Yeti Off-Road Paket-Çamurluk Koruyucu (5L0 071 069) Montajı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeti Off-Road Paket-Çamurluk Koruyucu (5L0 071 069) Montajı

İleti MATO YETI » 03 Mar 2011, 14:22

Merhaba Arkadaşlar,

Yeti aksesuarları (http://www.erdemyilmaz.com.tr/Yeti/Yeti_Aksesuarlar.htm) arasında bulunan Off-Road Paketine dahil olan 5L0 071 069 kodlu Çamurluk Koruyucularım Çek Cumhuriyetinden geldi. Montajını yaptık. Paket içinde 8 adet plastik koruyucu ve montaj kitapçığı çıkıyor. Montaj kitapçığını Türkçe'ye çevirdim :) Burada bulabilirsiniz: http://www.erdemyilmaz.com.tr/Yeti/CamurlukKoruyucu/5L0071069_Montaj.docx

Kitapçıkta yazan iki markaya ait iki tipte kimyasal var. Bunlar kimyasal ürün olduğundan Skoda Türkiye tarafından ithal edilemiyor ne yazık ki (Çok saçma kanunlarımız var, elektronik ürünler de ithal edilemiyormuş otomotiv sektörü olduğundan :? ) Bunlar yerine Würth marka ürün kullandık. Aşağıda fotoğrafını görebilirsiniz.

İşlemler oldukça zahmetli, kesinlikle profesyoneller tarafından yapılması gerekiyor. Skoda Yüce Oto kaporta ustalarına teşekkür ediyorum, çok titiz ve dikkatli çalıştılar.

Önce araç yıkandı, çamurluk bölgeleri ve etrafı yağdan arındırıldı ve kurulandı.

Kitapta yazdığı gibi, parçaların kenar kısımları 15 mm içeriye kadar 80 Numara zımpara kağıdı ile zımparalanarak yapıştırıcı sürülecek yüzeylerin pürüzlü olması sağlandı:

Zımparadan sonra yağ sökücü ile iyice temizlendi:

Kullanılan yapıştırıcı:

Yapıştırıcı, özel havalı bir tabanca kullanılarak düzgün şekilde parçalara sürülüyor:

Yılmaz Usta :) (Çok neşeli biri böyle göründüğüne bakmayın) :

Yapıştırıcı sürüş şekli önemli. Bir iki parçadan sonra nasıl sürülmesi gerektiği daha iyi anlaşılıyor. Bu nedenle bir parçaya yapıştırıcı sürüp araca yapıştırdıktan sonra diğerleri uygulanmalı. Yapıştırıcının ne çok ince ne de çok kalın olması lazım.

İşlemler için en az 2 usta gerekiyor ve yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Bu nedenle yoğun olmayan bir zaman aralığında gitmenizi tavsiye ederim. Aceleye gelecek bir iş değil!

Parçaya yapıştırıcı sürüldükten sonra araca iki kişi tarafından tutturuluyor. Sonra da özel kağıt bantlarla araca sabitleniyor:

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi bantların iyi yapışması için aracın sadece çamurluk koruyucularının yapışacağı yerleri değil etrafının da temiz olması gerekiyor. Bu nedenle en güzeli aracınızın her yerini iyice yıkatmanız lazım. Yıkatırken çamurlukların iç kısımlarını da temizlemesini tembih edin çünkü buralara da bantın yapışması lazım, çamurlu kalırsa yapışmaz...

Tüm parçalar yukarıdaki şekilde yapıştırıldıktan sonra en az 2 saat servisten çıkaramıyorsunuz. Çıkarır çıkarmaz da doğru kapalı otoparka götürüp 2 gün dokunmuyorsunuz, aracın 2 gün su görmemesi lazım. Servisten randevu alırken bunları düşünerek bol vaktinizin olduğu bir zamanda girişin işleme :idea:

Veee işte sonrasııııı:

Parçalar oldukça pahalı ama değmiş değil mi?

:!: :idea: Parçaları taktırdıktan sonra kasko acentenize faturayı göndererek kaskonuza işletin! Ben işlettim, prim farkı sadece 8 TL tuttu!!! :D

Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Citigo ASG / Golf VII 1.4 TSI DSG Highline

İleti mustklc » 03 Mar 2011, 15:12

güzel olmuş ne diyelim güle güle kullan.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti erdemguner35 » 03 Mar 2011, 16:02

iyi hoş çok güzel olmuş ama 750 tl sanki çok gibi hocam valla....

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk

erdemguner35
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDEM GÜNER
Nereden: Manisa

İleti technotibet » 03 Mar 2011, 17:07

Düşüncelerinizi çalışmalarınızı zaman ayırarak paylaşıyorsunuz. Benim de YETİ sahibi olmamda neden olan kişilerden birisisiniz. Emeğiniz, paylaşımınız için teşekkürler...
technotibet
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Çanakkale
Arabanız: YETİ 1.2 DSG

İleti thejazz » 03 Mar 2011, 17:32

Süper olmuş, bende düşünüyordum bu koruyuculardan, aracım bir gelsin yaptırabilirim.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İzmir

İleti MATO YETI » 03 Mar 2011, 19:55

technotibet yazdı:Düşüncelerinizi çalışmalarınızı zaman ayırarak paylaşıyorsunuz. Benim de YETİ sahibi olmamda neden olan kişilerden birisisiniz. Emeğiniz, paylaşımınız için teşekkürler...

Buna çok sevindim :D
Forumların amacı kişisel tartışma değil bilgi paylaşımıdır. En az soru sorup yardım aldığımız ölçüde biz de başkalarına yardımcı olmalıyız. Gereksiz yazışmalarla başka insanların karşılıksız ve iyi niyetli zamanlarını boşa harcamamaya çalışalım lütfen.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

İleti onurson » 03 Mar 2011, 20:25

çok yakışmış. Allah bizlere de Yeti nasip etsin.
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti felicia_3437 » 03 Mar 2011, 22:13

hoş durmuş sankı camurlukar tamponla bır butunmüş gıbı bır hava katmış gayet hoş duruyor ıyıgunlerde kulanmanız dıleğiyle
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti quickcan » 03 Mar 2011, 22:54

güzel durmuş araziye çıkarsanız çizilme şansı azalır. hayırlı olsun.

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti engin54 » 04 Mar 2011, 02:42

öncelikle hayırlı olsun arbanıza ve arabanızın rengine çok yakışmış.

Ben sizin yaptığınız uygulamayı fotouygulamsıyla beyaza uyguladım beyaza gitmedi yada benim hoşuma gitmedi beyazda güzel durmuyor. ben hatta boyacıya gittim tamponları korumabantları barşbiyel bölgesini beyaza boyotmayı düşünüyorum. sahibinden de satışta olan araçta gördüm hoşuma gitti. yakında yaptıracam yağmurların gitmesini bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: engin övünç
Nereden: Antalya
Arabanız: skoda yeti ford fiesta

İleti thejazz » 04 Mar 2011, 02:57

engin54 yazdı:öncelikle hayırlı olsun arbanıza ve arabanızın rengine çok yakışmış.

Ben sizin yaptığınız uygulamayı fotouygulamsıyla beyaza uyguladım beyaza gitmedi yada benim hoşuma gitmedi beyazda güzel durmuyor. ben hatta boyacıya gittim tamponları korumabantları barşbiyel bölgesini beyaza boyotmayı düşünüyorum. sahibinden de satışta olan araçta gördüm hoşuma gitti. yakında yaptıracam yağmurların gitmesini bekliyorum.

Bende tam tersi beyaza çok yakışacağını düşünüyorum :) (kontrast) Özellikle beyaz sipariş etmistim aracı, bolcana siyah renk (plastik aksam, camlar ve direkler) barındırdığı için.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

İleti engin54 » 04 Mar 2011, 03:24

Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti thejazz » 04 Mar 2011, 03:27

engin54 yazdı:EVET BİRDE BÖYLE BAK DERİM
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-a ... 5831/detay

Gördüm onu, beni tasarımda çeken en büyük unsur zaten boyasız tamponlardı desem Cidden çok yakıştığını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

İleti engin54 » 04 Mar 2011, 03:32

zaten düşünce farkı olmasa dünya gri olurdu
içine sineni alacan yoksa keşler içini yer adamın.
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

İleti thejazz » 04 Mar 2011, 03:38

engin54 yazdı:zaten düşünce farkı olmasa dünya gri olurdu
içine sineni alacan yoksa keşler içini yer adamın.

Tabi ki hehe Herkes aynı şeylerden hoşlansa zaten yaşamanın bir anlamı olmazdı.
Kullanıcı avatarı
thejazz
CLASSIC
CLASSIC

İleti pureman » 04 Mar 2011, 10:37

Hayırlı olsun Erdem.. Güle güle kullan, çok yakışmış..

Ama benim yaptırmayı düşündüğüm birşey değil şimdilik..

Ben hız sabitleyici istiyorum.. Hatta mümkün olursa adaptif olanından taktırmak istiyorum..

Ama malesef hala uygulanmıyor..
pureman
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Konya
Arabanız: Yeti Active 2011, Octavia Elegance 2010

İleti MATO YETI » 04 Mar 2011, 14:34

Arkadaşlar çok teşkkür ederim iyi dilekleriniz için. Yaptırdığım uygulamanın beyaz renkte daha iyi duracağını düşünüyorum ben de kesinlikle. Nette fotoğraflarını görmüştüm gerçekten çok daha hoş duruyor. Skoda'nın Off-Road paketi ile ilgili fotoğraflarında da hep beyaz Yeti kullanmışlar. Satılık ilanındaki beyaz tampon uygulaması aracın tasarım karakteristiğini bozmuş bence. Tabi bunlar kişisel zevk diyebilirsiniz ama ben ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımından mezun olduğum için tasarımcı gözüyle değerlendiriyorum ;)
Parça paketinin fiyatına gelince, 750 TL olarak aldığım fiyattan bayağı aşağı indiler, onu söyleyeyim. Fikir vermesi açısından Çek Cumhuriyeti fiyatını söyleyeyim, 421 TL! (https://eshop.skoda-auto.cz/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10101&storeId=10001&productId=1100000001003181&langId=-1)

Ayrıca bu adresten kendiniz de 280 Euro'ya getirtebilirsiniz: http://www.superskoda.com/de/Skoda/Yeti/Yeti-ORIGINAL--Skoda-Autoas-fender-flares-full-set

Satın almak isteyen varsa özel mesaj atın yardımcı olurum.
Kullanıcı avatarı
MATO YETI
CLASSIC
CLASSIC

İleti engin54 » 04 Mar 2011, 16:13

Evet kişiye göre renkler ve zevkler değişiyor. Eminimki nissanın juke yi yapan cizen ceosunun onayladığı ve üretime geçirdikleri aracı beğenen de var alanda var.

Renkleri ayırt eden algılarımız yaşam tarzımızı belirliyor.
Renkler insanın özünün dışa yansıması olduğu için tarzımızda ona göre yön alıyor.

Aslında bir beşiktaşlı olarak siyah ve beyaz olgusunun yaşanabileceği bir görüntü olması hoşuma gitmesi gerekiyordu ama olmadı kötü mü durdu değil ama sinmedi

Boğaziçi mezunu olmasamda yada ottü hoşuma gitmedi yada bu renklerin kavramını gastronomi de çok uygulama rağmen bunun eğitimini almama rağmen içime sinmedi

Ben beyazın temizliğini asilliğini ve damarımdan akan kanın renginden başka aşık olduğum renk yoktur. belkide bundandır.
Kullanıcı avatarı
engin54
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Yeti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir