Kalorifer sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kalorifer sorunu

İleti Nehibor » 16 Arl 2007, 06:51

Arkadaşlar merhaba; benim kaloriferle ilgili bir sorunum var. Yaklaşık 20 gün kadar önce 114 bin bakımı yaptırdım. (Literatüre bakımla ilgili yeni bir parametre pardon kilometre eklediğimin farkındayım lakin şartlar öyle gerektirdiSmile) Aracımın  ön ve arka fren takımları, (Balata) hava filtresi, polen filtresi , silecek lastikleri ve triger seti değişti. Bu arada gözlemleyebildiğim kadarı ile devir daim suyu ile ilgili bazı hortumlar söküldü takıldı. İşlemler bittikten sonra sıra parayı ödemeye geldi,  ufaktan bir keyfim kaçar gibi oldu fakat eve dönüş yolunda kaloriferin soğuk üflediğini görünce bırakınız keyfi; keder bastı beni bir anda.. Zira benim için otomobil sahibi olmanın en güzel yanı özellikle dışarıda ıslak ve soğuk bir hava varken  sıcacık kabinde keyifle direksiyon sallamaktır. Sadece kaloriferi çok performanslı olduğu için bile zaman zaman eski clio’mu özlemle yad etmiyorum dersem yalan olur. Her neyse efendim ertesi gün bir yolunu buldum parçaları değiştiren ustaya gittim. Usta dedim bu araç hava yapmış olmasın durum böyle böyle. Yapılan işlemlerle hiçbir ilgisi olamayacağını ilk defa böyle bir şey duyduğunu söyleyerek birkaç gün kullan bakalım ne olacak dedi..

Nehibor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Nehibor » 16 Arl 2007, 06:55

Şimdi durumu tam olarak özetlemek gerekirse, araç çalıştıktan sonra hararet normal seviyeye geldikten sonra bile düşük devirlerde hele araç hareket halinde değilse sıcak üflemiyor. Ne zaman açık yola çıkınca devirli kullanmaya başlıyorum bir anda tropikal iklim yaşanıyor kabindeSmile. Ama aralarda bazende kendi kendine tekrar serin (soğuk değil)üflemeye başlıyor. Birde dün bir şey denedim serin üflemeye başlayınca araç hareket halinde değilken gaza birkaç kere sonuna kadar basarak motoru bağırtınca hemen sıcak üflemeye başladığını fark ettim. Büyük ihtimalle ilgisi yoktur ama bu durumda 96 yılında şahin marka aracımla yaşadığım conta yakma olayı aklıma geldi. O zamanda kalorifer soğuk üflediğinde motoru bağırtınca sıcak üflemeye başlıyordu conta değişti sorun düzeldi.. Aracımı bakım yaptırırken vag com cihazına bağlattım bütün elektronik aksam aktif görünüyor, hararet göstergesi  normal. Daha önce gayet tatminkar çalışan kalorifer sistemi şimdi aynı performansı göstermiyorsa herhalde silecek lastikleri balatalar değişti diye bozulmamıştır. Bu sorunu çok acil çözmem lazım, yada çakmak girişinden beslenen bir elektrikli battaniye bulabilirsem bacaklarıma felan sarmayı düşünüyorumTongueTongue.

Nehibor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviamania » 16 Arl 2007, 21:19

Aynı sorun bende de var.hararet gostergesi 90 da iken kaloriferi acıyorum hem sıcak uflemiyo hemde hararet dusuyo...bi kac kez sıcak ufledi... ama suan yola cıkmak istemiyorum cunku donuyorum....ben mi acamadım kaloriferi bilmiyorum...2001 elegance climatronik...bunu sıcak ufletmek icin kırmızı tusa baıp sıcaklıgı artırmak yetmiyo mu acaba....econ auto falan bilmediğimiz bisey mi var acaba...bi ara gosterecem de fırsat bulamadım...arkadasım kusura bakma aynı sorunu gorunce dayanamadım bende icimi dokuverdim....
octaviamania
CLASSIC
CLASSIC

İleti Nehibor » 17 Arl 2007, 02:48

[quote="octaviamania"]Aynı sorun bende de var.hararet gostergesi 90 da iken kaloriferi acıyorum hem sıcak uflemiyo hemde hararet dusuyo...bi kac kez sıcak ufledi... ama suan yola cıkmak istemiyorum cunku donuyorum....ben mi acamadım kaloriferi bilmiyorum...2001 elegance climatronik...bunu sıcak ufletmek icin kırmızı tusa baıp sıcaklıgı artırmak yetmiyo mu acaba....econ auto falan bilmediğimiz bisey mi var acaba...bi ara gosterecem de fırsat bulamadım...arkadasım kusura bakma aynı sorunu gorunce dayanamadım bende icimi dokuverdim.... [/QUOTE]

Estağfurullah efendim ne demek, forum babamızın malımı. elbette bir yarar sağlar umuduyla her platformda sıkıntılarımızı paylaşmaya çalışacağız. Dahada önemlisi küçük, büyük hiç farketmez bence bu tür organizasyonlara paylaşım ve katılım sağlanmalıdır.. Gaye evet sorumu sordum cevabımı aldım haydi bana eywallah tekrar bir sorunum olursa tekrar gelirim gibi bir yaklaşım olmamalı. Hiç olmazsa en azından ben bu perspektiften bakıyorum..

Bu arada sorun hala devam ediyor. Bu gün bir çok yerlere gittim nereye gittiysem tam gideceğim yere gelince kalorifer sıcak üflemeye başladı delirecem arkadaş yaa, Havada buz kesiyor, böyle havalarda kaloriferin yoksa arabada piknik tüpü bile yakılır..
Nehibor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti octaviamania » 17 Arl 2007, 19:47

valla ben merkeze biraz uzaktayım....o yuzden yakınlarda gosterecek bi yer yok simdilik...gosterecem bakalım ustaya fırsat bulunca....sonucu yazarım...
octaviamania
CLASSIC
CLASSIC

İleti weyis » 17 Arl 2007, 19:55

ısıtmıyosa termostat arızalıdır
weyis
SCOUT
SCOUT

İleti octaviamania » 17 Arl 2007, 20:39

tesekkurler...termostatı değiştirelim bakalım nolcak....
octaviamania
CLASSIC
CLASSIC

İleti Nehibor » 18 Arl 2007, 06:31

[quote="octaviamania"]tesekkurler...termostatı değiştirelim bakalım nolcak.... [/QUOTE]

Bu arızanın termostatla ilgili olması mümkün değil  çünkü aracın kalorifer sistemi radyatörden devir daim yapılan suyla ısınıyor, şayet termostat arızalı olsaydı  aracın hararet göstergesi ya hiç yerinden oynamazdı yada motor hararet yapardı. Hali hazırda böyle bir durum söz konusu değil.. ”octaviamania “sakın termostatı söktürme, hem problemin çözülmez hemde radyatördeki su boşalacağı için araca yeniden antifreeze eklemen gerekir; hiç yok yere parandan olma.. Bu gün serviste benimde termostatı sökmek istediler söktürmedim. Arızanın neden kaynaklanabileceğine ilişkin tatmin edici bir yanıt da alamadım. Sonuç olarak tipik tamirci manevraları ile bir başka yere yönlendirerek baştan savmaya çalıştılar. Ben olsaydım gerekirse gece evime de gitmez ne yapar yapar arızayı ve çözümünü bulur ve arızalı araç sahibi karşısında o kadar aciz durumlara düşmezdim. Bu adamlar yaptıkları her işi adeta angarya olarak görüyor, hele bayram üzeri  tamirciler kapalı gişe; bol bol  La Fontaine’den masallar anlatıyorlar. Tesadüfen orada bulunan konuyla alakasız bir vatandaş ile fikir yürüterek sorunun devir daim (Su pompası) ile ilgili olabileceğine karar verdik. Çünkü şayet kaloriferdeki su haznesi  veya su sirkülasyonunu sağlayan kanallarda bir tıkanıklık olsa kaloriferin hiç bir şekilde sıcak üflememesi gerekir. Su pompası  arızalı olduğundan büyük ihtimalle  düşük devirlerde yeterli kompresyonu sağlayamadığı için kalorifer su haznesine sıcak su gitmiyor, öte yandan kompresyon kalorifer için yetersiz olsada  motordaki döngüyü sağlamaya yetiyor böylelikle hararet yükselmiyor..  Yani “octaviamania” kardeş sözün özü bildiğim kadarı ile yaklaşık 100 YTL. civarı su pompası + işçilik toplamda bir 140-150 YTL.  gitti gider gibi görünüyor. Bundan sonra triger seti değiştirecek arkadaşlara benden naçizane bir tavsiyedir,  hazır kayış sökülmüşken üçe beşe bakmayınız sağlam bile olsa devir daim pompasını mutlaka değiştiriniz..

Nehibor
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti orhanhoca » 18 Arl 2007, 13:23

arkadaşlar aynı sorunları ben de yaşadım.termostat arızalı dedim kendim.fakat tamircim hararet muşuru dedi.ben ranpa aşağı inerken hararet düşüyordu.normal seyirde düşmüyor.muşuru değiştirdim.ama daha uzun yola gitmedim.
orhanhoca
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviamania » 18 Arl 2007, 22:44

valla nehibor kardes sen bu mesajı yazdıgında ben buyuk ihtimalle tamircideydim yada kapısından giriyordum:))neyse...kalorifer borusuna su verdi usta içerden devir daim yapıyo.fazla suyu geri su haznesine gönderen boruya baktı,soguk.borunun içi resmen paslanmıs ve akıs saglamıyo.usta iyiki motoru yakmamıssın su devir daim yapmıyomus dedi.sebebinin yanlıs antifiriz oldugunu soyledi.benim eski antifiriz yesil renkliydi kırmızı renkli antifirizle değiştirdi.borunun içi resmen paslanmıştı.ama sorun hallolmadı.termostat değişti.öncekine nazaran daha sıcak iyi denilebilir.eski antifirizin peteklerde tıkanıklık yaptığını soyledi. yeni antifirizde koruyu bi madde varmıs.bi kac gune %100 performansa ulaşacağını söyledi....ama su an iyi diyebilirim.hararet göstergesi de 90 da sabit suan onceden dusuyordu....sonucu iletirim....
octaviamania
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviamania » 18 Arl 2007, 22:45

unutmadan masrafıda soyleyim.4 lt antifiriz:60 ytl,25ytl termostat,40 ytl işçilik toplam 125 ytl.
octaviamania
CLASSIC
CLASSIC

İleti octaviamania » 27 Oca 2008, 23:59

benim verdiğim fiyatlar ne durumda arkadaslar....bu arada kalorifer hala tam kapasite calısmıyo....cok sıcak uflemio....
octaviamania
CLASSIC
CLASSIC

İleti bilalvaran » 05 Oca 2009, 23:53

bendede aynı problem var bende ümraniyede bi ustaya götürdüm obi kimyasalla temizlediğini söyledi 50 ytl verdim ama hala ılık hava veriyor tam randımanla çalışmıyor usta musluklar sağlam dedi kalorifer peteğin tıkalı yüksek ihtimalla tıkalı değişmesi lazım ön torpido sökülecek oneye masraf açar yada yaptıran varmı
bilalvaran
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sarper42 » 06 Oca 2009, 01:12

aynı problem bendede var ne bu arkadas tum octavialar mı boyle araba buz gibi valla dizlerim donuyor :)çin işkencesi gibi
SKODA FABİA 1.4 MPİ
sarper42
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 Mpi

İleti hetepe » 06 Oca 2009, 13:57

Açıklayıcı bilginize teşekkür ediyorum,bir iş ancak bu kadar detaylı anlatılabilirdi.
Ama bir de bu işlem bilincine sahip usta-servis bulmak lazım.Adamlar olabildiğince kara düzen (malzeme sat-değiştir, müşteriyi biran önce defet sistemi) çalışırken ''şuna da bak, bir de şunu kontrol et'' demeyi ''küfür'' olarak algılıyorlar.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,2 HTP HB '05 64 HP

İleti fmaka » 06 Oca 2009, 23:05

ben aynı sıkıntıyı 90bın bakımdan snra yaşadm
yetkılı servste yapılmştı bakımım ve ben sıkıntınınhavalasrdan oldugunu dusunuyrm.

motr ısının ca fena degıl gıbı ama yınede sankı onceden daha sıcak ufluyrdu.
fmaka
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: Konya
Arabanız: a5 octavia elegance mpı/lpg

İleti m'Rwé » 08 Şub 2010, 16:38

sLm bn oRta oquL öRenciSym.teqnoLoji taSaRım deRsnde yeni biR icat gbi biŞey yamamız geReqiOduu bnde sıRaLaRda ısıtma sistemi oLsn dedm:( hoca da dediqi o zmn sen ısıtma sistemini araŞtR.

e Şimdi bn aRıom aRıom buLmadım bnm pRojeLe iLgiLi biŞey npçam Lütfn yaRdımcı oLun:(Dead

m'Rwé
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir