüğü yada renk kırmızı tarzı olan diyebilirim. Ama bizim favolarda şu rengi ağırlıklı görüyorum desem yalan olur benim favo açık yeşil renk gene piyasay bakçak olsan genel arabalarda beyaz vişne çürüğü gümüş tutulan renkler. Ama her ne olursa olsun satma işi nasip işidir. Başkaları değil sen bincen ilk o arabaya o yüzden sen gözüne hoş gelen kafana yatan ve temiz olan arabayı al geç işine bak. Gerisini salla gitsin Yoksa her kafadan bi ses çıkar durur.
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

İleti Naboula01 » 20 Mar 2019, 18:22

Cemokan, hadi hayırlısı. Bu forumda bi arkadaşın dediği gibi : satıcıya bak için isiniyorsa adama düşünebilirsin.
Naboula01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Naboula01 » 21 Mar 2019, 13:08

Bu arada bu arkası uzun olan favoritler bir farkı yok degil mi? Birde onlar satış olarak nasil? Daha az mı tutuluyor.
Naboula01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Naboula01 » 25 Mar 2019, 12:35

Merhaba arkadaşlar.

Acil bir cevap lazım.

Simdi full orijinal (garaj arabası) Favorit buldum 94 model. Kazası hatta boyası bile yok. O kadar orijinal ki tüp bile takilmamış. 10ay sonra muayenesi var. 9000

Buna yanı sıra yine fyll orijinal yeni muayeneli ve yeniden hepsi yapilmis bir 94 favorit tüplü. Boyali. 10500.

Cok kararsız kaldım. Ne tavsiye edersiniz bu bilgilerle. Her Usta'dan ve tanidiktan bir des çıkıyor yok yakıt yetistiremezsin benzinde, yok motor orijinal olsa da satamazsin vs... Siz bu konuda ne düşünüyor tecrübeleriniz nedir? Ne tavsiye edersiniz?
Naboula01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Naboula01 » 27 Mar 2019, 06:37

Merhaba Arkadaşlar,

Dün sonunda ilk Favoritimi aldım.

93 Model LX. En kısa zamanda fotoğraflarını gönderip bu postu yaşadığım ufak arıza ve çözümlerle sizlere aktarıcam.

Görüşmek üzere.
Naboula01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cemokan » 28 Mar 2019, 13:41

Kusura kalmayın kendi adıma, bayadır foruma bakmadim şimdi gördüm yazılarınızı. Size söylemiştim her kafadan bi ses çıkar siz kendi düşündüğünüze gidin diye. Neyse bunu atlatmışsınız hayırlı uğurlu olsun. Allah kaza bela vermeden binmeyi nasip etsin. Facade de bir skoda favorit grubu var ordanda bişiler takıp edebilirsiniz
cemokan
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir