2017 Octavia Motor Kaputunda Vernik Atması - Boya kalınlığı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2017 Octavia Motor Kaputunda Vernik Atması - Boya kalınlığı

İleti arkin » 18 Eyl 2020, 13:05

Herkese merhaba,2017 model Octavia 1.0 tsi Ambition ilk sahibiyim. Aracımı bugüne kadar yetkili servis dışında hiçbir yere götürmedim.
Geçen ay aracımın motor kaputunda soyulmalar fark ettim. Yetkili servise kayıt açtırdım. Bir kaç gün sonra geri dönüş yaptılar, aracın motor kaputunu garanti dahilinde boyayabileceklerini ilettiler. Değer kaybı olacağını bunu kabul etmediğimi ilettim. Tekrar kayıt oluşturup bir kaç gün içinde yeniden dönüş yaptılar ve garanti dahilinde boyanıp + 2000 TL tarafıma değer kaybı ödemesi veya 2 bakım hediye edebileceklerini söylediler.
Ben de bu arada aracımın boyasından şüphelenip özel bir ekspertiz merkezine başvurdum. Özel Ekspertiz merkezi raporuna göre tüm parçalar orjinal, tüm parça boya kalınlıklıkları 110-140μm (mikrometre) çıkmakta fakat motor kaputu 165 - 210 μm (mikrometre) aralığında yer yer değişik değerler vermekteydi.
Ekspertiz görüş raporunda fabrikasyon boya değeri yüksek çıkmakta, 2. defa fabrikasyon işlem görmüş ve buna bağlı vernik atması oluşmuştur yazıldı. Ekspertiz raporunu yetkili servisle paylaştım ve motor kaputunun 2. kez boya işlemi yapıldığını dile getirdim. Yetkili servis merkezle (Yüce Oto) görüşerek aracıma kendilerinin ölçüm yapmaları gerektiğini ve tekrar aracı servise getirmemi söylediler. Tekrar yetkili servis ölçümler yaptı tutanak tuttu. Ölçüm yaparken servisin cihazında da motor kaputunun boya kalınlığı 190 210 μm civarı çıktığını gördüm. Daha sonra bana Yüce Oto kaşeli ve imzalı bir evrak geldi ve evrakta aracıma fabrika dışında herhangi bir boya işleminin yapılmadığı, dikey yüzeyler için 300 μm, yatay yüzeyler için 400 μm değerine kadar boya kalınlıkları standartları içinde olduğu aracımı güle güle kullanmamı diledikleri yazıyordu. Aracımı satışa çıkarmış olsam muhtemelen boyalı diyeceklerdi. O şekilde öğrenmiş olacaktım bu durumu. Ama vernik atması sonucu öğrenmiş oldum. Sıfır aldığım aracı boyatmak zorunda kalmam benim için kabul edilebilir değil. Özellikle tüm parçaların boya değerleri normal iken sadece motor kaputunun boya değerinin yüksek olması çok garip bir durum.
Düşünüyorum da showroom da yan yana duran aynı donanım 2 octavia olsa birini ben almış olsam diğerini başka bir müşteri ve aynı fiyattan almış olsak, benim motor kaputum da vernik atsa boyatmak zorunda kalsam ve diğer müşterinin aracında boya kalınlıkları tüm parçalarda aynı olup hiç sorun yaşamamış olsa.

Burada bir ayıp, kusur söz konusu olmaz mı ?
Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.

Fotoğraflar bu şekilde, kaputun bir kaç yerinde fotoğraflanmamış açılmalar mevcut.

" />
" />
" />
" />
" />
" />

Fotoğraflar için Link
https://imgur.com/a/yYJNZbo

arkin
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: YAHYA ARKIN KERMIS
Nereden: Denizli
Arabanız: OCTAVIA

İleti blackadder59 » 18 Eyl 2020, 13:27

Çoğu beyaz renk Vag grubu araçlarda kronik problemdir vernik atması. Beyaz rengi beceremiyor Vag. Diğer renklerde problem yok.
Büyük Beyaz
Kullanıcı avatarı
blackadder59
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kerem MİNAZ
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Super B, 1.4 TSI 150 Hp ACT Style DSG

İleti arkin » 18 Eyl 2020, 20:55

blackadder59 yazdı:Çoğu beyaz renk Vag grubu araçlarda kronik problemdir vernik atması. Beyaz rengi beceremiyor Vag. Diğer renklerde problem yok.

Biraz araştırınca benim aldığım yıl ve civarında çok şikayet gördüm. Belki de hepsi Motor kaputunda aynı şekilde. Çok benzer fotoğraflar gördüm. 2 gün önce skoda fabrika iletişime mail attım henüz yanıt gelmedi. Önümüzdeki hafta içi bilir kişi için avukatım başvuru yapacak ve hukuki süreci başlatacağız.
arkin
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: YAHYA ARKIN KERMIS
Nereden: Denizli
Arabanız: OCTAVIA

İleti blackadder59 » 21 Eyl 2020, 09:02

Benim aracım da 2015 model. Çeşitli yerlerde belki de 5 adetten fazla vernik atması var. Araç boyasız hatasız.
Büyük Beyaz
Kullanıcı avatarı
blackadder59
CLASSIC
CLASSIC

İleti konevi1 » 30 Mar 2021, 13:10

Geçmiş olsun, boya yanığı ve vernik yanığı ve atmasına karşı ne tür bir tamir bakım yaptırılabiliyor? Malum boya deyince birince el değer kaybediyor, ikinci el de zaten güneş yanığından boyalı desen de inandirmak zor iş...Bende de 2007 octavia klasikte kaput,bagaj,tavanda vernik atıkları başladı.
2007 Octavia MPİ
Kullanıcı avatarı
konevi1
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia 2007 A5 kasa MPİ

İleti blackadder59 » 30 Mar 2021, 15:18

Vernik atığı ve güneş yanığı durumlarına maalesef boya harici yapacak başka birşey yok. Son dönem vernik yanığı tamir ediliyor gibi videolar çıktı. Ama orada kullanılan kimyasal aracın diğer tarafındaki verniği de komple sökerek direkt boyaya indiriyor. Araçta vernik kalmıyor ve araç dış etkenlere iyice açık hale geliyor. Sanki düzeltilmiş görüntüsü veriyor. Ama birkaç yıkama sonrası daha beter hale geliyor boya.
Büyük Beyaz
Kullanıcı avatarı
blackadder59
CLASSIC
CLASSIC

Octavia

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir