Beyaz Duman Su Eksiltme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Beyaz Duman Su Eksiltme

İleti atacr » 28 Mar 2019, 08:19

Merhaba,
[START]Arkadaşlar Araba 2001 model Felicia 1.3 GLXI. 1,5 sene Mersinde kullandım bir kere sanayiye uğramadım. 5 aydır Ankarada'yım arabanın bozulmadık yeri kalmadı. LPG öttü, Akü Şarj dinamosu bozuldu, Hararet Muştusu değişti hep aynı kişiye gittim Ankarada. 5 ayda bozulmadık yeri kalmadı. her seferinde yaptığım masrafın iki katı çıktı. Suan da dehşet bir sorunum var;[/START]

[START]Dün arabayı çalıştırdım motor rolantide olandan 1 tık daha sarsıntılı çalışmaya başladı. yolda giderken arabanın tekrardan fanının çalışmadığını gördüm, arabada antrifriz vardı donma falan olmasına imkan yok. durdum sağa çektim 20 dk falan bekledim kaputu açtım bi baktım su eksilmiş. tekrardan tamamladım yolda giderken bi baktım bembeyaz bir duman atmaya başladı. ev yakında fazla sürmedi. anlıktır diye bişi yapmadım sabah oldu yolda giderken tekrar farkettim beyazımsı duman atıyor. sağa çektim baktım gene su bitmiş (mersinde 1 ayda bile eksiltmediği suyu 10 dk'da eksiltmiş) su ekledim yoluma devam ettim 300- 400 metre hiç duman yok. 400 metre sonra bi baktım gene duman atmaya başlıyor. gideceğim yere geldim bir baktım gene su eksilmiş. araştırdım su ile yakıtı karıştırmaktan bahsettiler hep, korkum yağ ile karışması. yağ çubuğuna baktım çizginin üstünden normalden herhangi bir fark göremedim.[/START] Dün akşam ile bugun sabah arasında rölanti ile çalışırken attığı dumanı video kayıdına aldım. C.tesi ustaya gitcem yalnız önden bilgi almak istedim. teşekkürler

akşam Atan Duman
https://abc.gen.tr/zimvv

sabah Atan Duman
https://abc.gen.tr/NR6M6

atacr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ramazan ATAÇ
Nereden: Mersin
Arabanız: Felicia 1.3 GLXİ

İleti rstz16 » 28 Mar 2019, 12:31

fanınız bazen devreye girmiyorsa hararet yaptırılmış olabilir ayrıca soğutma suyu azalıp müşür ün altında kaldigindada harareti farkedemezsiniz ve bloğun sıcaklığından conta yanar
contanız yanmış ve su silindirlere girip kayboluyor ve siz de sürekli su ekleme durumunda kaliyorsunuz
Skoda da uzman bir servise gidin motor önemli
diğerlerini zaten yaptirmissiniz normal olabilecek arızalar sadece aynı zamana tesadüf etmişler
rstz16
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Reşat UZ
Nereden: Bursa
Arabanız: fabia mk1

İleti mturgut34 » 28 Mar 2019, 13:08

hortumlarda su kaçağı yok ve su eksiliyorsa conta yanmış olabilir ama duman az gibi daha çok yağ yanması gibi duruyor tabi video danda öyle gözüküyor olabilir soğuk motorda ilk marş anında dumanla çalışıyorsa conta kesin yanmıştır ama motor belli bir sıcaklığa ulaşınca yapıyorsa yağ yakmasınıda göz önünde bulundurun
mturgut34
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia GLXi 96 "SPI"

İleti atacr » 28 Mar 2019, 17:51

mturgut34 yazdı:hortumlarda su kaçağı yok ve su eksiliyorsa conta yanmış olabilir ama duman az gibi daha çok yağ yanması gibi duruyor tabi video danda öyle gözüküyor olabilir soğuk motorda ilk marş anında dumanla çalışıyorsa conta kesin yanmıştır ama motor belli bir sıcaklığa ulaşınca yapıyorsa yağ yakmasınıda göz önünde bulundurun

İlk su eklediğimde 200 300 metre gidince dumansız ama ondan sonra tekrar duman atmaya başlıyor
atacr
CLASSIC
CLASSIC

İleti Ensar56 » 28 Mar 2019, 20:00

Üst kapak jontan yanmış jontayı degiştirmen gerek su egsoza girip dışarıya atıyor ondan beyaz duman atar
Ensar56
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İshak altinisik
Nereden: Siirt
Arabanız: Favorit

İleti atacr » 02 Nis 2019, 08:14

Ensar56 yazdı:Üst kapak jontan yanmış jontayı degiştirmen gerek su egsoza girip dışarıya atıyor ondan beyaz duman atar

sanayiye gittim, tavsiye üzerine bir ustaya bıraktım arabayı. üst kapak contası değişti toplamda 1350 lira gitti. Sağolsun antfiriz koymus gazıda fullemiş. ortalama 1200 civarı parça ve işçilik çıkmış oldu.
atacr
CLASSIC
CLASSIC

İleti Ensar56 » 04 Nis 2019, 20:42

Ben kendim ust kapak jontası alıp taktım artı segman ve subap lastikleri yaniledim toplam 450 tl gitti senden çok fazla almış bu tamirciler çok vicdansız
Ensar56
CLASSIC
CLASSIC

İleti Ensar56 » 04 Nis 2019, 20:47

Dediğine göre sadece üst kapak değiştirmiş jonta iyisi 70 tl 200 tl de onun el emeği olsun 100tl yakıt koymuş olsun 370 toplamı el insaffff
Ensar56
CLASSIC
CLASSIC

İleti atacr » 16 May 2019, 19:38

Beyler arabadan tam anlamam. Conta ince bişeymiş bende değişen şey baya demirdöküm bişidi. Blok gibi bişi adam gösterdi bana baya ağır bişi. Farklı bişi olabilir mi
atacr
CLASSIC
CLASSIC

İleti rstz16 » 17 May 2019, 03:20

motor kafası veya silindir kafası derler
hararet yapınca eğrilir bazen taşlama ile kurtarır olmazsa değiştirirler
geçmiş olsun
artık yağı suyu sık kontrol eder gözünü hakaretten kulağını fandan ayıramazsın
rstz16
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Reşat UZ
Nereden: Bursa
Arabanız: fabia mk1

İleti atacr » 17 May 2019, 10:27

rstz16 yazdı:motor kafası veya silindir kafası derler
hararet yapınca eğrilir bazen taşlama ile kurtarır olmazsa değiştirirler
geçmiş olsun
artık yağı suyu sık kontrol eder gözünü hakaretten kulağını fandan ayıramazsın

aynen dediğin gibi gözler göstergede kulak fanda.
atacr
CLASSIC
CLASSIC

İleti muhammettas » 20 May 2019, 02:00

Dediklerinize göre conta yanmış. Kısa sürede yaptırmanız yararlı olur. Bu şekilde kullanılırsa masraf daha da artabilirf.
muhammettas
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: muhammet tas
Nereden: Ankara
Arabanız: 92 Skoda Favorit

İleti phenomx3 » 20 May 2019, 21:03

[quote="atacr"]Beyler arabadan tam anlamam. Conta ince bişeymiş bende değişen şey baya demirdöküm bişidi. Blok gibi bişi adam gösterdi bana baya ağır bişi. Farklı bişi olabilir mi

silindir kapağını komple değiştirmiş anladığım kadarıyla, eğer böyle ise fiyat iyi. ama eskiyi taşlatıp işlem yaptıysa fiyat pahalı. silindir kapağında taşlama payı varsa taşlatıp kullanmak en doğrusu. çin malı kapaklar sıkıntı yaratabilior. benim taşlama payı vardı taşlattık ve sübap lastiklerini de değiştirmiştik. 2mm wictorreinz conta takmıştık 2016 mayıs ayında.
fanı tempra fanı ile değiştirin, içerden de fana açma düğmesi yaptırın, antifrizsiz kullanmayın. bişey olmaz Allahın izniyle.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

Felicia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir