fan sorunu acill !!!

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fan sorunu acill !!!

İleti by wodoo » 15 Ekm 2007, 21:01

arkadaşlar benim favonun kalorifer fanı 1 de ve 2 de iyi ısıtıyor ama 3 e cıkarınca nedense gelen sıcak havayı 5-6 saniye içinde soğuk havaya çeviriyor bide gazdan ayağımı çekince gelen hava biraz soğuyo gaza basınca tekrar ısıtmaya başlıyo acaba favorit fanlarının hepsimi böyle yoksa benimkindemi bi sorun var Confused
 
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 51
Kayıt: 06 Ağu 2007, 17:26
Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti pinti_72 » 15 Ekm 2007, 21:47

Valla bizimkilerde öyle bir sorun yok muhtemelen kalorifer peteğinin içi kireç olmuştur. az devirdayım yapıyordur 3 kademesine ısı yetişmiyordur...

pinti_72
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 04 Mar 2007, 13:29

İleti sainz » 16 Ekm 2007, 13:46

3. kademede zaten sıcak üflemez kalorifer. 1. ve ikinci kademeyi kullanın. Bir de arkadaşın dediği gibi kalorifer radyatöründe tıkanıklık varsa, aynen anlattığınız gibi gaza bastığınızda sıcaklık artar çünkü motorun devirlenmesine paralel devir daim pompasının da devri artar ve daha hızlı pompalar suyu. Ayrıca eğer kalorifer radyatöründe ciddi tıkanıklık varsa, 1. ve 2. kademede bile kısa bir süre sıcak üfledikten sonra, ılık hatta soğuk üflemeye başlar.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1545
Kayıt: 26 Eyl 2006, 15:33
Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti sainz » 16 Ekm 2007, 13:49

Daha önce forumda yazmıştım ama linkini bulamadım o nedenle burada tekrar yazayım dedim. Belki işinize yarar.
 

Kaloriferin Isıtmaması


 


Favorit-Forman serisinde bulunan kalorifer tertibatı soğuk bir ülke olan Çekoslavakya’ da üretilmiş olmasına da bağlı olarak gayet iyi çalışır. Kalorifer tertibatı ile ilgili de sıkça sorulan soruları bu başlık altına toplamak istedim.


 


Favorit’ in kaloriferi ısıtmıyor. Nedeni ne olabilir?


Bunun başlıca sebebi, düşük seçilmiş termostat ve fan müşiri değerleridir. Favorit’ in orijinal termostat değeri 88°C, fan müşiri değeri de 92-87°C’ dir. Fan motor soğutma suyu sıcaklığı 92°C’ ye ulaştığında açılır ve 87°C’ ye geldiğinde de kapanır. Bu değerler seçildiğinde, Favorit kaloriferi içerisini gayet iyi ısıtacaktır.


 


Sıkışık trafikte motor harareti gayet iyi bir şekilde yükseliyor ve kalorifer gayet iyi ısıtıyor ancak trafik açılıp da sabit bir hızda yol aldığımda motor harareti neredeyse sıfır seviyesine geliyor. Nedeni ne olabilir?


Sıkışık trafikte otomobil önden rüzgar almaz ve radyatöre gelen soğutma suyu bu rüzgarla soğutulmaz. Aşağı yukarı rölanti seviyelerinde ilerleyen trafikte motor daha çabuk ısınır. Trafik açılıp da en azından sabit hızlarda yol alındığındaysa, önden gelen rüzgar soğutma yapacaktır. Yalnız termostat değerinden daha fazla soğutma olduysa, yani motor soğutma suyu sıcaklığı 88°C’ den daha aşağıya çekilmişse, termostat kapanacak ve motor 88°C sıcaklığa ulaşana kadar açılmayacaktır. Yani motor hararetini sabit tutacaktır. İşte bu gibi bir durumda (yani açık yolda ve sabit hızda) motor harareti hızlı bir şekilde ve sıfıra yakın seviyelere iniyor ve öylece kalıyorsa, termostat kapanmıyor, dolayısıyla da motor hararetini sabit tutamıyor demektir. Termostat değişimi sonrasında, başka bir problem yoksa, durum normale dönecektir.


 


Motor harareti sabit ve o

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1545
Kayıt: 26 Eyl 2006, 15:33
Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti aykuttasdelen » 16 Ekm 2007, 14:11

kalorifer musluğunada baktırın ihtiyaten
aykuttasdelen
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 05 Tem 2007, 17:11


Favorit & FormanKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

cron