Silindir üst kapak saplama torku hk.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Silindir üst kapak saplama torku hk.

İleti scorpion23 » 27 Mar 2021, 23:38

Arkadaşlar selamlar cümlemizin kandilini kutluyor,kazasız belasız günler diliyorum.silindir üst kapak civatalarını en sağlıklı nasıl sıkabiliriz. Birincisi; elle boşluk alınıp 20nw,la sıktıktan sonra,90+90 derece sıkma. İkincisi; elle boşluk alınıp 20,50,70 nw mu hangisi en sağlıklısı.silindir kapağı taşlama toleransı minimum ne kadar olmalı.

scorpion23
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ramazan şen
Nereden: Adana
Arabanız: skoda forman 135l

İleti Bykus06 » 28 Mar 2021, 00:53

Valla kardeşim baya bilgili gördüm ben seni ben olsam hara güre sıkarım
Bykus06
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Caner ataş
Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti mturgut34 » 28 Mar 2021, 19:31

olması gereken 20nw 90+90 ben öyle yapıyorum bir sorunda olmadı saplamaları dereceli sıkmadan önce 12 yönüne kalemle bir işaret atıyorum güzel oluyor.
mturgut34
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia GLXi 96 "SPI"

İleti mturgut34 » 28 Mar 2021, 19:37

mturgut34
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia GLXi 96 "SPI"

İleti jawacı » 01 Nis 2021, 22:24

"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: Balıkesir
Arabanız: Kia Rio 1.5 crdi hatcback

İleti scorpion23 » 17 Nis 2021, 03:50

Arkadaşlar selamlar,yorumlarınız için teşekkür ederim.lâkin üst kapak contası motorun en önemli ve hassas parçası sizce de saygıyı haketmiyor mu.yılda bir veya iki defa conta yakanlara şahit oluyorum,farklı modeller dahil.sebepleri ele aldığımızda genellikle tamirci ustaların yaptıkları hatalar(bilgisizlik, vurdumduymazlık veya kısa zamanda bozulsun yine gelsin vs).sanayi de olsun veya yol kenarlarındaki tamirci ustaları olsun(işin erbabı kaliteli,mesleğine dürüst ustaları tenzih ederim) tork anahtarı kullananı görmedim.sorduğumda;abi biz bu işe çekirdekten başladık,elimiz artık zamanla alışıyor gibi cümleler söylüyorlar.iki yıl önce mahalle deki bir tamirciye motor yaptırmak zorunda kaldım.motor inidirme,bindirmeye 600 tl istedi,uzaktaki skodacı arkadaş 800istemişti çekiciyle birlikte 300 fazlaydı.mahalemdeki tamirci 20yıldır bildiğim biri ama merhabadan dahası yok.neyse sordum ustaya yapabilirmisin diye,daha öncede birkaç tane skoda yaptını söyleyince içim rahatladı.o zamanlar maddi sıkıntılarımız biraz vardı.vallahi içime sinmeyerek tamam dedim.göz göre göre yağ lambası yanıkken 15 km yol yaptım,conta yaktırdım.araç bir ay yattı.motor açıldı süpriz değildi krankı taşlatarak kurtardık.blok ve üst kapak taşlandı,honlandı 800tl toplam maliyet iki yıl öncesi2800tl.usta motor toplamış. aracı almaya gittiğimde kontrol ettim rolanti devir1500, usta devir yüksek değilmi diye sorduğumda yağ lambasını söndüremedim dedi nedeni müşür olabilir yağ pompası olabilir vs bahane çok.biraz sesimi yükseltip kardeşim sen benden parça listesi yaptın hepsini almadık mı dedim neyse lâ hâvle deyip aracı aldık.aradan üç gün sonra izmirden iş çıktı 4 arkadaş adanadan izmire gittik çalışmaya.arabayı gidiş gelişte zorlamadan (rodaj süresi)geldik ustaya saplamaları sıkıp subap ayarı yaptı.geçen sene adanadan urfaya eşimle ev eşyası dolu şekilde adanadan çıktık daha osmaniye ye varmadan baktım hararet kırmızıya yaklaşıyor,çektim kenara su kaynatıyor conta gitti dedim içimden. yolda mola vererek(su ekleyerek)en az 15 kez durdum.adanadan 6da yola çıktık yine oruç ayı idi urfaya vardığımızda sahur zamanıydı rezillik diz boyu.geçen yıl oruçun 23 gün tutabildim gündüz kafam bozuk sinirliyim seyahat berbat hanımlada biraz tartıştık bu yüzden neyse urfa sanayisini gezdim conta soruyorum bulamıyorum tamirci yok.tamirci bulsam güvenemiyorum.hem paradan olacaksın hem içine sinmeyecek.conta bulabilsem zaten takacaktım.yağa su karışmamış.dedim böyle 800 kilo yükle gelebildiysem zaten bir acelem yok tek başıma mola vererek giderim evin önünde yavaş yavaş söker takarım daha öncede urfaya yine dolu şekilde iki defa gidip geldim,hanımın eşyalarını taşıdım bir sorun çıkmadı.boşanma arefesindeyim şu günlerde.neyse daha öncede iki defa üst kapak söküp takmıştım.bu sefer daha teknik donanımla işi yapmak istiyordum.zaman sıkıntım da yok bir buçuk yıldır evdeyim. yatalak anneme bakım idi. bakım aylığı artı annemin yaşlılık maşıyla toplamda 2400tl para ile geçiniyoruz çok şükür.kimseye muhtaçlığımız yok.neyse konumuz dağılmasın.daha önce orjinal temac iki conta almıştım evde duruyordu üst kapağı söktüm(dıştan başlayarak daire veya çapraz şekilde) sökerken fark ettim,karbüratöre yakın üç tane saplama gevşekti kapakta delikler çukurlar oyukları görünce içim acıdı.araç 8 yıldır bende ilk göz ağrım cefakârım,4 defa taşlanmıştı çukur yerleri kaynakla doldurdum flex taşla kabasını aldım.taşlatmaya götürdüm usta baktı olmaz dedi kumpasla ölçmedim ama çentikteydi taşlama payı kalmamış dedi.0,5mm alabilirim dedi.dedim gerekiyorsa bir mm al dedim 80 tl aldı ufak tefek çukurcuklar gözle görünüyordu.conta yapıştırıcı tavsiye etti yağ ve su deliklerinin etrafındaki delikleri kapatır dedi şu an ismi aklıma gelmiyor ama kahverenginde yapışkanımsı vernik gibi bir kimyasal contanın iki tarafına sürülü iki dakika havalansın sonra civatasıkabilirsiniz metâl işleri mezunuyum biraz lise yıllarından birazda tork ve çekme kuvvetlerini biraz araştırdım.bütün lokma ve anahtarım var izeltaş marka kısaca araç tamiri için hepsi var.tork anahtarı yok sadece o da pahalı,bozuduğu zaman ayarlatman gerekiyor oda ayrı bir para.neyse yarım parmak borudan 50cm uzunluğunda kestim,bir tanede 15 tl ye ibreli el tartısı aldım(5kg da 100gr hata veriyor sakıncası hiç yok).tork döndürme momentini,çekme kuvvetine hesaplayıp orantıladım.tork olayını çözdük,sıra civatalarda bloktaki civata deliklerini mıknatısla demir tozlarını temizleyip akabinde kompresörle hava tuttum.sonra civata ve delikleri yağladım civatanın rahat dönmesinin kontrolünü yaptım.deliklere şırınga ile bir cm olacak şekilde doldurdum.civatanın dönerken sürtünme katsayısını en aza indirmek için. Kapağı yerleştirdim.civataların üst kapağa sürtünmeden rahat sekilde boşluğunu aldım 5 kg la sıktım sonra 10dakika ara marker boyalı kalemle12 yönüne işaret koydum 90+90değilde45derece sıkıp10ar dakika ara vererek sebebine gelecek olursak civatanın sürtünmeden dolayı yiv ve setlere aşındırıp zarar vermemesi.bu arada unutmadan civataları içten başlayarak daire şeklinde veya çapraz şekilde sıkabilirsiniz.sökerken tam ters dıştan içeriye doğru.araçtaki termostat vernet 88lik.buhar basınç atan zemberek onu çıkardım.motor soğutma suyunu,klima suyu ile doğru orantılı antifiriz ekledim.avans ve subap ayarı sonunda,araç maşallah beni üzmedi.motordaki farklılık 1.3 iken1.5 gibi oldu(yanma hacmi küçüldü,sıkıştırma oranı arttı)beygirleri arttı.bujilerde kurum yok temiz.yakıta etkisi 1lt ile 11km şehir içi.herkese kazasız belasız günler diliyorum.
scorpion23
CLASSIC
CLASSIC

İleti phenomx3 » 17 Nis 2021, 11:01

Taşlama payı kalmamış. Kaç mm conta taktınız. Sıkıştırma oranı artınca aracın harareti de artar ona dikkat edin.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti scorpion23 » 17 Nis 2021, 17:54

Açıkcası kumpasla ölçmedim. tahminen96 veya 95,5 olası lazım.5 kez taşlandı.2 mm orjinal temac kullandım.harareti şu anda normal,yanma sıcaklığını artacağını biliyorum. temmuz ağustos ayları adana çok sıcak bu yüzden termostattaki basınç zembereğini çıkardım.araç normal çalışma sıcaklığına çabuk ulaşıyor ama şu an için sıkıntı yok geçen seneden bu yana böyle kullanıyorum.sadece rampalarda araç yüklüyken fanı içerden manuel açıyorum.
scorpion23
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir