Arka silecek kolu sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Arka silecek kolu sorunu

İleti cryz_glc » 02 Nis 2019, 21:46

Merhabalar. 2004 Fabia 1.4 16V aracımı yeni aldım. Araçta elektrik kaçağı sorunu olduğunu öğrendim. Gecenlerde kontak takılı değilken arka silecek kolunu aktif edince silecegin çalıştığını gördüm. Bir kaç elektrikciye sordum bilinçli yapılmış olabilir dedi. Önceki sahibinin olaydan haberi yok. Bu elektrik kaçağı yapar mı.Bu sorun nasıl çözülür

cryz_glc
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Şanlıurfa
Arabanız: Skoda Fabia 1.4

İleti mrkaj » 04 Nis 2019, 09:56

Kontak takılı değilken geri vitese taktığınızda arka lambalar yanıyor mu?
mrkaj
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: M.Y
Nereden: Samsun
Arabanız: Octavia 1.2 tsi

İleti cryz_glc » 04 Nis 2019, 14:52

Hiç dikkat etmedim. İş çıkışı bakayım,döneyim.
cryz_glc
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cryz_glc » 04 Nis 2019, 18:55

mrkaj yazdı:Kontak takılı değilken geri vitese taktığınızda arka lambalar yanıyor mu?

Denedim geri viteste lambalar yanmıyor
cryz_glc
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti rstz16 » 04 Nis 2019, 19:16

cryz_glc yazdı:Merhabalar. 2004 Fabia 1.4 16V aracımı yeni aldım. Araçta elektrik kaçağı sorunu olduğunu öğrendim. Gecenlerde kontak takılı değilken arka silecek kolunu aktif edince silecegin çalıştığını gördüm. Bir kaç elektrikciye sordum bilinçli yapılmış olabilir dedi. Önceki sahibinin olaydan haberi yok. Bu elektrik kaçağı yapar mı.Bu sorun nasıl çözülür

kontak açıldığında arka silecek rolesinin aktif hale geçip arka silecek üzerindeki elektronik üniteye silecek çalışma voltajı gidiyor silecek kolununda öne itilmesiyle arka silecek çalışmaya başlar

fakat yukarıda bahsi geçen role kontağı bir şekilde yapışık kalarak voltajı direk gönderirse kontak acilmadan da silecek sadece kol ile çalışır

fabia nın elk. semalarını daha önce indirdigimden biliyorum

ayrıca bu rölenin yapışık kalması ile arka silecek ünitesine giden voltaj azda olsa akuden gereksiz bir harcamaya sebep olur bu da uzun vadede akünün bitmesine veya göçmesine neden olacaktır
rstz16
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Reşat UZ
Nereden: Bursa
Arabanız: fabia mk1

İleti cryz_glc » 04 Nis 2019, 20:03

rstz16 yazdı:
cryz_glc yazdı:Merhabalar. 2004 Fabia 1.4 16V aracımı yeni aldım. Araçta elektrik kaçağı sorunu olduğunu öğrendim. Gecenlerde kontak takılı değilken arka silecek kolunu aktif edince silecegin çalıştığını gördüm. Bir kaç elektrikciye sordum bilinçli yapılmış olabilir dedi. Önceki sahibinin olaydan haberi yok. Bu elektrik kaçağı yapar mı.Bu sorun nasıl çözülür

kontak açıldığında arka silecek rolesinin aktif hale geçip arka silecek üzerindeki elektronik üniteye silecek çalışma voltajı gidiyor silecek kolununda öne itilmesiyle arka silecek çalışmaya başlar

fakat yukarıda bahsi geçen role kontağı bir şekilde yapışık kalarak voltajı direk gönderirse kontak acilmadan da silecek sadece kol ile çalışır

fabia nın elk. semalarını daha önce indirdigimden biliyorum

ayrıca bu rölenin yapışık kalması ile arka silecek ünitesine giden voltaj azda olsa akuden gereksiz bir harcamaya sebep olur bu da uzun vadede akünün bitmesine veya göçmesine neden olacaktır

Çok sağolun aydınlattınız. iyi bir elektrik ustasına göstereyim.Insallah sorun bundandır da araci dökmeye gerek kalmaz.
cryz_glc
Yeni Üye
Yeni Üye

Fabia I (Mk1 / 6Y)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir