Hareket halinde gelen vuruntu sesi ve titreşim

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hareket halinde gelen vuruntu sesi ve titreşim

İleti Emre97 » 22 Mar 2021, 17:50

93 lx kullanmaktayım. Aracımda ilk kez dün farkettiğim bir durum söz konusu. Araç yaklaşık 30kmyi geçtikten sonra tekerin dönüş hızına bağlı olarak alttan vuruntu sesi geliyor. Sanki demir demire sürter gibi. İçeriye yoğun şekilde titreşim ve ses veriyor.
Vitesi boşa attığımda da aynı ses devam ediyor.
Ve şuna dikkat ettim; direksiyonu yaklaşık 10-15 derece sola çevirip viraja girdiğimde ses kesiliyor. Bunun haricinde tekerin dönüşüne bağlı olarak tüm ses içeride..

Başına gelen var mıdır, kontrol etmem gereken birşeyler var mıdır ustaya götürmeden önce. Kendim yapabileceğim birşey var mıdır? Altına eğilip baktığımda herhangi bir aksilik göremiyorum.

Emre97
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Emre
Nereden: Ankara
Arabanız: FAVORİT 135 LX

İleti phenomx3 » 22 Mar 2021, 22:29

fren diskinin arkasındaki muhafaza diske sürtüyor olabilir. benim başıma gelmişti. ustaya gösterdim kriko ile kaldırıp baktığında gördük. hemen düzeltmişti . bi baktırın
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti Emre97 » 27 Mar 2021, 14:41

Emre97 yazdı:93 lx kullanmaktayım. Aracımda ilk kez dün farkettiğim bir durum söz konusu. Araç yaklaşık 30kmyi geçtikten sonra tekerin dönüş hızına bağlı olarak alttan vuruntu sesi geliyor. Sanki demir demire sürter gibi. İçeriye yoğun şekilde titreşim ve ses veriyor.
Vitesi boşa attığımda da aynı ses devam ediyor.
Ve şuna dikkat ettim; direksiyonu yaklaşık 10-15 derece sola çevirip viraja girdiğimde ses kesiliyor. Bunun haricinde tekerin dönüşüne bağlı olarak tüm ses içeride..

Başına gelen var mıdır, kontrol etmem gereken birşeyler var mıdır ustaya götürmeden önce. Kendim yapabileceğim birşey var mıdır? Altına eğilip baktığımda herhangi bir aksilik göremiyorum.

Çözüldü! Ön tekerin Aks bilyası dağılmış. Böyle bir sorun yaşayan varsa aracını krikoya kaldırıp, direksiyon kitliyken tekeri eliyle sağa sola sallasın eğer boşluk varsa sorun bilyadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun haricinde rot başı, rotil, salıncak da kontrol edilebilir aynı belirtiyi bunlarda yapabilir.
Emre97
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Emre
Nereden: Ankara
Arabanız: FAVORİT 135 LX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir