kalorifer ısıtmıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kalorifer ısıtmıyor

İleti trokyanus » 07 Kas 2007, 18:23

arkadaşlar 90 model favorit aldım aldm havalar soğudu ama kalorifer ısıtmıyor bazı tanıdığım favorit sahipleri sorunun normal olduğunu favoritlerin genel problemi olduğunu söylüyor birde favoriti aldığım arkadaş baskı balatasını yeni değiştirmiş ama araba yokuşlarda bayılıyor gitmiyor gaz (lpg) ayarıda yaptırdım ama nafile bilgisi olan arkadaşlarla fikir alışverişi iyi olur tşk. ler
 
trokyanus
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 07 Kas 2007, 18:16

İleti ZAMBOĞLU » 07 Kas 2007, 18:26

kaloriferleri bu arabaların sağlıklı çalışırsa çok güzel ısıtıyor. çünki soğuk iklim arabaları.teknik bir sorun olabilir.yokuşlarda lpg de bayılması normal 1.3 motor var arabada. lpg ayarın çok kısıksa daha fazla bayılır. açtırırsan fazla yakamaya başlar ama çekişi biraz daha düzelir.

ZAMBOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 29 Oca 2007, 12:16

İleti goksu » 07 Kas 2007, 18:42

[quote="trokyanus"]arkadaşlar 90 model favorit aldım aldm havalar soğudu ama kalorifer ısıtmıyor bazı tanıdığım favorit sahipleri sorunun normal olduğunu favoritlerin genel problemi olduğunu söylüyor birde favoriti aldığım arkadaş baskı balatasını yeni değiştirmiş ama araba yokuşlarda bayılıyor gitmiyor gaz (lpg) ayarıda yaptırdım ama nafile bilgisi olan arkadaşlarla fikir alışverişi iyi olur tşk. ler[/QUOTE]
Daha önce kullandığım clio symbol araçta da kalorifer ısıtmıyordu. Ustaya gittik, içeriye sıcak hava sağlayan küçük bir radyatör var, o tıkanmış, yeniledik çok güzel ısıtmaya başladı.
goksu
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 106
Kayıt: 03 Ekm 2007, 11:44

İleti sainz » 07 Kas 2007, 20:02

Favorit İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular


 


Kaloriferin Isıtmaması


 


Favorit-Forman serisinde bulunan kalorifer tertibatı soğuk bir ülke olan Çekoslavakya’ da üretilmiş olmasına da bağlı olarak gayet iyi çalışır. Kalorifer tertibatı ile ilgili de sıkça sorulan soruları bu başlık altına toplamak istedim.


 


Favorit’ in kaloriferi ısıtmıyor. Nedeni ne olabilir?


Bunun başlıca sebebi, düşük seçilmiş termostat ve fan müşiri değerleridir. Favorit’ in orijinal termostat değeri 88°C, fan müşiri değeri de 92-87°C’ dir. Fan motor soğutma suyu sıcaklığı 92°C’ ye ulaştığında açılır ve 87°C’ ye geldiğinde de kapanır. Bu değerler seçildiğinde, Favorit kaloriferi içerisini gayet iyi ısıtacaktır.


 


Sıkışık trafikte motor harareti gayet iyi bir şekilde yükseliyor ve kalorifer gayet iyi ısıtıyor ancak trafik açılıp da sabit bir hızda yol aldığımda motor harareti neredeyse sıfır seviyesine geliyor. Nedeni ne olabilir?


Sıkışık trafikte otomobil önden rüzgar almaz ve radyatöre gelen soğutma suyu bu rüzgarla soğutulmaz. Aşağı yukarı rölanti seviyelerinde ilerleyen trafikte motor daha çabuk ısınır. Trafik açılıp da en azından sabit hızlarda yol alındığındaysa, önden gelen rüzgar soğutma yapacaktır. Yalnız termostat değerinden daha fazla soğutma olduysa, yani motor soğutma suyu sıcaklığı 88°C’ den daha aşağıya çekilmişse, termostat kapanacak ve motor 88°C sıcaklığa ulaşana kadar açılmayacaktır. Yani motor hararetini sabit tutacaktır. İşte bu gibi bir durumda (yani açık yolda ve sabit hızda) motor harareti hızlı bir şekilde ve sıfıra yakın seviyelere iniyor ve öylece kalıyorsa, termostat kapanmıyor, dolayısıyla da motor hararetini sabit tutamıyor demektir. Termostat değişimi sonrasında, başka bir problem yoksa, durum normale dönecektir.


google_color_border = "ECF3F7"; google_color_bg = "ECF3F7";

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1545
Kayıt: 26 Eyl 2006, 15:33
Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N


Favorit & FormanKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir