Sinyal Flaşörü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Sinyal Flaşörü

İleti nolies » 23 Ekm 2008, 14:20

Sinyal flaşörüm 1 ay kadar önce arızalandı.  sinyal veriyordu bir kaç tıklamadan sonra takılı kalıyordı vs. bir elektrikçiye gittim. tofaşa ait bir sinyal flaşörü takmaya çalıştı küp şeklinde. bu olmaz dedim neyse uğraştı falan uyum sağlamayacağını anladı. gittim bir parçacıdan skoda favorit için olan flaşörden aldım. akelsan marka 12 v 20A. verdim adama taktı. ama flaşörü fanelin arkasındaki o büyük metal kelepçenin içine yerleştirmedi. abi onun yeri orası oraya tak dediysemde dinletemedim. ses yapar orda dedi flaşörü aşağıya doğru salladı ve paneli kapattı.
 

hikayeyi çok uzatmayayım dün yolda giderken fanı açtım ve havayı aşağıya vermeyi sağlayan sürgüyü sola doğru çekmek istedim takıldı biraz zorladım ve çektim. sonra sinyal vermek istediğimde sinyal çalışmadı. aklıma geldi direk flaşörün oralarda olabileceği ve onun takılmış olabileceği.  parka girdiğimde paneli söktüm. ne göreyim flaşör ezilmiş ve delinmiş.

 

sinyalsiz bir şekilde tırsa tırsa eve gittim giderken uğradığım bir kaç elektirkçide flaşör yoktu bu sabah bir benzinlikteki markette başka marka daha küçük ama 20 A lik bir flaşör buldum. hemen taktım ve düzgün çalıştı. başına gelmeyince insan bilmiyor işte. elektrikçiye gitmeden bu kadar basit bir iş olduğunu bilseydim direk ilk seferinde de kendim takardım. bu sefer kelepçeye güzelce oturtum. gerçi bu vertex marka olan akelsan gibi alümiyum gövde değil. saydam mika gibi bir malzemeden gövdesi.  

 

uzun lafın kısası: her elektirkçiye güvenmeyin, her parçanın tam olarak yerine takıldığından emin olun, böyle ufak tefek işleri kendiniz yapın. usta geçinenlerin yaptığı işler ortada.

 

başınıza gelirse bilginiz olsun.

 


 

 

 
 
nolies
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 15
Kayıt: 01 Tem 2006, 13:53

İleti Toygun_ank » 14 Şub 2009, 16:56

Saol usta bilgi için
Toygun_ank
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 14 Şub 2009, 15:16

İleti PİCK-UP » 14 Şub 2009, 19:58

flaşör degil bu röle... sinyal rölesi , sellektör rölesi , araba çalışırken farları kapatıp çalışdıkdan sonra lambaları geri yakan röle , dörtlü rölesi vs. vs. yani herşey röleli sakın olaki bu röleleri iptal ettirmeyin arkadaşım bir ara röle takmadan direk baglamışdı. ben kokuyu almasam arabayı yakacakdı.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 861
Kayıt: 18 Tem 2007, 19:16
Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti turuncuklu » 14 Şub 2009, 20:09

 Benimde arabanın aküsünü niye 2 günde bittiğini bir buçuk sene sonra anca bulabildiler sanayide elekrtrikciler. en sonunda birisi teyip in aküye direk bağlı oldugunu keşfettide kontağa bağladı..bende o zaman kurtuldum her sabah araba yitmekten.Tongue
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 20 Ağu 2007, 22:19

İleti hetepe » 14 Şub 2009, 20:36

Kaybedeceğiniz birşey olmaz, aksine beceriniz artar.Bir arıza yaşadığınızda önce biraz karıştırıp, kurcalayın.Olursa ucuza halledersiniz.Olmazsa nasılsa para çıkacak cepten, 10-20 fazla çıkmış olur.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
/IBIZA ST TDI/
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS
 
İleti: 4617
Kayıt: 24 Arl 2007, 15:26
Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: İbiza ST 1,6 style


Favorit & FormanKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir