Skoda Favorit 93 kontak sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda Favorit 93 kontak sorunu

İleti Skodacan » 17 Kas 2021, 15:24

Herkese selamlar. Foruma ynei katıldım ilk defa skodam ve ilk defa bir aracım var. 93 model Skoda Favorit benzinli. Bir gezmek nasip olmadı. Olayı anlatayım;

Ben bir hayli acemi şoförüm. Bu aracı da acemiliğimi atma adına aldım zaten. Daha önce Kocaeli - İstanbul arası 3-4 defa gittim geldim 1,5 ay dayımın aracını kullanmıştım. Skoda Favorit'i eskiden beri duyuyor ve istiyordum. Malum para yok ve bu fiyatlarda alınacak en sağlam araç diye bir kaç kişiden duymuştum. Aracı aldık 11 gün önce. Aracı aldığım gün işe gittim. İşten sonra eve döndüm aracı park ettim ve 10 gündür araç orada duruyordu. 2 gün önce çalıştırmaya kalktım akü bitmiş. Aracı 2-3 günde bir çalıştırma gerekliliğini bilmiyordum. Akü doldurup komşudan vs. giderim diye düşündüm.

Dün komşulardan biri aracı biraz farklı park etmemi rica etti. Tamam dedim komşum yapalım ama aküsü yok. Aküyüde halledelim bunu da yapalım diye konuştuk. Fakat acemi şoför olduğumu belirttim sen çalıştır park et hızlıca gecenin köründe ben uzun zamanda park ederim dedim. Başka bir komşunun aracı benim aracın yanında duruyordu. Anahtarı aldık akü aktarımı hal oldu. Fakat komşu aracı bir türlü çalıştıramadı. 15 dk uğraşmıştır.

Anahtarı aldığımız diğer aracın sahibi geldi benim aracı tek seferde çalıştırdı. Araba çalışıyor sıkıntı yok. 2-3 dk daha çalışsın daha sonra kapatırsın dediler bende bekledim kontağı kapattım. Dedim bir tekrar çalıştır kapat yapayım neden çalışmadı acaba 15 dk araba. Hiç zorlanmadan çevirdim araç çalıştı tık anahtar kırıldı.

Yandaki araç sahibi komşu indi başka komşular indi. Ara. sahibi komşu yapı konularında usta. Önce aracı aküyü ve motordan 2 boruyu çekerek durdurdu. Daha sonra 2 saat civarı uğraşı fakat eldeki malzemelerle anahtar çıkmadı bir türlü. "Yarın benim diğer araçtaki malzemeleri getireceğim yaparız, anahtarcı fazla para alır boşuna harcama yapmamış olursun" dedi.

Bu sabah dedim "adam 2 saat uğraştı bir daha uğraştırmayayım anahtarcıya en azından fiyat sorayım". Komşuların söylediği fiyatın yarı fiyatını duyunca e bir de adam anahtarcı işin ehli sonuçta dedim vereyim de yapsın. Gitti aracın başına 20 dk uğraştı çıkaramadı. "Abi bu sıkışmış kontağı söktüreceksin bir ustaya ben de öyle dükkanda yapacağım" dedi. E anahtarcı yapamadıysa bizim komşuda kontak sökülmeden bir şey yapamaz demek ki mecbur sökülecek.

Şu süreçte bir sürü yardım istedim. Ben bu aracı öğreneyim diye aldım zaten. Artık sök tak öğreneceğiz dedim gittim somun takımı aldım. Bu forumdan farklı bir neden kontak sökümü üzerine bir konuya bakarak kolayca söktüm. Bütün adımlarımı resimledim ki aynen toplayabileyim. RESİMLERİ EKLEDİM.

Kontağı anahtarcıya götürdüm 15 dk uğraştı çıkaramadı. Abi ben seni arayayım biraz uğraştıracak dedi. Yarım saat sonra önüneden geçerken uğradığımda çıkarmış anahtar yapıyordu. "İçindeki dişlerde biraz zorlanmış, çok ileri itilmiş onları da yaptım anahtarları da halletim" dedi. "Tamamen aynı mı topladın bak parça falan artmadı değil mi" dedim. "Yok" dedi "tam topladım". Masa da duran küçük parçayı gösterdim (resimlerde koyduğum bilye) "abi o önemli parça değil böyle şeyler yaparken çıkartıyoruz biz" dedi. Aldım parçayı çıktım. Fakat yolda giderken kontak üzerinde bir demir parça vardı. Yaylı sistemdi bastırınca geri geliyordu. Bastırıyorum çekiyorum sabit duruyor. Götürdüm geriye. "içinde ki bir parçayı fazla sıkmışım o yüzden olmuyormuş" dedi ve gevşetince gerçekten parça yine yaylı oynamaya başladı.

Arabaya geri döndüm direksiyon somunlarını sıkmadan kontağı yerine aynı resimlere dikkat ederek birebir aynı yerleştirdim. Linkini attığım yüklediğim video gibi bir durum oldu motor çalışmadı. Sorun nedir yardımcı olursanız sevinirim. Yarın sabah arabayla uğraşmaya devam edeceğim. Şimdiden teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=URdYOX9137I
 
Eklentiler
kontak bilye.jpg
kontak bilye
kontak sökülmesi 2. adım.jpg
Kontak sökülmesi 2. adım
kontak sökülmesi ilk adım.jpg
kontak sökülmesi ilk adım
4 addet somun sökülen kısım.jpg
4 adet somun sökülen kısım
kırık anahtar.jpg
Kırık anahtar
Skodacan
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 2
Kayıt: 17 Kas 2021, 14:43
Ad Soyad: Cenk
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit

İleti phenomx3 » 17 Kas 2021, 17:48

resimlerden birinde gördüğüm kadarıyla ruby yazıyor. çin malı kontak takılmış daha önce kontak değişmiş yani. muhtemelen termik te çin malıdır. çin mallarında sıkıntı yaşaman doğal. kontak termiğinin kablolarını söküp taktınmı. söktuysen kabloları yanlış takmış olmayasın onu da kontrol et.. çıkmacılardan orjinal kontak bulup takmaya çalış. kontak termiğinde sorun varsa onu da FAB marka alıp tak. orjinal markası budur. skoda ustam çin malı termik ve kontak sürekli sorun çıkarabilir demişti. 2 sene önce termik bozulunca ustamın tavsıyesı ile FAB marka alıp takmıştım.

https://www.aslaneroto.com/skoda/felici ... ermigi-orj
https://www.ladaciskodaci.com/skoda-ele ... 05851b_orj
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-p ... 2853/detay
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 815
Kayıt: 23 Ağu 2011, 19:48
Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti Skodacan » 29 Kas 2021, 00:46

phenomx3 yazdı:resimlerden birinde gördüğüm kadarıyla ruby yazıyor. çin malı kontak takılmış daha önce kontak değişmiş yani. muhtemelen termik te çin malıdır. çin mallarında sıkıntı yaşaman doğal. kontak termiğinin kablolarını söküp taktınmı. söktuysen kabloları yanlış takmış olmayasın onu da kontrol et.. çıkmacılardan orjinal kontak bulup takmaya çalış. kontak termiğinde sorun varsa onu da FAB marka alıp tak. orjinal markası budur. skoda ustam çin malı termik ve kontak sürekli sorun çıkarabilir demişti. 2 sene önce termik bozulunca ustamın tavsıyesı ile FAB marka alıp takmıştım.

https://www.aslaneroto.com/skoda/felici ... ermigi-orj
https://www.ladaciskodaci.com/skoda-ele ... 05851b_orj
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-p ... 2853/detayÖncelikle cevap için çok teşekkür ederim. Araç 1 hafta daha yattı. Eski aracı olan komşuma gösterdim çektiğim videoyu. "Aracın aküsü bitmiş" dedi. Direksiyon vs hepsini tekrar topladım. Bugün şarj kablolarıyla akü biraz doldurup arabayı çalıştırdık. Bir 50 dk falan dolaştım ve tekrar park ettim aracı. Şuanlık bu kontak ile idare etmekteyim. Sonunda aracı aldığımdan beri ilk defa kullanmak nasip oldu. Aracın bende kalma süreci ve bakım yapmalarıyla yavaş yavaş toparlamayı düşünüyorum. Bakalım daha neler öğreneceğiz. Tekrardan katkı için çok teşekkürler.
Skodacan
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 2
Kayıt: 17 Kas 2021, 14:43
Ad Soyad: Cenk
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit


Favorit & FormanKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir