Skoda Servis Sorun, skoda devir daim pompası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda Servis Sorun, skoda devir daim pompası

İleti notyetktu » 12 May 2016, 08:36

İyi günler. 2012 Model Skoda Yeti Greenline 1.6 TDI aracım var. aracım şu an 85000 KM de. Bugüne kadar rutin bakımlarının haricinde aracımda sadece baskı balata ve su devir daim pompası değişti. Tek sorunlu parçamda su devir daim pompamdı, size bununla ilgili yetkili serviste yaşadığım problemi anlatacağım;

Aracımın 75000 KM bakımını biraz geçirdim ve 83000 KM de iken Skoda Ankara And Otoya gittim. Aracımın garantisi dolmuş olmasına rağmen, parçadan kaynaklı bir sorun yaşadığımda servisin arkasında duracağını umarak ve satarken de daha sorunsuz satabilirim düşüncesi ile; garanti bitiminden itibaren de yetkili serviste bakımlarını yaptırmaya devam ettim. Aracım bakımdan çıktıktan 1 gün sonra eşim arayarak aracın göstergesinde bir ışık yandığını söyledi. Tarif ettiğinde motor suyu sıcaklık ışığı olduğunu anlayıp servisi aradım bana 2 gün sonrası için getirebileceğimi söylediler. Arabayı aktif olarak kullandığım için daha büyük sorunlara yol açabilir düşüncesi ile servise hemen gelmek istediğimi söyledim ve yaklaşık yarım saat içinde araçla serviste oldum. Ve daha arabadan inerken kendim de motorun alt tarafında su kaçağını gördüm. Servis yetkilisi su devir daim pompasının değişmesi gerektiğini söyledi. Bende fiyatını soruduğumda 1200 TL den fazla olacağını söyledi. Aracı daha dün bakımdan aldım dediğimde biz bakımda sadece yağını, yağ filteresini, hava filtresini vs değiştiriyoruz dediler. Peki Skoda servisi olarak araçların hangi KM de hangi sorunları çıkardıklarına aşina olmanız gerek, onları kontrol etmiyor musunuz dedim, Hayır dediler. Ee dedim sizin yaptığınız bakımı merdiven altı firmalarda yapıyor sizin ne farkınız var o zaman, ben size dışarıdan 2 kat fazla para veriyorum bakıma.

Neyse çok uzatmayayım. Parça fiyatını benim ödemem gerekiyormuş. Peki kullanıcıdan kaynaklı bir sorun mudur diye sordum, hayır kullanıcı müdehalesi söz konusu olabilecek bir parça değil, parçadan kaynaklı dediler. Peki normalde kaç KM de değişiyor diye sordum. Ortalamam 120000 KM de dediler. Peki o zaman belli ki parçada sıkıntı var iyi niyet kapsamında skoda karşılasın dedim. Bir yerleri aradı olmuyor sizin ödemeniz lazım dedi. İyice sinirlendim daha önce bakı balata değişimi yaptığım ve son derece memnun kaldığım, burada da tecrübemi paylaştığım Aydoğdu Volkswagen servisi aradım ve aracımı oraya götürdüm. Bu arada Doğuş otomotiv çağrı servisini arayıp şikayetimi dile getirdim. Aydoğdu servisten bir sonraki gün aracımı teslim aldım. Volkswagen serisi araçların hemen hepsinde (Volkswagen, audi, skoda, seat) su devir daim pompasının 70-80 bin km de sıkıntı çıkardığını bunun sebebininde orjinal parçanın pervane kısmının plastik olması sebebiyle zamanla aşındığını veya çatladığını söyledi. Çıkan parça halen bende ve hakikaten de pervane kısmı plastik. yeni takılan parça alman malı ve komple demir. Usta da bu sebepten ötürü aslında servislerin bu parçayı değiştirmeleri gerektiğini yada ücretini kullanıcıdan almamaları gerektiğini söyledi.

Toplamda Skoda yetkili servisinin parça için 650 TL artı KDV, işçilik için de minimum 650 TL söylediği toplamdaki 1300 TL lik ücretin karşısında, aracımı Aydoğdu serviste toplam 350 TL ye yaptırdım. Triger kayışımı ve setimide kontrol ettirdim. Ayrıca ayağı kırık olan sol farımı da ücretsiz onarttım.

Aradan 1 hafta geçtikten sonra Doğuş oto tarafından arandım ve serviste ilgili arıza için tarafıma %50 indirim yapılacağı bilgisini aldım. Ama 1 hafta sonra. Bu süre zarfında aracı kullanmaya devam edecek olsam muhtemelen şu an arabasız kalacaktım.

Sonuç. Bundan sonra hiç bir şekilde yetkili servise gitmeyi düşünmüyorum. Kendilerine de belirttiğim şekilde; bu güne kadar çevremdeki ve ailemdeki insanlara en az 4-5 tane skoda araç aldırdım. Ancak bundan sonraki arabalarımdan herhangi birini kendim de skoda seçmeyeceğim.

Sabrınız için teşekkür ederim.
 
notyetktu
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 4
Kayıt: 02 Haz 2015, 09:23
Ad Soyad: Edip Rıza TOSUN
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Yeti Grrenline

İleti mustklc » 12 May 2016, 23:06

Geçmiş olsun. yahya usta iyidir. sorunun çözülmesine sevindim.
aracın garantisi bittikten sonra yetkili servise gitmemek lazım aslında.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT
 
İleti: 2939
Kayıt: 06 Tem 2010, 19:13
Konum: Kırşehir
Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic


YetiKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir