Yakıt Fiyatları

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt Fiyatları

İleti cenapibo » 26 Nis 2008, 15:02

Herkese Selam
 Arkadaşlar herkesin bildği gibi yakıt fiyatları aldı başını gidiyor, mazot benzine dayandı yarında lpg ye sıra gelir, ülkemizi yönetmek için oy verdiğimiz kişiler bu ülkenin ekonomisinin bu yakıtlara dayalı olduğunu bilmiyorlarmı, çiftçi den öğretmene herkesimin işi bu yakıtlarla dönmüyormu, bunların fiyatları arttığında ekonominin de ters oranda azalacağını anlamıyorlarmı, bu gün orta gelire ve de aşağısına sahip olan kesimin elinde bulunan araçların çoğu ya garajda yada evlerinin önünde yatıyor, ekonomiye katılamıyor ve bunların sayısı her geçen gün artıyor, şahsi fikrimce ülke ekonomimiz kötüye gidiyor, şahsım genç bir öğretmen olmasına rağmen ne yazıkki kendi maaşımın birikimiyle değil hanımın evlendiği zaman sahip olduğu altın birikimiyle 1994 yılında çekoslovakyada  yapılmış bir araba satın alabildim, yav ülkemiz çekoslovakya kadar olamamış, arasan hazritada zor bulursunuz bu ülkeyi, halen daha bir araba mazrkamız yok, bunları düşünemeyen halkın parasıyla satın alınmış yabancı marka arabalar la gezerek hava atmasını iyi biliyorlar. Bunun yanında ülkemizde araba sayısı gittikçe artıyor heryer araba doldu, hemde yeni arabalar değeri 30 ytl den yüksek, kim krediyi kaptıysa hemen araba alıp ortalıkta geziyor, kimse istihdam yaratmıyor, önündeki 5-7 yılı ipotek altına alıyor, gelecek diye bir şey kalmıyor çünkü önümüzdek 5 yılda ne olacak hepsini biliyoruz kredi aldıktan sonra, hep bankalar kazanıyor, adamlar aylık faizi yıllık faiz altından satıyorlar, hiç bir köşe yazarı, hiç bir muhalefet, hiç bir iktidar üyesi bu konuda bir ilerleme kaydedemiyorlar, ancak akılları türban, laik, gibi terimlerle siyaset yapıyorlar, ayrıca burada önemli bir nokta daha var  o da halkımız yani biz, biz neresindeyiz bu çarkın, şahsımca suç bizdede var, sesimizi çıkartamadık, örgütlenemedik, bilinçlenemedik, kamuoyuoluşturması beklenen medyanın hergün zehirlediği adeta salaklaştırdığı bit toplum olma yolunda gidiyoruz, yakıt fiyatlarının artması deposu daima full olanları değil her gün 20 ytl ile daha fazla kiliometre yapmanın savaşını veren insanları önemli ölçüde etkiliyor, ama neden artıyor bu fiyatlar kimsede açıklama yapmıyor, kim artırıyor bilen yok, en önemli soru, devlet toplum içinmi? yoksa toplum devlet için mi ? evet arkadaşlar ben çözümün halkımızın bilinçlenmesi kısa sürede örgütlenmesi iletişim araçlarını kullanarak kamuoyu meydana getirmesi, ve kendisine yapılan yanlış hareketlerin hesabını sorabilmesinde görüyorum, yani eğitimin ne kadar gerekli olduğunu vurguluyorum ama toplumsal eğitimin.

 

Bügün siyaset yapalım dedim kendi kendime.

 

 

herkese saygılar

 

 

 

 
 
cenapibo
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 29 Mar 2008, 21:16

İleti favo29 » 26 Nis 2008, 19:12

TÜketim toplumu olduk.Üret(e)miyoruz.
Suçu da atacacağımız kimse yok.85 yıldır kendimiz yönetiyoruz ülkeyi.Bu ülkenin başına ne geldiyse bizim sayemizde geldi.

Genlerimizde bi 'devletçilik' var herhalde.Devlet ne yaparsa vardır bi hikmeti! 
favo29
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 09 Arl 2007, 17:36

İleti aymanlı » 26 Nis 2008, 20:56

işin garip tarafı ülkemizin siyasi çemberi bir kısır döngü içerisinde. alternatifsiz bir seçmeniz desem daha doğru olacaktır. yani hangi partiye verirsek verelim fazla birşey değismiyor. eskiden topla tüfekle yapılan sömürgeler şimdi yasal yollardan yapılmaya başladı. ülkemizdeki 5-6 finan baronu herhengi bir sebeble fon veya borsalardaki varlıklarını bloke ettiğinde ekonomi sarsılıyor tehlike içine giriyor. ekonomik olarak bağımsız olamadığımızdan siyasi olarak ta bağımsız olmamız imkansız. petrol ülkesinde bile mazot  benzin karaborsaya düştügüne göre bizdeki bu artışlarda normal. yakında bulamayabilirzde.rafinelerin yarısı çalışmaz durumdaymış.abd de kendi ülkesğne gemi gemi petrol taşıyor. e işte az biraz da bşze veriyorlar.....

aymanlı
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 29 Mar 2008, 02:03

İleti evo35 » 03 May 2008, 18:13

arkadaşlara katılıyorum...
evo35
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 21 Nis 2008, 17:12

İleti mehmetunal48 » 03 May 2008, 19:47

[quote="favo29"]TÜketim toplumu olduk.Üret(e)miyoruz.
Suçu da atacacağımız kimse yok.85 yıldır kendimiz yönetiyoruz ülkeyi.Bu ülkenin başına ne geldiyse bizim sayemizde geldi.

Genlerimizde bi 'devletçilik' var herhalde.Devlet ne yaparsa vardır bi hikmeti! 
[/QUOTE] ClapClapClap
mehmetunal48
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 02 Ekm 2007, 15:59

İleti spawn_200 » 03 May 2008, 22:43

ClapClapClapClapClapClap
spawn_200
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 19 Haz 2007, 21:15

İleti isaacx006 » 04 May 2008, 00:34

kişisel görüşlerinizi çok güzel dile getirmişsiniz. sizi kutlarım. bir öğretmen olarak da sanırım size  büyük sorumluluklar düşüyor..


ben de bir iktisatçı olarak ülkenin içinde bulunduğu durumun pek içiaçıcı olmadığını kaynakların doğru yerlerde harcanmadığını biliyorum. ama mantıklı da olmak gerek. bu ülke geçmişinde yaşadığı ve halihazırda devam eden kötü yönetimin bedelini her yıl 50 milyar dolar faiz ödeyerek ödüyor. sadece devlete borç vererek burdan kazandığı faizle servetine servet katan elit bir kitle var. bu kitlede bahsettiğiniz ülke markalarını oluşturacak kaynak mevcut. ama gelin görün ki böyle bir uğraşın içine girmeye ihtiyaç duymuyorlar.. o sosyal sorumluluğu kendilerinde görmüyorlar. yattıkları yerden milyonlarca doları ceplerine indirmek varken demi ama neden yatırım yapsın.. risk alsın ki.. elin hindistanlısı iranlısı kendi markalarıyla sana geliyor. sen de burda vay şu böyle giyinmiş bu şurda şunu demiş.. sen öylesin ben böyleyimi tartışıyoruz..

 

yakıt fiyatlarına gelince.. o işte ülke olarak bizi aşıyor. her yıl 30 milyar doları enerjiye (petrol doğalgaz vs..) veren bir ülkeyiz.. dışa bağımlıyız. uluslararası piyasada doların varil fiyatının yüzyılın rekoruna ulaştığını (125 dolar) sanırım biliyosunuz. sebebi petrolün azalması değil aynı bizdeki pirinç olayı gibi. elimizde binlerce ton pirinç varken piyasaya hakim bir kaç şerefsizin spekülatif hareketlerle fiyatı yükseltmesi gibi. işin garibi bu petrolün varil maliyeti arabistan gibi ülkelerde 2 dolar.:) işte burda da bir soru akla gelmeli.. peki bu aradaki fark ne oluyo? o da çok basit.. yarısını arap şeyhleri alıyo kalanını da fiyatı oralara kadar uçuran spekülatörler (siz amerika da diyebilirsiniz. çünkü borsası orda..) peki bu araplar bu kadar parayı ne yapıyo? halkı aç gezerken gidip çölün ortasına kayak tesisi yapıyor.. (nette ararsanız görürsünüz.. dubaideki kayak tesisini) aslında tayyibin araplarla iyi geçinmesini anlamak lazım. çünkü bunların elinde ne yapacaklarını bilemedikleri 1 trilyon dolar para birikti:))

 

yaa bu konu uzar da uzar.. ama asıl mesele öncelikle kişisel bilinç kazanmakta. olur olmaz tepkiler de mantıklı olmaz. dünya eski dünya değil. her türlü veriye ulaşabilirsiniz. siz de kendi ölçme biçme mantığınıza göre bu verileri yorumlarsınız.. yani bol keseden sallamazsınız:)

 

 
isaacx006
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 16 Haz 2007, 02:35

İleti alwaysloser » 04 May 2008, 00:51

ya ne desek boş bu gün bende işçiyim diyen başbakan daha öncede bu kişilere ayk takımı diyo gün geliyo ananıda al git diyo
millet yiyecek ekmek bulamıyo vekiller zam istiyo

cahil milletimiz sadece din diyerek bu partiye oy atıyo inkar eden varmı ?

cahillerin oyu ile buraya gelmedilermi ?
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1206
Kayıt: 01 Mar 2007, 17:07
Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti weyis » 04 May 2008, 01:00

isaacx006 kardeşime katılıyorum bencede yazdıkları doğru ve mantıklı.alwayloser karseşim bende işçiyim başbakanın ayak takımı dediği taksim meydanını kana bulamak isteyen,pravakotorlere söyledi.ananıda al git dediği adama da valla iyi tahammül etti.
weyis
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 5
Kayıt: 21 Kas 2007, 19:22

İleti alwaysloser » 04 May 2008, 01:17

ya en azından kullanmasat-ysı ii olurdu o adama o lafı dedi neler oldu ayak takımı dedi nerelere gitti konu değilmi
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1206
Kayıt: 01 Mar 2007, 17:07
Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti cenapibo » 04 May 2008, 01:36

hocam çok doğru bilgiler vemişsiniz, saygı duyuyorum, otomotiv ile alakalı bir forumda bu tür konulardan bahsetmek ve cevap bulmak gerçekten çok anlamlı, 
cenapibo
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 29 Mar 2008, 21:16

İleti KATARİN » 04 May 2008, 01:38

[quote="alwaysloser"]ya ne desek boş bu gün bende işçiyim diyen başbakan daha öncede bu kişilere ayk takımı diyo gün geliyo ananıda al git diyo
millet yiyecek ekmek bulamıyo vekiller zam istiyo

cahil milletimiz sadece din diyerek bu partiye oy atıyo inkar eden varmı ?

cahillerin oyu ile buraya gelmedilermi ?
[/QUOTE] ClapClapClapClapClapClapClap
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 11 Şub 2008, 22:45

İleti KATARİN » 04 May 2008, 01:38

[quote="cenapibo"]Herkese Selam
 Arkadaşlar herkesin bildği gibi yakıt fiyatları aldı başını gidiyor, mazot benzine dayandı yarında lpg ye sıra gelir, ülkemizi yönetmek için oy verdiğimiz kişiler bu ülkenin ekonomisinin bu yakıtlara dayalı olduğunu bilmiyorlarmı, çiftçi den öğretmene herkesimin işi bu yakıtlarla dönmüyormu, bunların fiyatları arttığında ekonominin de ters oranda azalacağını anlamıyorlarmı, bu gün orta gelire ve de aşağısına sahip olan kesimin elinde bulunan araçların çoğu ya garajda yada evlerinin önünde yatıyor, ekonomiye katılamıyor ve bunların sayısı her geçen gün artıyor, şahsi fikrimce ülke ekonomimiz kötüye gidiyor, şahsım genç bir öğretmen olmasına rağmen ne yazıkki kendi maaşımın birikimiyle değil hanımın evlendiği zaman sahip olduğu altın birikimiyle 1994 yılında çekoslovakyada  yapılmış bir araba satın alabildim, yav ülkemiz çekoslovakya kadar olamamış, arasan hazritada zor bulursunuz bu ülkeyi, halen daha bir araba mazrkamız yok, bunları düşünemeyen halkın parasıyla satın alınmış yabancı marka arabalar la gezerek hava atmasını iyi biliyorlar. Bunun yanında ülkemizde araba sayısı gittikçe artıyor heryer araba doldu, hemde yeni arabalar değeri 30 ytl den yüksek, kim krediyi kaptıysa hemen araba alıp ortalıkta geziyor, kimse istihdam yaratmıyor, önündeki 5-7 yılı ipotek altına alıyor, gelecek diye bir şey kalmıyor çünkü önümüzdek 5 yılda ne olacak hepsini biliyoruz kredi aldıktan sonra, hep bankalar kazanıyor, adamlar aylık faizi yıllık faiz altından satıyorlar, hiç bir köşe yazarı, hiç bir muhalefet, hiç bir iktidar üyesi bu konuda bir ilerleme kaydedemiyorlar, ancak akılları türban, laik, gibi terimlerle siyaset yapıyorlar, ayrıca burada önemli bir nokta daha var  o da halkımız yani biz, biz neresindeyiz bu çarkın, şahsımca suç bizdede var, sesimizi çıkartamadık, örgütlenemedik, bilinçlenemedik, kamuoyuoluşturması beklenen medyanın hergün zehirlediği adeta salaklaştırdığı bit toplum olma yolunda gidiyoruz, yakıt fiyatlarının artması deposu daima full olanları değil her gün 20 ytl ile daha fazla kiliometre yapmanın savaşını veren insanları önemli ölçüde etkiliyor, ama neden artıyor bu fiyatlar kimsede açıklama yapmıyor, kim artırıyor bilen yok, en önemli soru, devlet toplum içinmi? yoksa toplum devlet için mi ? evet arkadaşlar ben çözümün halkımızın bilinçlenmesi kısa sürede örgütlenmesi iletişim araçlarını kullanarak kamuoyu meydana getirmesi, ve kendisine yapılan yanlış hareketlerin hesabını sorabilmesinde görüyorum, yani eğitimin ne kadar gerekli olduğunu vurguluyorum ama toplumsal eğitimin.

 

Bügün siyaset yapalım dedim kendi kendime.

 

 

herkese saygılar

 

 

 

 
[/QUOTE] ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 11 Şub 2008, 22:45

İleti KATARİN » 04 May 2008, 01:39

[quote="isaacx006"]

kişisel görüşlerinizi çok güzel dile getirmişsiniz. sizi kutlarım. bir öğretmen olarak da sanırım size  büyük sorumluluklar düşüyor..


ben de bir iktisatçı olarak ülkenin içinde bulunduğu durumun pek içiaçıcı olmadığını kaynakların doğru yerlerde harcanmadığını biliyorum. ama mantıklı da olmak gerek. bu ülke geçmişinde yaşadığı ve halihazırda devam eden kötü yönetimin bedelini her yıl 50 milyar dolar faiz ödeyerek ödüyor. sadece devlete borç vererek burdan kazandığı faizle servetine servet katan elit bir kitle var. bu kitlede bahsettiğiniz ülke markalarını oluşturacak kaynak mevcut. ama gelin görün ki böyle bir uğraşın içine girmeye ihtiyaç duymuyorlar.. o sosyal sorumluluğu kendilerinde görmüyorlar. yattıkları yerden milyonlarca doları ceplerine indirmek varken demi ama neden yatırım yapsın.. risk alsın ki.. elin hindistanlısı iranlısı kendi markalarıyla sana geliyor. sen de burda vay şu böyle giyinmiş bu şurda şunu demiş.. sen öylesin ben böyleyimi tartışıyoruz..

 

yakıt fiyatlarına gelince.. o işte ülke olarak bizi aşıyor. her yıl 30 milyar doları enerjiye (petrol doğalgaz vs..) veren bir ülkeyiz.. dışa bağımlıyız. uluslararası piyasada doların varil fiyatının yüzyılın rekoruna ulaştığını (125 dolar) sanırım biliyosunuz. sebebi petrolün azalması değil aynı bizdeki pirinç olayı gibi. elimizde binlerce ton pirinç varken piyasaya hakim bir kaç şerefsizin spekülatif hareketlerle fiyatı yükseltmesi gibi. işin garibi bu petrolün varil maliyeti arabistan gibi ülkelerde 2 dolar.:) işte burda da bir soru akla gelmeli.. peki bu aradaki fark ne oluyo? o da çok basit.. yarısını arap şeyhleri alıyo kalanını da fiyatı oralara kadar uçuran spekülatörler (siz amerika da diyebilirsiniz. çünkü borsası orda..) peki bu araplar bu kadar parayı ne yapıyo? halkı aç gezerken gidip çölün ortasına kayak tesisi yapıyor.. (nette ararsanız görürsünüz.. dubaideki kayak tesisini) aslında tayyibin araplarla iyi geçinmesini anlamak lazım. çünkü bunların elinde ne yapacaklarını bilemedikleri 1 trilyon dolar para birikti:))

 

yaa bu konu uzar da uzar.. ama asıl mesele öncelikle kişisel bilinç kazanmakta. olur olmaz tepkiler de mantıklı olmaz. dünya eski dünya değil. her türlü veriye ulaşabilirsiniz. siz de kendi ölçme biçme mantığınıza göre bu verileri yorumlarsınız.. yani bol keseden sallamazsınız:)

 

 
[/QUOTE] ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 11 Şub 2008, 22:45

İleti alwaysloser » 04 May 2008, 02:09

akaryakıt zammınından bıkanlar
facebook herkesi beklerim
bu arada katarin sen mavi bulvardan geçermisin ben hep dışarıda dururum hep bakarım favolarada
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1206
Kayıt: 01 Mar 2007, 17:07
Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti hakanerdogan » 04 May 2008, 04:26

bugün (saat geçmiş dün) depoyu fulledim 120 YTL ye bedava tıraş köpüğü ve 3 bıçaklı 5 adet jilet verdiler.

kasadaki adama dedim 120 çek, adam:

-120?

ben:

-evet

adam:

-hayret pek fulleyen çıkmazda !!

ben:

-ben öğrenciyim abi bak kredi kartı benim değil LOL

yani artık akaryakıt alımlarından bile kısmaya mecbur kalıyor toplum. koca koca adamlar bile gelip 20-30 YTL lik benzin alıyor. Valla bu memleket ne olacak hiç bilmiyorum.

Düşünsenize akaryakıt almaya mecbur insanlar beslenmeden, sosyal hayattan kısıp buna verecek parayı...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1297
Kayıt: 28 Haz 2006, 17:08


Favorit & FormanKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir